Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najbardziej popularnych metod antykoncepcji. Szacuje się, że jest ona wybierana przed niemal większość kobiet, które decydują się na rozpoczęcie stosowania antykoncepcji. Pacjentki cenią tabletki antykoncepcyjne przede wszystkim za ich skuteczne i niezawodne działanie. Dzięki codziennemu, regularnemu stosowaniu możliwe jest zapewnienie niemal stuprocentowej ochrony przed zajściem w ciążę. To, że tabletki antykoncepcyjne są skuteczne, to niepodważalny fakt. Kiedy jednak rozpoczyna się antykoncepcyjne działanie pigułek? Czy zapewniają one ochronę od samego początku kuracji? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu? Kiedy pigułki zaczynają być skuteczne?
Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się bardzo wysokim poziomem skuteczności. Do zapewnienia ich niezawodności niezbędne jest prawidłowe i regularne przyjmowanie pigułek. Należy stosować je codziennie o tej samej porze. Pozwala to na zachowanie długotrwałej i nieprzerwanej skuteczności. A kiedy tak naprawdę pigułki zaczynają działać? Okazuje się, że jeśli pierwsza tabletka zostanie zastosowana w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu, możliwe jest zapewnienie sobie ochrony antykoncepcyjnej już od pierwszego dnia kuracji. Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne działają niemal natychmiast, dzięki czemu już po wchłonięciu pierwszej pigułki pacjentka jest skutecznie chroniona przed zapłodnieniem. W przypadku stosowania jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, po zażyciu pierwszej pigułki należy odczekać około 48 godzin, aby mieć pewność, że ochrona działa i jest skuteczna.
Skąd wynika skuteczne działanie tabletek antykoncepcyjnych?
Tabletki antykoncepcyjne zawierają hormony odpowiadające za regulowanie wielu procesów zachodzących w kobiecym organizmie. Wpływają one między innymi na układ rozrodczy. Już sam progestagen gwarantuje skuteczne działanie tabletek antykoncepcyjnych, jednak połączenie progestagenu z estrogenem sprawia, że stają się one jeszcze bardziej niezawodne. Działanie tabletek antykoncepcyjnych polega na:
- hamowaniu owulacji,
- zagęszczaniu śluzu znajdującego się w szyjce macicy,
- uniemożliwianiu dojrzewania pęcherzyków Graafa.
Kompleksowe działania sprawia, że komórka jajowa nie może zostać uwolniona, a tym samym nie może dojść do zapłodnienia. Nawet jeśli zostałaby ona uwolniona, gęsty śluz uniemożliwi jej zagnieżdżenie się w macicy. W efekcie komórka zostanie wydalona z organizmu. Gęsty, nieprzenikalny śluz uniemożliwia również poruszanie się plemników.
Czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu? Czy ochrona zostaje zachowana w przypadku pominięcia tabletki?
Może zdarzyć się sytuacja, że pacjenta zapomni przyjąć zaplanowaną wcześniej dawkę leku. Wiele kobiet zastanawia się, co należy zrobić w takim przypadku. Wiele wątpliwości przynosi również kwestia zachowania skuteczności prowadzonej kuracji. Schemat działania, a także poziom skuteczności antykoncepcji, zależy przede wszystkim o czasu, jaki minął od pominiętej dawki. Możemy wyróżnić 3 sytuacje:
- od pominiętej dawki nie minęło jeszcze 12 godzin – W takiej sytuacji pacjentka powinna przyjąć pominiętą pigułkę tak szybko jak to możliwe. Ochrona antykoncepcyjna zostanie nadal zachowana.
- od pominiętej dawki minęło ponad 12 godzin – Pominięta pigułka również powinna zostać przyjęta od razu po przypomnieniu. Dopuszczalna jest nawet przyjęcie dwóch pigułek jednocześnie. W tym przypadku wymagane jest stosowanie dodatkowej formy antykoncepcji aż do końca obecnego cyklu.
- od pominiętej dawki minęły ponad 24 godziny – Przypadek wymaga indywidualnej konsultacji z lekarzem ginekologiem. Specjalista ustali dalszy plan działania.
Jakie dodatkowe metody antykoncepcji można wykorzystać w takiej sytuacji?
Obniżenie skuteczności antykoncepcji hormonalnej wiąże się z koniecznością stosowania dodatkowych metod ochrony przez zapłodnieniem. Obecnie na rynku istnieje wiele rozwiązań, które doskonale sprawdzą się w takiej sytuacji. Aby znacznie obniżyć ryzyko zapłodnienia, można skorzystać z:
- prezerwatyw męskich,
- prezerwatyw damskich,
- środków plemnikobójczych,
- kapturków dopochwowych.
Jeśli po pominięciu tabletki dojdzie do stosunku bez dodatkowego zabezpieczenia, pacjentka może skorzystać również z tak zwanej tabletki „dzień po”. Pozwala ona na niemal stuprocentowe zmniejszenie ryzyka zajścia w niechcianą ciążę. Tego typu środki charakteryzują się bardzo silnym i zaawansowanych działaniem, przez co mogą być zakupione jedynie po okazaniu odpowiedniej recepty wystawionej przez uprawnionego lekarza.
Tabletki antykoncepcyjne mogą zapewniać pacjentce niemal stuprocentową ochronę przed niechcianą ciążą. Aby móc cieszyć się pełną skutecznością tego rozwiązania ważne jest jednak przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących ich stosowania. Kluczem do sukcesu będzie przyjmowanie tabletek codziennie o tej samej porze oraz obserwowanie swojego organizmu.