Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Czy można wystawić zwolnienie lekarskie z datą do przodu? Zasady wypisywania zwolnień lekarskich

Czy można wystawić zwolnienie lekarskie z datą do przodu

Zwolnienia lekarskie (w formie elektronicznej znane jako e-ZLA) należą do praw każdego pracownika z ubezpieczeniem chorobowym. Są to zaświadczenia urzędowe wydawane przez lekarza w przypadku niedyspozycyjności do pracy albo z powodu pogorszenia stanu zdrowia pracownika, albo kiedy zmuszony jest on zapewnić opiekę choremu członkowi swojej rodziny. W temacie zwolnień lekarskich pojawia się wiele pytań i wątpliwości, dlatego jak najlepiej staramy się wyjaśnić pracownikom ich prawa w tym zakresie. Z tego artykułu dowiecie się Państwo, czy można wystawić zwolnienie lekarskie z datą do przodu.

Czy można wystawić zwolnienie lekarskie z datą do przodu?

Procedura pozyskiwania zwolnienia lekarskiego nie jest skomplikowana. Jeżeli pracownik odczuwa pierwsze oznaki choroby, powinien niezwłocznie udać się na badanie. Tam pracownik medyczny – ponieważ do wystawiania zwolnień lekarskich może być także upoważniony asystent medyczny – przeprowadzi z pacjentem wywiad na temat stanu jego zdrowia, zbada go i na podstawie zgromadzonych informacji samodzielnie oceni, czy wystawienie zwolnienia lekarskiego jest konieczne oraz na jak długi okres. Po tym do obowiązków pacjenta należy tylko kuracja w celu powrotu do zdrowia. Informacja o zwolnieniu lekarskim automatycznie trafia w formie elektronicznej do ZUS-u i pracodawcy – o tym jednak przeczytacie Państwo w dalszej części artykułu.

Czy można wystawić zwolnienie lekarskie z datą do przodu? W zdecydowanej większości sytuacji zwolnienie chorobowe wydawane jest z datą, w którym zostało przeprowadzone badanie lekarskie tudzież nazajutrz. Jest jednak możliwe wystawienia zwolnienia z datą do przodu, ale maksymalnie 4 dni w przód od dnia przeprowadzenia badania. Zdarza się tak w konkretnych sytuacjach: jeżeli po badaniu występują dni wolne od pracy (np. weekend czy święta, w które pacjent nie idzie do pracy) bądź jeżeli pracownik już znajduje się na zwolnieniu lekarskim.

Nakładanie się zwolnień lekarskich

Znamy już więc odpowiedź na pytanie, czy można wystawić zwolnienie lekarskie z datą do przodu. Jak zostało wspomniane, jest to możliwe m.in. w sytuacji, w której zwolnienia się na siebie nakładają. Można to wyjaśnić na następującym przykładzie: zwolnienie lekarskie pracownika kończy się 14 lipca, lecz 12 lipca odczuł pojawienie się nowej choroby i udał się w związku z nią do lekarza. Pracownik medyczny ma wtedy prawo wystawić zwolnienie chorobowe na drugą chorobę, wpisując nie datę 12, a 15 lipca – dzień po zakończeniu pierwszego zwolnienia.

Nakładanie się zwolnień lekarskich, kiedy przez okres tych kilku dni od 12 do 14 lipca pracownik przebywał by na dwóch zwolnieniach jednocześnie, jest możliwe. Lekarze w takich sytuacjach często proponują jednak wystawianie zwolnień chorobowych z datą wprzód, mając na uwadze korzyści pracownika – przez okres nakładania się zwolnień lekarskich przysługuje bowiem jedno wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.

Wystawienie zwolnienia z datą do przodu poskutkuje więc tutaj dłuższym czasem na odpoczynek pracownika, co wiąże się z nieco dłuższym okresem przyznawania wynagrodzenia bądź świadczenia z tytułu choroby.

Zwolnienie lekarskie a wynagrodzenie i świadczenia

Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim pracownikowi przysługują różne świadczenia w zależności od długości tego okresu. Na początku – przez pierwsze 33 bądź 14 dni – jest to wynagrodzenie chorobowe. Okres przyznawania zależy od wieku – 33 dni dla pracownika poniżej 50 roku życia, a 14 dni dla osoby powyżej tego wieku. Po upływie tego czasu, należy się zasiłek chorobowy.

Świadczenie to przyznawane jest przez resztę okresu przebywania na zwolnieniu lekarskim, który nie może przekroczyć łącznie 182 dni w ciągu roku (w przypadku ciąży lub gruźlicy jest to maksymalnie 270 dni). Co się dzieje, kiedy pracownik na zwolnieniu wykorzysta ten limit, lecz nadal nie jest w odpowiedniej formie, by wrócić do pracy? Wówczas przyznawane jest świadczenie rehabilitacyjne, które wystawia się, jeżeli dalsze leczenie rokuje powrotem pracownika do zdrowia.

W przypadku wspomnianego nakładania się zwolnień lekarskich pracownikowi przysługuje wynagrodzenie z tytułu drugiego wystawionego zwolnienia. Na przykład, jeżeli pracownica przebywa na zwolnieniu chorobowym z powodu przeziębienia, a przed jego zakończeniem odkryła, że jest w ciąży i lekarz przedłużył zwolnienie, pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe z tytułu ciąży, a więc 100% wynagrodzenia średniego, nie 80%.

Czy można wystawić zwolnienie lekarskie z datą do przodu? Komfort wizyt niestacjonarnych – konsultacje online oraz teleporady

Współczesne możliwości technologiczne umożliwiają otrzymanie zwolnienia lekarskiego poprzez internet czy teleporadę. Podczas wizyty niestacjonarnej lekarz przeprowadzi z pacjentem pełen wywiad medyczny, aby jak najlepiej móc ocenić stan jego zdrowia i stwierdzić, czy wymaga on wystawienia zwolnienia lekarskiego. Zaświadczenie wydane na podstawie e-wizyty ma taką samą moc, jak to wypisane podczas wizyty stacjonarnej.

E-wizyty i teleporady są bardzo komfortowe dzięki braku potrzeby czekania w długiej kolejce do gabinetu, a także jeżeli stan pacjenta nie pozwala mu opuścić domu. Ponadto konsultacje niestacjonarne trwają zwykle ok. pół godziny, więc cały proces przebiega prędko i sprawnie.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz