Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Czy lekarz rodzinny może wypisać receptę na tabletki antykoncepcyjne? Jak uzyskać dokument umożlwiający zakup pigułek?

lekarz rodzinny tabletki

Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się silnym i zaawansowanym działaniem, przez co do ich zakupu niezbędne jest okazanie ważnej i odpowiedniej recepty wygenerowanej przez uprawnionego do tego lekarza. Okazuje się, że z racji istnienia niektórych przeciwwskazań nie wszystkie pacjentki mogą skorzystać z tej metody zapobiegania ciąży. Wiele kobiet zastanawia się czy recepty na zakup tabletek antykoncepcyjnych mogą wystawiać tylko lekarze ginekolodzy. Możliwość uzyskania recepty od lekarza rodzinnego wiązałoby się ze znacznie większą wygodą. Jak wygląda to w praktyce? Odpowiadamy.

Czy lekarz rodzinny może wypisać receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Wiele wątpliwości wiąże się z kwestią osób uprawnionych do generowania recept umożliwiających zakup tabletek antykoncepcyjnych. Pewne jest to, że tego typu dokumenty mogą wstawiać lekarze ginekolodzy. Okazuje się jednak, że inni specjaliści również posiadają takie uprawnienia. Recepta na zakup tabletek antykoncepcyjnych może być wystawiona między innymi przez lekarza rodzinnego. Tego typu leki mogą jednak być przepisywane w sytuacji kontynuowania rozpoczętej już kuracji. W niektórych przypadkach lekarz rodzinny może skierować pacjentkę do wybranego specjalisty. 

Czy przed rozpoczęciem kuracji niezbędne będzie wykonanie badań?

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić pacjentce wykonanie badań przed rozpoczęciem kuracji antykoncepcyjnej. Tego typu działanie jest nawet wskazane, ponieważ dzięki odpowiednim badaniom lekarz zyska wiedzę czy na pewno nie istnieją żadne przeciwwskazania, które sprawiłyby, że kuracja hormonalna byłaby dla pacjentki niebezpieczna. Nawet jeśli lekarz nie zaleci wykonania badań, pacjentka powinna zdecydować się na nie dla własnego dobra. Przed rozpoczęciem stosowania tabletek antykoncepcyjnych warto wykonać:

  • USG transvaginalne,
  • USG piersi,
  • cytologię,
  • badania krwi.

Testy te powinny być przeprowadzone regularnie w trakcie trwania kuracji antykoncepcyjnej. Pozwoli to na sprawdzanie oddziaływania hormonów na organizm kobiety. Badania krwi, jakie powinny być wykonane w takiej sytuacji, obejmują:

  • morfologię,
  • czynniki krzepnięcia,
  • wskaźniki wątrobowe.

Czy lekarz rodzinny może wypisać receptę na tabletki antykoncepcyjne? Czy można uzyskać receptę bez spotykania się z lekarzem?

Okazuje się, że recepta na zakup tabletek antykoncepcyjnych może być uzyskane na kilka sposobów. Pacjentka nie jest zobowiązana do odwiedzania gabinetu lekarskiego. Dokument umożliwiający zakup pigułek może być uzyskany nawet bez wychodzenia z domu. Wśród popularnych metod można wymienić:

  • konsultacje telefoniczne lub online z wybranym specjalistą,
  • skorzystanie z dedykowanej strony internetowej zajmującej się generowaniem recept.

Obie metody są bardzo szybkie i wygodne. Recepty uzyskane z tych źródeł są generowane w kilka minut i niemal natychmiast dostępne na koncie pacjenta.

Jaką formę będzie miała wystawiona recepta?

Od 2018 roku wszystkie recepty generowane przez lekarzy mają formę elektroniczną. Charakteryzują się one dużą, wygodą i przejrzystością. Jest oznaczona czterocyfrowym kodem. Po udaniu się do apteki należy przedstawić receptę farmaceucie. W tym celu można podać właśnie czterocyfrowy lub wyświetlić dokument na urządzeniu mobilnym i przekazać do zeskanowania kod QR powiązany z tym dokumentem. W niektórych przypadkach niezbędne będzie również podanie numeru pesel v pacjenta, którego dotyczy ta recepta. Po zaakceptowaniu danych przez system transakcja będzie mogła zostać sfinalizowana, a pacjentka będzie mogła odebrać zakupiony lek.

Czy lekarz rodzinny może wypisać receptę na tabletki antykoncepcyjne? Jak stosować zakupione pigułki?

Po zakupieniu tabletek antykoncepcyjnych należy dokładnie zapoznać się z receptą dołączoną do opakowania. Można również skonsultować się z lekarzem, dzięki czemu zostanie poznany dokładny i zalecany system stosowania pigułek. Z reguły zaleca się zastosowanie pierwszej tabletki w ciągu pierwszych 5 dni cyklu. Zażycie pigułki w tym momencie gwarantuje ochronę przed zapłodnieniem już od pierwszego dnia kuracji antykoncepcyjnej. Tabletki powinny być przyjmowane codziennie, najlepiej o tej samej godzinie. W przypadku stosowania tabletek, których opakowania zawierają 21 pigułek, po zażyciu ich zalecane jest odbycie siedmiodniowej przerwy. W tym okresie powinno nastąpić krwawienie z odstawienia, które będzie symulowało naturalne okres.

Istnienie jakich przeciwskazań uniemożliwia uzyskanie recepty?

Okazuje się, że nie wszystkie pacjentki mogą skorzystać ze skutecznego działania tabletek antykoncepcyjnych. Istnienie niektórych dolegliwości może wykluczyć kobietę z możliwości rozpoczęcia kuracji hormonalnej. Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania pigułek jest:

  • choroba zatorowo-zakrzepowa,
  • cukrzyca,
  • migrena,
  • nowotwór,
  • niewydolność wątroby. 

Ograniczony dostęp do recepty mają również pacjentki palące papierosy. Używka ta może wpływać na znaczne zwiększenie się ryzyka występowania zakrzepów.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz