Temat depresji jest poruszany coraz częściej. Mimo to świadomość tej choroby jest wciąż bardzo mała w społeczeństwie. W zaawansowanym stadium schorzenie może prowadzić nawet do myśli samobójczych. Czy depresję można leczyć?
Depresja to grupa zaburzeń psychicznych, które objawiają się najczęściej obniżeniem nastroju. Chorujący cierpią między innymi na przygnębienie, niską samoocenę, pesymizm oraz poczucie winy. Szacuje się, że na świecie ponad 350 milionów ludzi cierpi na to schorzenie. Czy depresja jest uleczalna?
Czym jest depresja?
Depresja to stan chorobowy, przy którym pojawia się między innymi długotrwałe złe samopoczucie, brak energii, przygnębienie, apatia oraz smutek. W najcięższych stanach może dojść nawet do myśli samobójczych. WHO twierdzi, że jest to czwarte najpoważniejsze schorzenie występujące u ludzi.
Na depresję cierpi około 10% całej populacji. Jest to choroba, która może na pewien czas przestać dawać objawy, by później powrócić. Najczęściej zapadają na nią kobiety. Jeżeli odczuwasz objawy, które wskazują na to schorzenie, to jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Czasami wystarczy konsultacja lekarska online, by zdiagnozować tę chorobę.
Czy depresja jest uleczalna?
Depresja to choroba, którą można skutecznie wyleczyć. Niektórzy pacjenci będą potrzebowali jednak czasem dużo cierpliwości. Leczenie przeprowadza się na kilka sposobów. Jego przebieg jest indywidualnie dopasowywany do konkretnego przypadku. Odpowiednio opracowana kuracja daje pacjentowi szansę na całkowite wyzdrowienie. W przypadku depresji ważna jest szybka i dokładna diagnoza, dlatego dobrym wyborem będzie lekarz online.
Jakie są szanse na wyleczenie depresji?
Skuteczność leczenia depresji uzależniona jest od wielu czynników. Wymienić można między innymi:
- wiek, w którym pacjent zachorował;
- aktywność pacjenta;
- wsparcie rodziny w walce z chorobą.
Pacjenci, którzy przed chorobą pracowali i mieli dobry kontakt z rodziną, mają zdecydowanie lepsze rokowania. Jeżeli depresja ma być skutecznie wyleczona, to konieczna będzie szybka interwencja lekarza specjalisty. Tylko on będzie w stanie odpowiednio dobrać leczenie, by pacjent mógł wrócić do prawidłowego funkcjonowania. Nieleczona depresja może prowadzić do myśli samobójczych. Jeżeli zobaczysz jej objawy u członków swojej rodziny lub u znajomych, nie pozostawaj biernym i okaż im wsparcie!
Warto takie osoby przekonać do kontaktu z lekarzem. Jeżeli cierpisz na to schorzenie i wyjście z domu jest dla ciebie trudne, to recepty możesz dostać przez internet. E-recepta online bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które nie mogą udać się do lekarza osobiście.
Jak przebiega leczenie depresji?
Główną bronią w walce depresją są środki farmakologiczne. Nowoczesne antydepresanty są lekami bardzo skutecznymi. Działają też bardzo szybko. Pierwsze efekty ich stosowania można zobaczyć już po dwóch tygodniach. W niektórych przypadkach powrót do zdrowia może jednak trwać trochę dłużej. Leczenie depresji można przyrównać do zrastania się złamanej kończyny. Decyzję o doborze leków, dawkach oraz odstawieniu powinien zawsze podejmować lekarz prowadzący pacjenta. Chory musi skupić się na tym, by leki przepisane przez lekarza były przyjmowane regularnie.
Przy leczeniu depresji często wykorzystywana jest również psychoterapia poznawczo-behawioralna. W czasie terapii pacjent zmienia swój sposób myślenia, by móc radzić sobie z depresją. Ta metoda używana jest, gdy choroba ma łagodne epizody. Jest to bardzo dobre uzupełnienie terapii lekowej. Pamiętaj, że receptę możesz otrzymać bez wychodzenia z domu. Jest to tak zwana e-recepta online. Jeżeli czujesz się źle, to pamiętaj, że zwolnienie lekarskie online możesz otrzymać w sposób bardzo szybki i wygodny.
Czy depresja jest uleczalna? Przy odpowiednio dopasowanych lekach oraz pomocy najbliższych depresję można skutecznie leczyć. Należy pamiętać, by nie ignorować objawów i jak najszybciej udać się po specjalistyczną pomoc!