Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

COVID – wymioty

covid wymioty

Różne warianty wirusa SARS-CoV-2 mogą powodować różne objawy choroby COVID-19 – często nazywanej po prostu COVID. Wymioty są jednym z nich. Co powinni robić pacjenci? Jak odróżnić infekcję od innych dolegliwości? Przeczytaj nasz artykuł i postępuj rozważnie!

Pandemia koronawirusa trwa od końcówki 2019 r., kiedy to w Chinach wykryto pierwszy przypadek szczególnie zakaźnej choroby. Szczepienia zmniejszają prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu COVID-19. W uproszczeniu – zbyt ostra odpowiedź immunologiczna, prowadzi do ciężkiej niewydolności oddechowej, a w niektórych przypadkach zgonu. Postępowanie zgodnie z zasadami „dystans, maseczka, dezynfekcja” obniżają ryzyko zakażenia. Niektórzy ozdrowieńcy długo odczuwają szkody, jakie w organizmie wyrządził COVID – wymioty i nawracające bóle brzucha mogą świadczyć o komplikacjach. O leczeniu choroby oraz objawów powinien zdecydować lekarz specjalista, po dokładnym rozpoznaniu przypadku.

Jak objawia się COVID? Wymioty częściej dręczą pacjentów zakażonych wariantem omikron

Pierwsze mutacje koronawirusa powodowały przede wszystkim stępienie lub utratę smaku i węchu, dreszcze, gorączkę, ból głowy, kaszel, duszności oraz bóle mięśni. Odmiana delta rozbudowała katalog możliwych objawów COVID-19 m.in. o katar, kichanie, ból gardła oraz dolegliwości żołądkowe – głównie obniżenie apetytu i bóle brzucha. Ten typ wirusa SARS-CoV-2 sprawił, że chorobę łatwo było pomylić z grypą czy anginą. 

Wariant omikron koronawirusa odkryto w listopadzie 2021 r. – pacjenci najczęściej zgłaszają następujące symptomy:

 • ból głowy;
 • ból gardła;
 • osłabienie, zmęczenie;
 • kichanie;
 • katar.

Wśród chorujących na wywołany omikronem COVID wymioty zgłaszało od 5 do 40 proc. pacjentów – wyniki różnią się w zależności od badań. Nawet jeśli masz wszystkie powyższe objawy, nie można jeszcze przesądzać o zakażeniu koronawirusem. Należy je potwierdzić lub wykluczyć odpowiednimi testami. Zawsze warto skonsultować się ze specjalistą – lekarz online szybko oceni twoje dolegliwości i wystawi skierowanie lub zdecyduje o podjęciu innych czynności medycznych.

Dlaczego chorzy na COVID-19 wymiotują? Sposoby łagodzenia dolegliwości

Czasami torsje spowodowane są bezpośrednio przez koronawirusa, a w niektórych przypadkach wymioty stanowią konsekwencję innych objawów. Wirus SARS-CoV-2 może uszkodzić komórki nabłonka w przewodzie pokarmowym – najczęściej w jelitach, co prowadzi do nieżytu jelitowo-żołądkowego. Wprawdzie podstawową drogą zakażenia jest układ oddechowy, ale te same receptory atakowane przez koronawirusa znajdują się w układzie pokarmowym i krwionośnym. Infekcja może doprowadzić też do zmian w składzie flory bakteryjnej, a w konsekwencji mdłości, torsji, bólów brzucha czy biegunki. 

Wymioty przy COVIDzie mogą być spowodowane także:

 • wysoką gorączką;
 • silnym kaszlem;
 • dużą ilością wydzieliny w drogach oddechowych;
 • chorobami współistniejącymi, np. cukrzycą.

Podstawą łagodzenia i zapobiegania tej akurat dolegliwości w przebiegu COVID-19 są najczęściej domowe sposoby na wymioty. To m.in. herbaty ziołowe (mięta, melisa, rumianek), imbir, uzupełnianie płynów, unikanie ciężkostrawnych potraw. Niektórym pacjentom podaje się leki przeciwwymiotne – część z nich można otrzymać tylko na receptę. Jeśli potrzebujesz przedłużenia domowej kuracji, e-recepta online będzie najszybszym sposobem, by otrzymać kolejne zlecenie lekarskie na lek.

Skutki long i post COVID – wymioty jako objaw powikłań po chorobie

U większości pacjentów symptomy choroby ustępują po kilku tygodniach. Jeśli ten czas się przedłuża, lekarze mówią o tzw. long COVID. Natomiast objawy po 12. tygodniu i dłużej określa się mianem post COVID. Wymioty najczęściej pojawiają się w związku z wieloukładowym zespołem zapalnym. Tzw. PIMS (ang. Pediatric Inflammatory Multisystem Syndrome) lub MIS-C (Multisystem Inflammatory Syndrom in Children) najczęściej dotyka dzieci w wieku 5–18 lat. Komplikacje mogą pojawić się również u dorosłych – wtedy mowa o MIS-A (Multisystem Inflammatory Syndrom in Adults). 

Poza wymiotami u pacjentów występują m.in.:

 • bóle brzucha i głowy;
 • biegunki;
 • zaburzenia ciśnienia;
 • omdlenia;
 • krwawienia bez urazów;
 • kaszel;
 • obniżenie apetytu;
 • senność;
 • zmiana zachowań.

Potwierdzenie zakażenia koronawirusem wymaga różnych działań, m.in. w zależności od aktualnych obostrzeń – od skierowania na kwarantannę po przejście na L4. Jeśli męczą cię wymioty po COVID i niedyspozycja potrwa dłużej, złóż wniosek o zwolnienie lekarskie online – może ci się przydać również w sytuacji, gdy zachoruje ktoś bliski i wymaga specjalnej opieki w domu.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz