Ból w skroniach najczęściej oznacza tzw. napięciowy ból głowy, za który mogą odpowiadać czynniki psychogenne. Specjaliści uznają go za pierwotny, samoistny ból głowy. Jak go leczyć? Co pomaga na ból głowy w skroniach? Sprawdzamy!
Bóle głowy są powszechną dolegliwością i dotykają osób w różnym wieku. Ból w okolicach skroni może mieć różne przyczyny – pojawia się u osób cierpiących na depresję, ale jest również wynikiem niewłaściwego i niehigienicznego trybu życia. Częściej skarżą się na niego kobiety, zwłaszcza po ukończeniu 40. roku życia. Nawracające, intensywne dolegliwości wymagają konsultacji medycznej. Warto także wiedzieć, co pomaga na ból głowy w skroniach i próbować łagodzić towarzyszący im dyskomfort.
Ból głowy w skroniach – charakterystyka dolegliwości
Napięciowy ból głowy (NBG) najczęściej obejmuje okolice skroni, może jednak dawać efekt uciskające obręczy wokół całej głowy. Atak bólowy może trwać kilkanaście minut, zdarza się jednak, że pacjent cierpi z powodu dolegliwości nawet kilka dni. Zwykle opisywany jest przez chorych jako tępy, niezbyt intensywny, jednak utrudniający normalne funkcjonowanie. W niektórych przypadkach towarzyszą mu inne objawy jak choćby nadwrażliwość na dźwięki i światło oraz nadmierne i przewlekłe zmęczenie.
Uważa się, że ból napięciowy występujący w okolicach skroni dotyczy ponad 80% populacji, około 3% cierpi na postać przewlekłą, co oznacza częste nawroty ataków i dłuższy czas trwania epizodów bólowych. Znacznie częściej diagnozowany jest u kobiet.
Ból głowy w skroniach – przyczyny
Bóle głowy w skroniach zakwalifikowane zostały to grupy bólów pierwotnych i samoistnych. Za powstawanie dolegliwości odpowiedzialne jest wzmożone napięcie mięśniowe. Choć specjaliści nie potrafią wskazać jednoznacznie przyczyny bólu, uważa się, że ogromne znaczenie mają czynniki psychogenne. Do najważniejszych możliwych katalizatorów bólu zaliczane są:
- stres;
- stany lękowe, depresja;
- brak dostatecznej ilości snu;
- nadmierne spożywanie alkoholu;
- palenie papierosów;
- niewłaściwa dieta;
- odwodnienie.
Co pomaga na ból głowy w skroniach?
Jednym z częstszych problemów medycznych dotykających społeczeństwo jest ból głowy. Skronie, okolica czoła, potylica – może on pojawić się w każdym miejscu, obejmować całą głowę. Jak działać? Co pomaga na ból głowy w skroniach? Zazwyczaj pacjenci sięgają po działające doraźnie leki niesteroidowe przeciwzapalne działające przeciwbólowo. Wiele z nich dostępnych jest bez recepty. Jeśli i ciebie dotknął napięciowy ból głowy i nie wiesz, jaki preparat wybrać, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów. Umów się na konsultację online – pomożemy ci dobrać odpowiedni lek, w razie konieczności otrzymasz także e-zwolnienie lekarskie.
Pamiętaj jednak, że przyjmowanie leków to nie wszystko, co możesz zrobić, aby pokonać ból. Przede wszystkim musisz zmienić styl życia, znaleźć czas na aktywność fizyczną, odpoczynek i sen. Jadaj regularnie i przyjmuj przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Zredukuj także ilość używek np. kawy. Czasem udaje się ustalić, w jakich sytuacjach pojawiają się epizody bólowe – w takich przypadkach, o ile to możliwe, warto próbować unikać czynnika wyzwalającego dolegliwości.
Istnieje również szereg metod niefarmakologicznych, które pomagają uporać się z bólem. Wśród nich wymienić trzeba aromaterapię, psychoterapię, fizjoterapię, akupunkturę oraz EMG biofeedback. Lekarze zalecają, by pacjenci próbowali różnych technik relaksacyjnych, które pomagają się odprężyć, zredukować stres, a tym samym pozbyć się uciążliwych epizodów bólowych.
Ból w skroniach – kiedy do lekarza?
Każdy ból pojawiający się co jakiś czas i utrudniający funkcjonowanie warto zgłosić lekarzowi. Być może konieczne będzie wykonanie podstawowych badań i sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Z całą pewnością konsultacji wymagają częste i intensywne epizody bólowe. Specjaliści zaznaczają, że niepokój może budzić ból w skroniach pojawiający się po raz pierwszy po 50. roku życia.
Ból głowy zna niemal każdy. W przypadku łagodzenia dolegliwości o charakterze napięciowym znaczenie ma styl życia. Warto przyjrzeć się rozkładowi dnia i starać się odpowiednio go zmodyfikować. Kluczowa jest umiejętność radzenia sobie ze stresem, wyciszania i uspokajania po trudnym i długim dniu.