Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Brązowa wydzielina tabletki antykoncepcyjne. Czy powinna budzić niepokój?

brązowa wydzielina tabletyki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne to skuteczna forma zapobiegania ciąży, która jest wybierana i stosowana przez wiele kobiet. Podczas przyjmowania tego typu preparatów, do organizmu kobiety dostarczane są hormony, które odpowiadają za regulowanie pracy układu rozrodczego. W trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych nadal pojawia się okres. Ponadto mogą występować również krwawienia i plamienia w trakcie poszczególnych cykli. Występowanie brunatnej wydzieliny może być powodem do niepokoju dla wielu pacjentek stosujących antykoncepcję hormonalną. Czy faktycznie plamienie powinno być powodem do obaw? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Brązowa wydzielina tabletki antykoncepcyjne. Czy w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych występuje okres?

Wiele kobiet rozpoczynających kurację tabletkami antykoncepcyjnymi zastanawia się, czy w trakcie ich stosowania może występować okres. Okazuje się, że tego typu zjawisko występujące w trakcie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej nazywane jest po prostu krwawieniem. Jest ona naturalną reakcją organizmu na zmieniające się stężenie hormonów we krwi kobiety. Na początku stosowania tabletek antykoncepcyjnych krwawienia mogą być częste oraz nieregularne. Częstym zjawiskiem jest również występowanie krwawień oraz plamień w trakcie cyklu. Zjawiska te nie powinny budzić niepokoju dopóki nie towarzyszą im jakikolwiek niepożądane objawy. 

Kiedy powinno pojawić się krwawienie?

Dzięki prawidłowym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych krwawienia mogą być regularne i występować co miesiąc w tym samym czasie. Pacjent jest, stosując tę metodę antykoncepcji, powinny przestrzegać jednego z poniższych schematów:

  • Jeśli stosowana przez pacjentkę antykoncepcja składa się z 21 tabletek, powinny one zostać przyjęte w ciągu pierwszych 21 dni cyklu. Po tym czasie niezbędne będzie wykonanie siedmiodniowej przerwy od stosowania pigułek. Po upływie siedmiu dni należy przejść do stosowania kolejnego opakowania leku.
  • Jeśli opakowanie tabletek zawiera 28 tabletek, przez pierwsze 24 dni cyklu należy przyjmować tabletki aktywne, a po ich zażyciu należy przejść do stosowania tabletek placebo. W tym przypadku nie wolno robić dodatkowej przerwy przed kolejnym opakowaniem, należy od razu przejść do jego stosowania. 

Krwawienie z odstawienia powinno wystąpić w trakcie siedmiodniowej przerwy lub w okresie stosowania tabletek placebo. Dzieje się tak, ponieważ z powodu przerwy lub braku aktywnych tabletek zmniejsza się stężenie hormonów w organizmie kobiety. Krwawienie zwykle trwa krótko i jest mało obfite. Powinno ono zostać zahamowane w pierwszych dniach kolejnego cyklu.

Brązowa wydzielina tabletki antykoncepcyjne. Czy powinna niepokoić, jeśli występuje w początkowym okresie stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Krwawienia i plamienia to normalne zjawiska podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Występują one szczególnie między kolejnymi cyklami, jednak może zdarzyć się również sytuacja, że brunatne plamienie pojawi się w trakcie trwającego cyklu. Czy taka reakcja organizmu powinna zaniepokoić pacjentkę? Jeśli występuje w pierwszych miesiącach stosowania tej metody antykoncepcji, nie powinna być powodem do obaw. Krwawienia i plamienia w trakcie trwania cyklu mogą pojawić się w początkowym okresie stosowania antykoncepcji hormonalnej, ponieważ:

  • organizm nie jest jeszcze przyzwyczajony do dostarczanego stężenia hormonów,
  • układ rozrodczy otrzymuje nowe, nieznane bodźce, 
  • cykl zaczyna być regulowany przez leki, przez co musi powoli się unormować.

Ze względu na wymienione czynniki plamienia w trakcie początkowych miesięcy stosowania antykoncepcji nie powinny budzić żadnych obaw. Pacjentka powinna zareagować, jeśli krwawienia będą obfite lub będą towarzyszyły im wyraźne bóle podbrzusza. W takiej sytuacji niezbędne może okazać się skontaktowanie z lekarzem.

Jak reagować w przypadku pojawienia się brązowej wydzieliny podczas dłuższego stosowania wspomnianej metody antykoncepcji?

W niektórych przypadkach brunatna wydzielina lub krwawienie może pojawić się w późniejszych cyklach. Tego typu objawy mogą występować nie tylko pomiędzy kolejnymi opakowaniami, ale także w trakcie trwania cykli. W razie zaobserwowania wspomnianych symptomów zalecane jest skontaktowanie się z lekarzem ginekologiem. W ciągu kilku miesięcy stosowania tabletek antykoncepcyjnych, krwawienie powinno zostać uregulowane i występować w określonym momencie każdego miesiąca. Na tym etapie kuracji nie powinno dochodzić już do nieregularnych krwawień. Brunatne plamienia w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych mogą wskazywać na występowanie niektórych dolegliwości, takich jak:

  • mięśniaki,
  • nadżerki,
  • choroby nowotworowe.

Co ciekawe, nieregularne plamienia poprzedzające krwawienia z odstawienia mogą wskazywać również na ciążę. Ważne jest więc uważne obserwowanie swojego organizmu i odpowiednie reagowanie w razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz