Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Brak miesiączki, ból podbrzusza i krzyża. Co oznaczają te symptomy?

Brak miesiączki

Kiedy pojawia się brak miesiączki, ból podbrzusza i krzyża wiele kobiet zaczyna podejrzewać ciążę. Nie jest to jednak jedyna przyczyna wystąpienia podobny objawów. Jakie przypadłości sygnalizują w taki sposób swoją obecność?

Brak miesiączki, ból podbrzusza i krzyża rzeczywiście mogą oznaczać początek ciąży. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie testy oraz umówić na wizytę do ginekologa. Konsultacja lekarska potrzebna będzie również po to, by wykluczyć inne możliwe przyczyny. Wymienione symptomy pojawiają się na przykład przy problemach z tarczycą lub jajnikami.

Brak miesiączki, ból podbrzusza i krzyża a ciąża

Najbardziej charakterystycznym objawem ciąży jest brak miesiączki. Dla kobiety to sygnał, że może być w ciąży. Jednak, jak wspomnieliśmy, brak miesiączki miewa również inne przyczyny i dlatego należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Niekiedy ten stan wymaga bardziej zaawansowanego leczenia, w czym pomocna bywa e-recepta.

Nie tylko brak miesiączki – ból podbrzusza i krzyża to inne objawy, które mogą wskazywać na pojawienie się dziecka. Zwykle występują już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Ból podbrzusza często pojawia się w odstępie kilku dni lub tygodni od momentu, w którym kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży. Jest on spowodowany wzrostem wielkości macicy i powiększeniem jajników. Ból krzyża to z kolei objaw związany z odpowiedzią organizmu na zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży.

Ból podbrzusza i brak miesiączki – inne możliwe przyczyny

O ile wiadomość o ciąży dla większości kobiet jest powodem do radości, o tyle brak miesiączki, ból podbrzusza i krzyża wywołany chorobą, będzie przyczyną niepokoju. Na co mogą wskazywać te symptomy? W tym przypadku można podejrzewać zaburzenia pracy tarczycy. Kobiety z podobnymi problemami zdrowotnymi mogą skorzystać z L4 online, które pozwoli odzyskać równowagę i skupić się na leczeniu.

Jeśli przyczyną są zaburzenia równowagi tego gruczołu, można podejrzewać zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy. Wiąże się to niedoborem lub nadmiarem hormonów tarczycowych, co ma wpływ na prawidłowe działanie całego organizmu. W wyniku tego kobietom zatrzymuje się miesiączka, bywa ona nieregularna oraz bardzo obfita.

Brak okresu i ból podbrzusza a zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników bardzo często przejawia się brakiem miesiączki, bólem podbrzusza i krzyża. Cykle miesiączkowe są nieregularne, podobnie jak owulacja, co utrudnia zajście w ciąże. Inne pojawiające się objawy to między innymi trądzik, hirsutyzm oraz potwierdzony badaniami nadmiar androgenów.

Pod uwagę należy wziąć również inne przypadłości, w tym:

  • guzy jajników;
  • atrezja macicy;
  • wady rozwojowe narządów płciowych;
  • nowotwory.

W wielu przypadkach leczenia bywa długie, wymaga też częstych nieobecności. Znakomitym ułatwieniem jest zwolnienie lekarskie online, które można otrzymać, nie wychodząc z domu.

Diagnostyka i leczenie braku miesiączki i bólu podbrzusza

Jeśli pojawi się symptom, którym jest brak miesiączki, ból podbrzusza i krzyża warto najpierw wykonać domowy test ciążowy. Można to zrobić już 7 dni po zapłodnieniu, jednak zaleca się, by poczekać przynajmniej do dnia spodziewanego okresu. Wynik testu powinien rozwiać największe wątpliwości.

Jeżeli okaże się negatywny, a objawy nie ustąpią, trzeba udać się do lekarza. Standardową procedurą jest przeprowadzenie badania ginekologicznego, a także wykonanie USG jamy brzusznej. Pozwoli to odkryć potencjalne nieprawidłowości, które mogą przyczyniać się do występowania tych charakterystycznych objawów. Późniejsze leczenie będzie zależało od postawionej diagnozy.

Leki, które pomagają w uśmierzeniu bólu

W przypadku gdy kobieta nie jest w ciąży, a ból jest trudny do zniesienia, warto zastosować odpowiednie leki. Sprawdzone środki przeciwbólowe to między innymi:

Brak miesiączki, ból podbrzusza i krzyża to symptomy, których lepiej nie lekceważyć. Nawet jeśli oznaczają ciążę, warto skonsultować je z lekarzem.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz