Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból wątroby – co robić, gdy wątroba boli? Sprawdź, kiedy skonsultować się ze specjalistą!

Ból wątroby

Mimo często prozaicznej przyczyny, jaką jest niestrawność po obfitym posiłku, ból wątroby nie może być bagatelizowany. Należy bowiem zdawać sobie sprawę, że dolegliwości mogło wywołać uszkodzenie wątroby w wyniku urazu. Poza tym trzeba liczyć się też z innymi czynnikami. Poza tym ból w okolicach wątroby wywoływany jest przez schorzenia, które nawet nie obejmują tego narządu. Dlatego, jeśli czujesz ból w tym obszarze, nie unikaj konsultacji z lekarzem.

Wątroba – lokalizacja i najważniejsze funkcje

Ból wątroby może oznaczać wiele różnych chorób – również przewlekłych. Pacjenci, którzy muszą pilnować ciągłości swojej terapii, powinni wypróbować usługę, jaką jest e-recepta. Nie radzimy jednak przyjmowania leków w ciemno. Zawsze należy dokonać rozpoznania, tym bardziej, jeśli dolegliwości bólowe dotyczą wątroby. Jest ona największym narządem wewnętrznym ludzkiego organizmu. Znajduje się tuż pod żebrami, po prawej stronie jamy brzusznej (pod prawym łukiem żebrowym), sąsiaduje m.in. z przeponą, żołądkiem oraz jelitami.

Najważniejsze funkcje wątroby

Wątroba jest nie tylko największym, ale też najbardziej wszechstronnym narządem. Od prawidłowego funkcjonowania wątroby zależy stan całego organizmu. Warto więc wiedzieć, dlaczego ból tej okolicy powinien być powodem do niepokoju. Wątroba pełni bowiem szereg niezwykle istotnych funkcji, w tym:

 • filtrowanie krwi i usuwanie toksyn z organizmu;
 • zamiana węglowodanów w glukozę;
 • zamiana glukozy w glikogen, który jest magazynowany i kiedy zachodzi taka potrzeba, ponownie zamieniany w glukozę;
 • wytwarzanie żółci odpowiedzialnej m.in. za wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach;
 • zamiana amoniaku w mocznik, później wydalany jest z moczem wraz z odpadami przemiany materii.

Ból wątroby – charakterystyczne objawy bólu wątroby

Jak można scharakteryzować ból wątroby? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że sam narząd nie jest unerwiony. Dolegliwości pojawiają się, kiedy w wyniku choroby lub urazu następuje powiększenie wątroby. Uciska wtedy na sąsiadujące narządy lub torebkę wątrobową, w której się znajduje (tzw. błona surowicza). Pacjenci skarżą się na tępy ból, ale chorobom wątroby może towarzyszyć również ból kłujący. Niekiedy silny ból może promieniować z innych miejsc, dlatego tak ważna jest diagnostyka oraz zwrócenie uwagi na dodatkowe symptomy:

 • przewlekłe zmęczenie;
 • zaburzenia snu;
 • gorączka;
 • nudności;
 • zmiany skórne (przebarwienia, rumień itp.);
 • świąd;
 • żółtaczka;
 • biegunka.

Ból wątroby – przyczyny bólu wątroby

Ból wątroby może mieć naprawdę zróżnicowane podłoże. Najczęstszą przyczyną są różnego rodzaju schorzenia wątroby. Bardzo często ból wątroby występuje przy nadmiernym spożyciu alkoholu. Może pojawiać się także przy polekowym uszkodzeniu wątroby, a także w wyniku:

 • kamicy żółciowej;
 • zapalenia dróg żółciowych lub pęcherza żółciowego;
 • zapalenia trzustki;
 • wrzodów żołądka lub dwunastnicy;
 • ataku kolki żółciowej.

Odczuwając dolegliwości tego rodzaju, warto zdecydować się na L4 online. Zwolnienie pozwoli wrócić pacjentowi do równowagi fizycznej.

Ból wątroby po alkoholu

Tego rodzaju dolegliwość dotyczy przede wszystkim osób, które zmagają się z chorobą alkoholową. Wątroba nie powinna dokuczać po jednej mocno zakrapianej imprezie. Ból pojawia się w wyniku częstego i długotrwałego spożycia. Co ważne, może wystąpić nawet wtedy, kiedy pacjent podejmie leczenie swojego uzależnienia.

Ból wątroby a zapalenie wątroby

Wyróżniamy kilka typów zapalenia wątroby. Choroby mają zróżnicowaną etiologię i inny przebieg:

 • wirusowe zapalenie wątroby typu A, przenoszone przez skażoną żywność;
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B, do zakażenia może dojść przez płyny ustrojowe;
 • wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW typu C), zakażenie następuje przez płyny ustrojowe czy skażone igły;
 • autoimmunologiczne zapalenie wątroby, które ma charakter wrodzony.

Dolegliwości bólowe a marskość wątroby

Marskość wątroby to jedna z chorób, które nieodwracalnie niszczą wątrobę. Jest to jej postępujące zbliznowacenie, spowodowane najczęściej przez alkohol. W wyniku jej postępowania dochodzi do niewydolności wątroby. Często jedynym ratunkiem dla pacjenta okazuje się przeszczep.

Ból wątroby a stłuszczenie wątroby

Spożywanie alkoholu oraz tłusta dieta prowadzą do dolegliwości, jaką jest stłuszczeniowa choroba wątroby. Objawy nie są charakterystyczne. Tępy ból pojawia się, kiedy dochodzi do powiększenia narządu. Wcześniej pacjent może czuć ogólny dyskomfort, zmagać się ze wzdęciami i biegunką, czy złym samopoczuciem. Na słtuszczenie wątroby wskazuje również uczucie sytości nawet po niewielkim posiłku.

Ból wątroby a ropień wątroby

Ropień wątroby może być spowodowany na przykład infekcją wirusową lub bakteryjną. Na powierzchni narządu tworzy się pęcherzyk wypełniony płynem. Jeśli dojdzie do pęknięcia, może wystąpić zakażenie całego organizmy. Ropień nie zawsze jest wykrywany z powodu objawów, jakie daje. Często o jego obecności lekarz dowiaduje się przy okazji diagnostyki innych schorzeń. Wskazówką powinien być podwyższony poziom enzymów wątrobowych.

Co robić, gdy wątroba boli – diagnostyka

Ból wątroby zawsze powinien być powodem wizyty u specjalisty. W grę może wchodzić tak wiele chorób, które zakłócają pracę wątroby, że należy to dokładnie sprawdzić. Niekiedy pacjent otrzymuje zwolnienie lekarskie online, ułatwiające proces zdrowienia. Diagnostyka zwykle polega na zebraniu wywiadu – lekarz zapyta o rozpoznane choroby dróg żółciowych, przyjmowane leki, a także odczuwane dolegliwości bólowe. Później następuje badanie fizykalne, polegające na uciskaniu okolic wątroby, specjalista sprawdza, czy ból brzucha wskazuje właśnie na ten narząd. Podczas procesu diagnostycznego ważne są również badania laboratoryjne oraz obrazowe. Najczęściej wykonuje się USG, które pomaga w określeniu, czy w miąższu wątroby nie ma zmian, a w drogach żółciowych nie pojawiły się złogi.

Leczenie bólu wątroby

Leczenie bólu wątroby może mieć różny przebieg – będzie zależeć bezpośrednio od przyczyny. Zazwyczaj lekarz stosuje leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozkurczowe. W przypadku ropnia konieczna może być antybiotykoterapia. Niektórzy sięgają również leki dostępne bez recepty albo zioła, które wspierają regenerację wątroby. Takie działanie wykazuje na przykład ostropest plamisty, rumianek czy karczoch. Warto jednak skonsultować ich przyjmowanie ze specjalistą.

Ból wątroby może wskazywać na wiele schorzeń. Jako że jest to niezwykle ważny narząd, warto szybko przywrócić mu pełną funkcjonalność. W tym celu konieczna jest wizyta u specjalisty, by rozpoznać przyczynę, leżącą u podłoża dolegliwości.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz