Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból w pachwinie od kręgosłupa – czy to rwa kulszowa?

ból w pachwinie od kręgosłupa

Ból w pachwinie od kręgosłupa to częsty objaw rwy kulszowej. Może być również spowodowany przeciążeniem mięśni i stawów. Dowiedz się, jak radzić sobie z dolegliwościami bólowymi i skutecznie wyleczyć nieprzyjemną dolegliwość, jaką jest rwa.

Ból w pachwinie od kręgosłupa to częsty problem, który może mieć różne przyczyny. Jednym z możliwych źródeł tego bólu jest rwa kulszowa, która wynika z ucisku na nerw kulszowy. Wychodzi on z dolnej części kręgosłupa i biegnie przez pośladek i udo, aż do stopy. W wyniku ucisku może pojawić się ból w okolicy pachwiny, ale także kończynach. Inne przyczyny bólu w pachwinie od kręgosłupa to na przykład problemy z mięśniami, ścięgnami czy stawami. W przypadku wystąpienia takich objawów warto udać się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie. 

Rwa kulszowa a ból w pachwinie od kręgosłupa

Ból w pachwinie od kręgosłupa często pojawia się jako jeden z objawów rwy kulszowej. Doraźnym sposobem radzenia sobie z przypadłością jest e-recepta, która pozwala uzyskać mocniejsze leki przeciwbólowe. Jaki jest mechanizm tej choroby?

Jednym z najczęstszych objawów rwy kulszowej jest ból, który promieniuje od kręgosłupa do pachwin. Może mieć różny charakter, od łagodnego i umiarkowanego po silny i uporczywy, a także pojawiać się i nasilać wraz z ruchem lub w trakcie dłuższego stania. Przyczyną jest ucisk krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe, które znajdują się w lędźwiowym odcinku kręgosłupa.

Ból w pachwinie od kręgosłupa – pozostałe możliwe przyczyny

Symptom, jakim jest ból w pachwinie od kręgosłupa, nie zawsze musi oznaczać rwę kulszową. Może świadczyć na przykład o chorobach kręgosłupa lub narządów wewnętrznych, położonych w dolnej części jamy brzusznej. Ponadto do takich objawów przyczyniają się:

  • uraz, w wyniku którego doszło do uszkodzenia nerwu. Mogło to nastąpić w wyniku upadku, wypadku samochodowego lub innych aktywności fizycznych;
  • choroby zwyrodnieniowe stawów, takie jak zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów, mogą powodować ból w pachwinie. W przypadku tych chorób stawy i tkanki otaczające je stają się bolesne i sztywne. Ból może nasilać się, gdy ćwiczysz, chodzisz lub siedzisz;
  • zapalenie mięśni jest chorobą, która powoduje stan zapalny i ból. Może być spowodowana długotrwałym uciskiem, przeciążeniem, infekcją lub urazem;
  • choroby nowotworowe również prowadzą do występowania bólu w pachwinie. Może być wynikiem zmiany wielkości narządów lub uciskiem guza na nerwy, które są połączone z kręgosłupem.

Jakiego rodzaju ból występuje w przypadku rwy kulszowej?

Rwa kulszowa jest jednym z rodzajów schorzeń neurologicznych. Charakteryzuje się bólem, który pojawia się w dolnej części pleców, kończynach dolnych lub pośladkach. Ból tego rodzaju często występuje w jednej stronie ciała, ale może też dotyczyć obu stron jednocześnie. 

Ból jest zazwyczaj silny, pulsujący i promieniujący, a jego nasilenie zmienia się w ciągu dnia. Czasami może on przybierać postać skurczu lub bólu palącego. Dodatkowo jest wyczuwalny w okolicy pachwiny lub kończyny dolnej – pacjenci określają go wtedy jako ból w pachwinie od kręgosłupa. W niektórych przypadkach towarzyszy mu również uczucie drętwienia lub mrowienia. To częsta przyczyna korzystania z L4 online.

Rwa kulszowa – diagnostyka i leczenie

Bólu w pachwinie od kręgosłupa, który towarzyszy rwie kulszowej, lepiej nie lekceważyć. Warto udać się do lekarza rodzinnego, by zdiagnozował problem. Specjalista może zalecić wykonanie badań, takich jak rezonans magnetyczny, żeby określić przyczyny bólu. Leczenie rwy kulszowej zależy od jej przyczyn. Zazwyczaj wykorzystuje się terapię farmakologiczną, rehabilitację, fizykoterapię lub zabiegi chirurgiczne.

Leki, które uśmierzają ból

Przy silnym bólu liczy się szybkie działanie. Dlatego najlepiej sięgać po sprawdzone środki, którym ufają lekarze. Do skutecznych leków przeciwbólowych zaliczane są:

Ból w pachwinie od kręgosłupa to jeden z objawów rwy kulszowej. Właśnie tę przypadłość lekarze potwierdzają lub wykluczają podczas badań. Głównym celem leczenia jest zmniejszenie dolegliwości bólowych i zapobieganie nawrotom. 

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz