Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból w lewym boku po alkoholu

ból w lewym boku po alkoholu

Nawet sporadyczne picie i niewielkie ilości lekkich trunków mają destrukcyjny wpływ na wiele narządów. Dolegliwości bólowe zlokalizowane po lewej części ciała zwykle wskazują na przewlekłe zapalenie trzustki, stany zapalne i owrzodzenia żołądka oraz dwunastnicy. Jednak nie można całkowicie wykluczyć innych schorzeń. Prawidłowe, samodzielne rozpoznanie problemu ze zdrowiem na podstawie samych symptomów jest praktycznie niewykonalne. Kłucie w okolicy brzucha i pleców oraz dziwny ból w lewym boku po alkoholu trzeba skonsultować z gastrologiem. Dopiero wykonanie odpowiednich badań pozwala postawić precyzyjną diagnozę i opracować najlepszy sposób leczenia. Podczas terapii trzeba przestrzegać wszystkich zaleceń specjalistów.

Ból w lewym boku po alkoholu to najczęstszy objaw dolegliwości trzustki i górnego układu pokarmowego

Złe samopoczucie i dyskomfort po suto zakrapianej imprezie to niemal norma. Spożywanie alkoholu wiąże się z przyjmowaniem wielu szkodliwych substancji. Jedną z najsilniejszych toksyn jest aldehyd octowy, który powstaje w wątrobie w procesie metabolizmu etanolu. W dalszej kolejności powinien zostać rozłożony na kwas octowy, a ten na wodę i dwutlenek węgla. Nie da się jednak przyspieszyć pracy enzymów wątrobowych, a przy szybszym wchłanianiu do krwi (intensywne spożycie, picie na pusty żołądek etc.) pojawi się ryzyko zatrucia organizmu uszkodzenia ważnych organów. Bóle w lewym boku po alkoholu mogą wskazywać na naruszenie struktur trzustki, które odpowiadają za wydzielanie insuliny i enzymów trawiennych. W przeciwieństwie do wątroby tego gruczołu nie da się zregenerować.

Trunki same w sobie działają drażniąco na śluzówki w przewodzie pokarmowym. Mogą zachodzić zmiany w ich przepuszczalności, a nawet składzie mikroflory bakteryjnej. Nadużywanie alkoholu prędzej czy później doprowadzi do zapalenia błony śluzowej, które może doprowadzić do rozwoju kolejnych schorzeń. Wrzody pojawiają się głównie w obrębie żołądka i dwunastnicy. W ostrych stadiach zapalnych trzustki i układu pokarmowego ból z lewej strony brzucha często promieniuje aż na plecy. Dolegliwości odczuwalne tylko w tylnej części ciała najprawdopodobniej będą związane z innymi problemami zdrowotnymi. Choroba refluksowa może dodatkowo wywołać bóle odczuwalne za mostkiem.

Nerki – ból z prawej lub lewej strony pleców. Picie przyczynia się do odwodnienia organizmu

Brak wody, minerałów i witamin w organizmie to skutki typowe dla klasycznego kaca. Lista możliwych symptomów jest znacznie dłuższa – w tym artykule staramy się odpowiedzieć na pytania związane z bólem w lewym boku po alkoholu. Odwodnienie organizmu zaburza pracę nerek, bolesności pleców mają związek również z ich przeciążeniem. To organy odpowiedzialne za filtrację substancji toksycznych, a wypicie alkoholu może ich dostarczyć w ilościach przekraczających możliwości narządu. Jeżeli bóle pleców pojawiają się regularnie po każdym spożyciu, bez względu na ilość napojów wyskokowych, niezbędna będzie konsultacja pod kątem poważniejszych chorób:

 • kamicy nerkowej;
 • ostrej lub przewlekłej niewydolności nerek.

Jeżeli ból związany jest z nerkami, może być odczuwalny tylko po lewej, tylko po prawej lub z obu stron. Często dolegliwości promieniują niżej, nawet w okolice pachwin. Wielu pacjentów porównuje wrażenia bólowe do nacisku na kręgosłup, który pojawia się po długim pozostawaniu w jednej pozycji stojącej. To, co czujesz, nie zawsze znajduje potwierdzenie w diagnozie lekarzy. Picie alkoholu spowodowało nietypową reakcję organizmu? Weź L4 online i umów się na wizytę!

Dokucza ci ból w lewym boku po alkoholu? Unikaj leków przeciwbólowych z paracetamolem!

Wiele osób próbuje znaleźć rozwiązanie swojego problemu zdrowotnego na własną rękę. W niektórych przypadkach może się to skończyć poważnymi komplikacjami. W pierwszej kolejności należy odstawić alkohol – a dlaczego nie należy sięgać po niektóre leki przeciwbólowe? Leczenie bólu w lewym boku po alkoholu za pomocą paracetamolu drastycznie zwiększa ryzyko poważnych uszkodzeń wątroby i żołądka. Bezpieczniejszym remedium na dolegliwości bólowe wkrótce po spożyciu będą:

 • ibuprofen;
 • posiłki i suplementy zawierające najbardziej potrzebne składniki:
 • wodę;
 • glukozę;
 • potas;
 • magnez;
 • wapń;
 • cynk;
 • witaminy B i C.

Najbezpieczniej nie zażywać żadnych leków – nawet dostępnych bez recepty – bez kontaktu z lekarzem. Każdy farmaceutyk ma określone działanie niepożądane, które w określonych stanach czy podczas przyjmowania środków na inne schorzenia mogą doprowadzić do reakcji krzyżowych i poważnych powikłań. Dlatego każda e-recepta zawiera szczegółowe informacje o dawkowaniu i stosowaniu przepisanego leku, w tym możliwe efekty łączenia z alkoholem.

Ból z lewej strony pod żebrami towarzyszy wielu różnym sytuacjom. Kiedy zgłosić się do lekarza?

Nie wszystkie dolegliwości wymagają rozmowy z lekarzem rodzinnym lub specjalistą gastrologii. Przykładowo kłucie pod żebrami może wynikać ze stanu śledziony – wyjątkowo silnie unerwionego organu. Dolegliwości w tym rejonie pojawiają się nawet po zwyczajnym wysiłku fizycznym. Do lekarza należy się zgłosić natychmiast przy pierwszych objawach zatrucia alkoholem:

 • silne wymioty, biegunki;
 • skoki ciśnienia, bóle i zawroty głowy;
 • drgawki;
 • trudności z oddychaniem;
 • ciężkie zaburzenia świadomości;
 • utrata przytomności.

Ból w lewym boku po alkoholu zawsze powinien skłaniać do wizyty u lekarza – również w przypadku, gdy ma związek ze śledzioną. Wśród badań, które pozwalają rozpoznać źródło problemy, są m.in. gastroskopia, USG jamy brzusznej, morfologia krwi i wiele innych testów. Dolegliwości szybko mijają i wydaje ci się, że wszystko w porządku? Złóż wniosek o zwolnienie lekarskie online i nie lekceważ swojego zdrowia! Tylko badania dadzą ci 100% pewności, że wszystko jest w porządku i to „tylko” kac.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz