Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból w klatce piersiowej przy poruszaniu się, podczas ruchu

ból w klatce piersiowej przy poruszaniu

Silny i nagły ból w klatce piersiowej przy poruszaniu od razu kojarzy się z zawałem serca. Jednak możliwych przyczyn jest więcej. Czasami dolegliwości bólowe mają łagodniejszy, ale przewlekły charakter. 

Jedno jest pewne i niezmienne – jakikolwiek ból w klatce piersiowej (przy poruszaniu, ruchu wysiłku fizycznym i nie tylko) to niepokojący objaw, który wymaga diagnostyki. Możliwych przyczyn jest na tyle dużo, że najlepiej najpierw udać się do lekarza rodzinnego, a potem do wskazanego specjalisty. Oczywiście w razie poważnego stanu (np. innych objawów stanu przedzawałowego czy udaru) należy natychmiast jechać do szpitala lub wezwać pogotowie ratunkowe. O formie terapii zdecyduje wiele czynników, a przede wszystkim zdiagnozowana u pacjenta przypadłość.

Główne przyczyny bólu w klatce piersiowej przy poruszaniu

Według statystyk opublikowanych we wrześniu 2021 r. najwięcej przypadków kłującego bólu w klatce piersiowej dotyczy zaburzeń na tle nerwowo-mięśniowym (36%). Statystycznie najczęstszą przyczyną opisywanych bolesności są zdenerwowanie, nerwica, stres, i nadmierny wysiłek fizyczny – objawy występują epizodycznie. Symptomy na tle sercowo-naczyniowym i układu oddechowego (razem wzięte) występują ponad 2 razy rzadziej (16%). Więcej dolegliwości ma swoje źródło w zaburzeniach przewodu pokarmowego (19%).

Takie dane to nie powód, by bagatelizować nagłe bóle klatki piersiowej przy poruszaniu się czy podczas ruchu. Wiele czynników stanowi realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego lepiej umówić się na badania i wziąć na nie zwolnienie lekarskie online już po pierwszym sygnale ostrzegawczym. Najpoważniejsze przyczyny, które wywołują opisywany objaw, to:

 • zator w płucach;
 • odma opłucnej;
 • stan zapalny osierdzia, płuc, opłucnej, trzustki, mięśnia sercowego;
 • zawał serca;
 • tętniak aorty piersiowej i jej rozwarstwienie;
 • wypadanie płatka zastawki dwudzielnej;
 • dławica piersiowa;
 • wrzody;
 • refluks żołądkowo-przełykowy;
 • podrażnienie, pęknięcie przełyku;
 • zmiany nowotworowe.

Przykłady innych schorzeń wywołujących ból klatki piersiowej

Specjaliści często podkreślają konieczność odpowiedniego różnicowania możliwych objawów i chorób. Pacjent może samodzielnie zgłosić niedyspozycję czy przedłużyć L4 online, ale nie uda się prawidłowo rozpoznać przyczyny. Bólami klatki piersiowej, przy poruszaniu lub w innych sytuacjach, objawiają się między innymi:

 • dyskopatie szyjne i piersiowe;
 • zwyrodnienia kręgosłupa;
 • zespół Tietzego (żebrowo-mostkowy);
 • kamica żółciowa i nerkowa;
 • hiperwentylacja;
 • półpasiec.

Pacjent z bólem w klatce piersiowej, przy poruszaniu się – diagnostyka

Jeśli pacjent odczuwa silne bóle w klatce piersiowej, przy poruszaniu się dochodzi do wystąpienia lub nasilenia objawów, należy skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne. Podczas diagnozy lekarz może zlecić badania obrazowe (RTG, USG, TK, MRI) i laboratoryjne (np. morfologię krwi, testy wskaźników zapalnych) – wszystko w zależności od najbardziej prawdopodobnej w danym przypadku przyczyny. Na podstawie wyników określi przyczynę bolesności i zaordynuje odpowiednie leczenie.

Leki, które mogą pomóc na ból w klatce piersiowej przy poruszaniu

Lekarze przepiszą środki farmakologiczne z listy poniżej w celu złagodzenia objawów. Leczenie pierwotnej przyczyny niekoniecznie musi polegać na zażywaniu odpowiednich preparatów we właściwej dawce, tylko np. fizjo- i fizykoterapii, operacji, naświetlaniu i innych, czasami inwazyjnych metodach.

Do wykupienia tych preparatów potrzebna jest ważna e-recepta – nie można ich legalnie kupić w aptece bez zlecenia lekarskiego. Na złagodzenie silnego, przewlekłego bólu w klatce piersiowej przy poruszaniu się lekarz może przepisać między innymi:

Najbardziej niepokojące objawy towarzyszące bólowi w klatce piersiowej podczas ruchu

Dolegliwości sercowo-naczyniowe najczęściej manifestują się poprzez zmiany ciśnienia tętniczego krwi i tętna. Przy zapaleniu i zawale serca występują m.in. kołatania mięśnia sercowego, duszności, uczucie rozpierania oraz gniecenia za mostkiem, dezorientacja i niepokój. Z kolei kłujący ból klatki piersiowej promieniuje do lewego barku i żuchwy. Uszkodzenie opłucnej objawia się kaszlem, gorączką i nasilaniu bolesności podczas wdechów – a ruch może skłaniać do przyspieszenia oddechu. Lekarze radzą, by uważać również na objawy ogólne:

 • podwyższoną temperaturę ciała;
 • bóle i zawroty głowy;
 • osłabienie, rozbicie, zmęczenie;
 • zaburzenia koncentracji, mowy, równowagi i świadomości.

Ból w klatce piersiowej przy poruszaniu może mieć wiele przyczyn, a każda z nich wywołuje szereg symptomów – nie każdy przypadek musi przebiegać identycznie u wszystkich pacjentów. Dlatego, zamiast radzić się „doktora Google”, lepiej skonsultować się z prawdziwym lekarzem.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz