Covid-19 wywołuje szereg objawów grypopodobnych – kaszel, katar, gorączkę, złe samopoczucie, osłabienie. Zdarza się, że chory cierpi na duszności, odczuwa ból w klatce piersiowej. Covid może też pozostawić po sobie ślad w postaci powikłań. Co warto wiedzieć na ten temat?
Ból w klatce piersiowej jest jedną z dolegliwości, które mogą towarzyszyć chorym na covid. Może, ale nie musi się pojawić w trakcie infekcji. To poważny objaw, którego nie należy ignorować, bywa bowiem zwiastunem groźniejszych powikłań. W momencie pojawienia się bólu warto skontaktować się z lekarzem, przede wszystkim jednak trzeba zachować czujność i monitorować swój stan zdrowia. O czym może świadczyć ból w klatce piersiowej? Covid może prowadzić do problemów z sercem, wywoływać zapalenie płuc i utrudniać oddychanie. Przeczytaj, co powinieneś wiedzieć o bólu w klatce piersiowej w przebiegu zakażenia koronawirusem.
Covid-19 – ból w klatce piersiowej jako objaw zakażenia?
Ból w klatce piersiowej może być związany z uciążliwym, suchym i nieproduktywnym kaszlem, który jest jednym z charakterystycznych objawów covid-19. Sama dolegliwość nie musi od razu oznaczać zakażenia koronawirusem, ponieważ często pojawia się przy innych chorobach – serca, układu pokarmowego. Bólowi w klatce piersiowej mogą towarzyszyć inne objawy:
- duszności;
- pieczenie za mostkiem;
- zaburzenia rytmu serca;
- zmęczenie;
- osłabienie;
- przyspieszony oddech;
- zawroty głowy;
- nudności i wymioty;
- uczucie niepokoju;
- niemożność wzięcia głębszego oddechu;
- zgaga;
- jadłowstręt;
- nadmierna potliwość.
Ból zlokalizowany w obrębie klatki piersiowej może również promieniować w okolice ramion lub jamy brzusznej. Jeśli masz wątpliwości, czy twoje samopoczucie wymaga wizyty u specjalisty i wykonania badań diagnostycznych, skontaktuj się z lekarzem i opisz dolegliwości. Nie musisz wychodzić z domu, ponieważ w naszej ofercie znajdują się konsultacje lekarskie online. Jeśli będzie to konieczne, skierujemy cię na niezbędne badania.
Kiedy ból w klatce piersiowej jest niepokojący?
Łagodny ból w klatce piersiowej, któremu nie towarzyszą problemy z oddychaniem i spadek saturacji prawdopodobnie nie oznacza poważnego problemu. Może być wynikiem uciążliwego kaszlu. Kiedy zatem należy się niepokoić? Objaw ten może być szczególnie niebezpieczny, jeśli pojawia się dodatkowo uczucie ucisku w klatce piersiowej, a sam ból jest dość intensywny. Ból pojawiający się przy próbie wzięcia głębszego oddechu może świadczyć o zapaleniu płuc. Jeśli ból jest tępy, silny, piekący lub rozdzierający i pojawia się nagle, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Również w przypadku dołączenie innych objawów jak spadek ciśnienie lub nieregularne bicie serca wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.
Ból w klatce piersiowej u ozdrowieńców
SARS-CoV-2 powoduje często, że nieprzyjemne dolegliwości zostają z pacjentem na dłużej. Mimo przejścia koronawirusa ozdrowieniec wciąż może odczuwać nieprzyjemne skutki choroby. Czasem są to łagodne objawy, innym razem utrudniające normalne funkcjonowanie, np. mgła mózgowa. Covid-19 może powodować problemy z układem nerwowym oraz oddechowym. Jeśli nadal odczuwasz ból w klatce piersiowej, prozmawiaj o tym z lekarzem. Wirus może pogorszyć twoją kondycję i samopoczucie na dłużej. Wciąż zachowaj czujność, ponieważ tego rodzaju dolegliwości bólowe wskazują czasem na zawał serca, czy też zator tętnicy płucnej lub sercowy zespół postcovidowy. Ból w klatce piersiowej może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, niezależnie od tego, czy związany jest z covid-19, czy też nie.
Jak postępować w przypadku bólu w klatce piersiowej?
Jeśli odczuwasz łagodny ból w klatce piersiowej, postaraj się dużo odpoczywać, stosuj zdrową dietę, dbaj o siebie i obserwuj reakcje organizmu. Mierz ciśnienie i sprawdzaj poziom saturacji krwi. Swoje wątpliwości omów z lekarzem pierwszego kontaktu – aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie covid-19, może zlecić ci wykonanie testu. Jeśli ogólny stan zdrowia jest dobry, pacjent może leczyć objawy covid-19 w domu.
Silny ból i ucisk oraz występowanie dodatkowych niepokojących objawów są wskazaniami do wezwania pogotowia. Szczególnie niebezpieczne mogą być towarzyszące symptomy jak wysoka gorączka, wysokie ciśnienie, duszności. Taka kombinacja może wskazywać na stan zagrażający życiu i nigdy nie powinna być bagatelizowana.
Powikłania po covid – czy da się uniknąć?
Czy da się uniknąć powikłań związanych z covid-19? Przede wszystkim kluczowe jest unikanie zachorowania, a więc prewencja. Jak podkreślają specjaliści, należy minimalizować ryzyko zakażenia dbając o higienę, zdrowy styl życia, zakrywając usta i nos w miejscach publicznych zgodnie z lokalnymi wskazaniami, utrzymując w miarę możliwości dystans społeczny. Sposobem na łagodzenie przebiegu infekcji jest także szczepienie przeciw covid-19. Pozytywny wynik testu oznacza aktywną infekcję i możliwość jej dalszego przenoszenia. Ważne jest więc, aby w tym czasie pozostać w domu – okres zwolnienia z pracy należy przeznaczyć na powrót do zdrowia. Nawet jeśli objawy koronawirusa są łagodne, a pacjent czuje się dobrze, powinien uważnie obserwować swój organizm. Covid wciąż uważany jest za chorobę nieprzewidywalną, która mimo spokojnego przebiegu może przynieść poważne powikłania np. uszkodzenie mięśnia sercowego. Każdy, kto choruje na covid-19 może doświadczyć nowych i całkiem nieznanych dotąd dolegliwości – utraty węchu i smaku, bólu pleców.
Sercowy zespół postcovidowy
Wśród chorych na covid-19 można spotkać osoby, u których rozwinął się sercowy zespół postcovidowy. Jednym z objawów jest ból w klatce piersiowej. Inne symptomy to kołatanie serca, duszności czy zawroty głowy. Przechorowanie koronawirusa może prowadzić do uszkodzenia serca i jego niewydolności. Wśród zaleceń dotyczących postępowania po przejściu covid-19 można znaleźć informacje o konieczności wprowadzenie odpowiedniej diety (np. śródziemnomorska), stopniowym powrocie do umiarkowanej aktywności fizycznej. Ozdrowieńcom zaleca się także wykonanie badań kontrolnych.
Pamiętaj, że w trakcie i po chorobie może towarzyszyć ci ból w klatce piersiowej. Covid to schorzenie, które może skutkować długotrwałymi powikłaniami, dlatego konieczna jest samoobserwacja i reagowanie na niepokojące i niemijające dolegliwości. Ważne, aby w porę zgłosić się na badania i rozpocząć stosowne leczenie.