Ból podbrzusza przy siadaniu i chodzeniu może wskazywać na wiele różnych chorób. W ich diagnostyce istotne znaczenie ma występowanie objawów dodatkowych. Wśród możliwych przyczyn tego rodzaju dolegliwości wymienia się kamicę nerkową, problemy z jajnikami, guzy.
Ból brzucha towarzyszy wielu schorzeniom układu pokarmowego, moczowego, ale również zatruciom pokarmowym, długotrwałemu stresowi. Nasilone dolegliwości, powtarzające się lub takie, którym towarzyszą dodatkowe objawy, należy skonsultować z lekarzem. Konieczne może być przeprowadzenie dokładnych badań np. obrazowych i laboratoryjnych. Jeśli twoim problemem jest ból podbrzusza przy siadaniu i chodzeniu, lekarz może podejrzewać kamicę nerkową, zapalenie wyrostka robaczkowego, endometriozę, czy zapalenie jelita grubego.
Ból podbrzusza przy siadaniu i chodzeniu – możliwe przyczyny
Ból podbrzusza może być spowodowany różnymi chorobami, ale pojawia się również podczas miesiączki, czy owulacji, a także na samym początku ciąży. W diagnostyce dolegliwości bólowych podbrzusza istotne znaczenie ma wywiad z pacjentem i dokładne określenie lokalizacji, intensywności oraz charakteru bólu. Dalej przeprowadzane jest badanie przedmiotowe, a w razie wątpliwości, dalsza pogłębiona diagnostyka. Ból podbrzusza przy siadaniu i chodzeniu bywa opisywany jako tępy, przeszywający, rozpierający, czy kłujący.
Do możliwych przyczyn tego rodzaju bólu w podbrzuszu zaliczane są:
- zapalenie pęcherza moczowego;
- zapalenie przydatków;
- zapalenie jelita grubego;
- kamica nerkowa;
- zapalenie wyrostka robaczkowego;
- endometrioza.
Powtarzające się dolegliwości bólowe należy skonsultować z lekarzem. Na początek może to być telekonsultacja, podczas której specjalista zbierze wywiad, wystawi receptę (e-recepta), a jeżeli chory będzie tego wymagał, także zwolnienie lekarskie online.
Ból podbrzusza przy siadaniu i chodzeniu – objawy towarzyszące
Najczęściej ból w dole brzuc
Najczęściej ból w dole brzucha związany jest z menstruacją. Mogą towarzyszyć mu również nudności, bóle głowy, ogólne osłabienie. Jak łagodzić tego rodzaju dolegliwości? Skuteczne mogą okazać się ciepłe okłady, odpoczynek, a także środki działające rozkurczowo. Ból dolnej części brzucha pojawia się także w przebiegu chorób układu moczowego i pokarmowego. Chorzy mogą zmagać się również z biegunkami, zaparciami, nudnościami i wymiotami, bólami głowy, czy gorączką.
Ból może być odczuwany w konkretnym miejscu, jednak często promieniuje do innych części ciała. To również ważna wskazówka dla lekarza, dzięki której łatwiej postawi diagnozę. Jeśli ból jest objawem zakażenia dróg moczowych, pojawia się parcie na pęcherz, częstomocz, skąpomocz.
Ból podbrzusza przy siadaniu i chodzeniu – jak leczyć?
Aby wyleczyć ból podbrzusza, należy określić przyczynę dolegliwości. Leczenie uzależnione jest od choroby podstawowej. Doraźnie można przyjąć lek przeciwbólowy lub rozkurczowy, przyłożyć ciepły okład. W przypadku ataku kolki nerkowej należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów. Niekiedy ulgę przynosi położenie się w odpowiedniej pozycji, czy też kilkudniowy odpoczynek (konieczne może być L4 online). Jeśli za dolegliwości bólowe odpowiada np. zapalenie pęcherza moczowego, niezbędne jest podanie antybiotyku. W leczeniu schorzenia stosuje się m.in.:
W leczeniu chorób powodujących ból podbrzusza poza farmakologią stosuje się zabiegi chirurgiczne (np. zapalenie wyrostka robaczkowego, endometrioza). Niekiedy konieczna jest zmiana sposobu odżywiania, wprowadzenie odpowiedniej diety, a także zmiana trybu życia. Do codziennej aktywności warto włączyć ćwiczenia fizyczne, więcej ruchu na świeżym powietrzu.
Ból podbrzusza przy siadaniu i chodzeniu – kiedy do lekarza?
Jeżeli ból podbrzusza pojawia się dość często lub jest wyjątkowo silny, a także, kiedy towarzyszą mu inne niepokojące objawy, należy skonsultować się ze specjalistą. Lekarz zadecyduje, czy konieczne są dodatkowe badania (USG lub RTG jamy brzusznej, badania z krwi, badania moczu), a po postawieniu diagnozy przepisze odpowiedni lek.
W przypadku bardzo silnych dolegliwości, które nie ustępują po podaniu leków, konieczne może być wezwanie pogotowia. Na szczególną uwagę zasługują przypadki bólu podbrzusza w ciąży, zwłaszcza jeśli pojawia się krwawienie. To sygnał ostrzegawczy mogący świadczyć o poronieniu samoistnym. W takiej sytuacji niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska.