Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból po lewej stronie brzucha – najczęstsze przyczyny bólu brzucha, objawy i leczenie

Ból po lewej stronie brzucha

W lewej części jamy brzusznej znajduje się wiele narządów i każdy z nich może być źródłem dolegliwości bólowych. Mogą za nie odpowiadać między innymi żołądek, okrężnica, trzustka, dwunastnica, jelita, śledziona, lewa nerka, jajnik oraz jajowód. Oznacza to, że ból po lewej stronie brzucha miewa naprawdę zróżnicowane podłoże i dotyczy nie tylko przewodu pokarmowego. Właśnie z nim większość pacjentów kojarzy tę przypadłość, przez co zbyt długo zwleka z wizytą u lekarza.

Ból po lewej stronie brzucha – najczęstsze przyczyny bólu brzucha

Mówiąc najprościej, ból po lewej stronie brzucha oznacza chorobę zlokalizowanych tam narządów. Może to być zarówno przejściowy atak, jak i przewlekła dolegliwość. W takich wypadkach zwykle stosuje się farmakoterapię – chorzy powinni zaznajomić się z usługą, jaką jest e-recepta. Pozwala ona uzupełnić zapas potrzebnych leków, bez wizyty w gabinecie lekarskim. Należy zaznaczyć, że warto ostrożnie podchodzić do bólu brzucha i najpierw zastanowić się, jaka może być tego przyczyna. Taki objaw bywa spowodowany przez uraz. Jeżeli pacjent jest pewny, że do niego nie doszło, wtedy wskazówkę stanowi lokalizacja bólu oraz jego charakterystyka.

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami i w górnej części brzucha

Silny ból po lewej stronie brzucha, który zlokalizowany jest pod żebrami, może wskazywać na dolegliwości narządów układu pokarmowego. Tak objawia się na przykład choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Poza tym ból wskazuje również na ostre zapalenie trzustki, które jest groźne dla życia pacjenta. Symptomy towarzyszące to między innymi gorączka, a także nudności i wymioty. Zapalenie trzustki miewa również charakter przewlekły. Wtedy jednym z głównych objawów są wzdęcia. Co jeszcze może oznaczać ból brzucha, który zlokalizowany jest pod żebrami? Objaw można wiązać z takimi chorobami jak:

 • powiększenie śledziony, uciskającej sąsiednie narządy;
 • pęknięcie śledziony;
 • niedrożność jelita cienkiego;
 • tętniak aorty brzusznej;
 • zapalenie otrzewnej;
 • zapalenie błony śluzowej żołądka;
 • zbyt długie przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ);
 • spożywanie alkoholu;
 • przewlekły stres;
 • niestrawność.

Ból w dolnej części brzucha z lewej strony

Jeżeli ból po lewej stronie brzucha jest odczuwany na wysokości pępka lub poniżej, wtedy można podejrzewać zapalenie uchyłków jelita grubego. Charakterystycznym symptomem tej choroby jest biegunka lub zaparcia, pojawia się też gorączka wywołana przez stan zapalny. Jeśli dolegliwości się nasilają, trzeba skonsultować swój stan z lekarzem. Warto skorzystać również z L4 online, które pozwoli w domowym zaciszu pokonać silny ból brzucha. Inne choroby, których objawem jest ból po stronie lewej brzucha, to:

 • choroba Leśniowskiego-Crohna;
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
 • kamica nerkowa;
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek.

O czym świadczy pulsujący ból z lewej strony brzucha?

W przypadku bólu w lewej części brzucha, który odczuwany jest tak, jakby pulsował, należy natychmiast wezwać pomoc. Może to być objaw tętniaka aorty – jeśli pęknie, wówczas dochodzi do krwawienia wewnętrznego. Jest to stan zagrażający życiu pacjenta. Tego rodzaju zmiany rzadko dają objawy na wczesnym etapie. Zwykle wykrywane są przypadkiem podczas badania USG. Zdarza się również, że tętniak aorty brzusznej jest wykrywany podczas badania palpacyjnego. Musi jednak osiągnąć pokaźny rozmiar (5 centymetrów lub więcej). Tego rodzaju zmianę wyróżnia nie tylko wielkość, ale również charakterystyczne pulsowanie. Rozpoznanie dużego tętniaka powinno skutkować skierowaniem pacjenta do szpitala. Jeżeli jest mniejszy (nie przekracza 4,5 centymetra), wtedy należy monitorować stan chorego.

Kłujący ból brzucha po lewej stronie

Kłujący ból w okolicy lewej strony brzucha często wywoływany jest przez wspomniane wcześniej zapalenie trzustki. Kolkowy ból brzucha może też oznaczać wrzód żołądka, zespół jelita drażliwego oraz wzdęcia. Zwykle przyczynę stanowią niewłaściwa dieta oraz stres, chociaż nie można wykluczyć także nowotworów. Tego rodzaju symptom może być związany z problemami ginekologicznymi. Zazwyczaj ból charakteryzowany jako kłujący i promieniujący do pleców oznacza skręt jajnika, torbiel jajnika, a często również pojawia się w przebiegu ciąży pozamacicznej. Trzeba przy tym pamiętać, że kłujący ból brzucha po lewej stronie nie musi być związany z narządami, które znajdują się w jamie brzusznej. W taki sposób objawiają się między innymi:

 • refluks przełyku;
 • zawał serca;
 • kwasica wywołana przez cukrzycę, zaburzenia elektrolitów itp.;
 • przepuklina pachwinowa lub udowa;
 • półpasiec.

Skurczowy ból brzucha – kiedy występuje?

Skurczowy ból w dole brzucha pojawia się, kiedy dochodzi do zapalenia uchyłków jelita grubego. Dolegliwości towarzyszy biegunka, gorączka, biegunka lub zaparcia. Chorobę można rozpoznać również po zmianie wyglądu stolca. Wydalany kał jest cienki i ołówkowy. Takie objawy powinny być natychmiast skonsultowane ze specjalistą. Z pewnością potrzebne będzie również zwolnienie lekarskie online. Warto z niego skorzystać, by wyleczyć dolegliwość, jaką jest zapalenie przydatków. Tak określane są jajniki i jajowody wraz z otaczającą je tkanką. Symptomem jest silny ból brzucha, zlokalizowany w jego dolnej części. Pacjentka skarży się złe samopoczucie, gorączkę, wzdęcia, nudności i wymioty, a także upławy. Ból może nasilać podczas miesiączki oraz w trakcie stosunku. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u ginekologa.

Ból brzucha – diagnostyka

Aby poznać przyczynę bólu po lewej stronie brzucha, konieczne jest spotkanie ze specjalistą. Lekarz powinien zebrać wywiad, a następnie wykonać badanie palpacyjne. Ważne, by przedstawić mu wyczerpujące informacje dotyczące dokładnego umiejscowienia bólu, jego charakteru oraz dodatkowych symptomów. Jeśli nadal nie będzie mógł wskazać jednoznacznej przyczyny, wtedy z pewnością zleci badania laboratoryjne i obrazowe. Do najczęściej wykonywanych zalicza się między innymi endoskopię, USG oraz RTG jamy brzusznej, a także tomografię komputerową. Może się okazać, że proces diagnostyczny będzie dość długi, jednak nie należy go przerywać. Często powodem przewlekłego bólu brzucha jest poważna choroba, która wymaga zastosowania terapii.

Leczenie bólu brzucha

Leczenie bólu brzucha zależy od jego bezpośredniej przyczyny. Na początku ma ono charakter objawowy. Jeśli jest on wywołany na przykład przez niestrawność lub wystąpił incydentalnie, wówczas można poradzić sobie domowymi sposobami. Można pić napar z mięty lub rumianku, a także sięgnąć po leki rozkurczowe. Jednak jeśli ból jest nagły i silny, należy wezwać pomoc i nie zażywać niczego bez wiedzy lekarza.

Leki, które mogą pomóc w uśmierzeniu bólu

Co może pomóc w uśmierzeniu bólu? Wśród polecanych środków znajdują się następujące farmaceutyki:

Ból po lewej stronie brzucha, zwłaszcza jeśli się utrzymuje lub ma charakter nawracający, powinien zostać zdiagnozowany. Jest to symptom, którego nie można bagatelizować – zdarza się, że oznacza poważną chorobę.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz