Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból pleców – objawy, najczęstsze przyczyny i leczenie dolegliwości

Ból pleców

Kręgosłup człowieka nie ma łatwo. Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej czy w końcu nieprawidłowa postawa, która pojawia się już u dzieci, skutkują pojawianiem się dolegliwości, jaką jest ból pleców. Warto przy tym zaznaczyć, że przyczyną bywają również choroby niemające nic wspólnego z kręgosłupem i jego zwyrodnieniami. Często pojawia się u kobiet w ciąży i jest wynikiem przygotowywania się organizmu do zbliżającego porodu. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, co mogą oznaczać dolegliwości bólowe pleców.

Ból pleców – co to jest?

Ból pleców często jest sygnałem, że z organizmem dzieje się coś niedobrego. Trudno jest go zdiagnozować, ponieważ może pojawiać się na całej długości kręgosłupa, zaczynając od odcinka szyjnego, kończąc na okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Niekiedy dolegliwości są tak silne, że pacjentowi pomaga jedynie e-recepta. Dzięki niej może otrzymać silniejsze leki przeciwbólowe. Do czynników ryzyka, wywołujących ból w plecach zaliczamy m.in. wiek, nadwagę, siedzący tryb życia (praca przy komputerze, jazda samochodem), ciężką pracę fizyczną, otyłość oraz rezygnację z regularnego ruchu. Pacjenci na ból pleców pracują już od dzieciństwa, kiedy wyrabiają się na przykład nawyki przyjmowania prawidłowej postawy przy biurku. W późniejszym wieku może to skutkować zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa.

Ból pleców a ból kręgosłupa

Niektórzy utożsamiają ból pleców z bólem kręgosłupa. W wielu przypadkach jeden wynika z drugiego, jednak nie zawsze tak się dzieje. Ból w okolicy pleców jest o wiele szerszym pojęciem i może świadczyć o chorobach, które dotyczą zupełnie innych układów. Nie tylko ruchu, ale także krwionośnego, pokarmowego czy układu rozrodczego. Niekiedy dolegliwości są tak dojmujące, że chory decyduje się na skorzystanie z L4 online.

Leki, które mogą pomóc na ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa można leczyć farmakologicznie. Pomogą w tym środki takie jak:

Przyczyny bólu pleców

Tego rodzaju symptomy są charakterystyczne dla procesu starzenia się organizmu. Pojawiają się najczęściej w okolicach 30. lub 40. roku życia. Ryzyko bólu pleców wzrasta nie tylko wraz z wiekiem. Częściej doświadczają go osoby, które całe dnie spędzają przed komputerem lub telewizorem, rezygnując z aktywności fizycznej. Oprócz tego przyczyny bólu pleców można podzielić na dwie główne grupy – pochodzenia kręgosłupowego oraz pozakręgosłupowego.

Ból pleców pochodzący od kręgosłupa

Ten rodzaj bólu pleców zwykle daje o sobie znać podczas ruchu lub wykonywania konkretnej czynności. Zwykle jest spowodowany przez:

  • zwyrodnienia kręgosłupa, takie jak skolioza;
  • wady postawy;
  • wypadnięcie dysku (przepuklina krążka międzykręgowego);
  • złamania kręgu;
  • wypadnięcie kręgu;
  • choroby reumatyczne;
  • przeciążenie mięśni pleców, które mogło zostać spowodowane np. podnoszeniem zbyt dużych ciężarów na siłowni.

Ból pleców wynikający z innych schorzeń

Nie każdy pacjent zdaje sobie sprawę, że może być to symptom, który wskazuje na wiele chorób niezwiązanych z kręgosłupem. Taki ból zazwyczaj ma charakter długotrwały, nie zależy od wykonywanej czynności ani nie mija po odpoczynku. Ból pleców może być objawem między innymi:

  • ostrego zapalenia opon mózgowych;
  • półpaśca;
  • rozwarstwienia aorty;
  • chorób układu moczowego (np. odmiedniczkowego zapalenia nerek);
  • chorób autoimmunologicznych, takich jak zesztywniające zapalenie stawów;
  • choroby kości Pageta;
  • zapalenia wyrostka robaczkowego;
  • zapalenia trzustki;
  • nowotworu jajników;
  • ciąży pozamacicznej.

Najczęstsze objawy bólu pleców

Głównym objawem jest sam ból. Może mieć charakter gwałtowny, ale też promieniujący. W takim przypadku ból pleców trudno jest zlokalizować. Niekiedy pacjenci skarżą się, że odczuwają go w górnej bądź dolnej części. Bardziej precyzyjnym określeniem jest ból w szyjnym odcinku kręgosłupa, ból odcinka piersiowego (tzw. rwa piersiowa) oraz ból odcinka lędźwiowego. Umiejętność dokładniejszego zlokalizowania dolegliwości stanowi spore ułatwienie dla postawienia diagnozy.

Co oznacza ból w górnej części pleców?

Jako górną część pleców określa się obszar od szyi do końca klatki piersiowej. Obejmuje pierwszych dwanaście kręgów, które nazywane są kręgosłupem piersiowym. Ból w odcinku piersiowym charakteryzowany jest jako ciągnięcie lub pieczenie. Wynika z gwałtownego ruchu lub utrzymywania nieprawidłowej postawy (tzw. ból posturalny). Powodem może być również przeciążenie i napięcie mięśni, uraz, nowotwór płuc, wysunięcie dysku czy infekcja kręgosłupa.

Co oznacza ból w dolnej części pleców

Ból dolnej części kręgosłupa i pleców bardzo często stanowi objaw chorób układu kostno-stawowego. W ten sposób ujawniają się zwyrodnienia kręgosłupa – ból promieniuje wtedy również do kończyn. Inne przewlekłe schorzenia, których symptomem jest ból w dolnej części pleców to na przykład:

  • gruźlica kości;
  • osteoporoza;
  • nowotwory kręgosłupa;
  • wrodzone wady postawy.

Leczenie bólu pleców

Co robić, gdy bolą nas plecy? Nie wystarczy sięgnąć po środki przeciwbólowe, warto szukać pomocy specjalisty. Często konieczne okazuje się również zwolnienie lekarskie online, które pozwoli skupić się na walce z bólem. Dodatkowym bodźcem do umówienia wizyty powinny być symptomy towarzyszące dolegliwościom bólowym. Należą do nich na przykład wysoka gorączka, obrzęk widoczny na plecach, niemożność utrzymania moczu i stolca, drętwienie pojawiające się w kończynach oraz okolicy odbytu. Najpierw trzeba udać się do lekarza rodzinnego, który później skieruje pacjenta do ortopedy. Jeśli ten nie określi przyczyny dolegliwości, wówczas konieczna może okazać się wizyta u neurologa. W diagnostyce wykorzystywane są głównie badania obrazowe, natomiast leczenie bólu pleców opiera się przede wszystkim na fizykoterapii. Jeśli przyczyną nie jest kręgosłup, wówczas należy zająć się chorobą, która wywołała ten symptom.

Domowe sposoby na ból pleców

Ból pleców zawsze trzeba zdiagnozować, a leczenie oprzeć na zaleceniach specjalisty. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z domowych metod łagodzenia dolegliwości. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, warto wzmocnić siłę mięśni pleców. Można na przykład zapisać się siłownię (trzeba uważać, by nadmiernie nie obciążać kręgosłupa). Szczególnie wskazany okazuje się pilates oraz pływanie. Poza tym należy dobrać materac oraz zrezygnować ze spania na zbyt wysokiej poduszce. Powinna podpierać szyję, ale nie powodować jej zginania. Pacjenci z bólem pleców mogą również korzystać z gorących kąpieli oraz mat rozgrzewających.

Ból pleców należy do nieprzyjemnych schorzeń, które dotyka dużej części populacji. Cierpią na niego nie tylko osoby prowadzące siedzący tryb życia, ale również kobiety w ciąży. Silny ból pleców towarzyszy chorobom niepochodzącym od kręgosłupa. Dlatego warto nauczyć się go identyfikować, ponieważ dzięki temu specjalista szybciej postawi trafną diagnozę. Dolegliwości bólowe, które pojawiają się w tej okolicy, nie powinny być bagatelizowane i zazwyczaj wymagają konsultacji lekarskiej.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz