Na co może wskazywać ból pięty? Spektrum dolegliwości jest naprawdę szerokie. Taki objaw pojawia się najczęściej, kiedy pacjent zapada na ostrogę piętową. Może również wskazywać na dnę moczanową, a także problemy ze ścięgnem Achillesa. Z tego powodu nie należy bagatelizować bólu w okolicach pięty. Jeśli utrzymuje się przewlekle, warto zgłosić się do lekarza, by odnaleźć źródło dyskomfortu.
Ból pięty – najczęstsze przyczyny
Co może powodować ból pięty? Przyczyn jest wiele i mogą oznaczać zarówno dolegliwości, z którymi łatwo można sobie poradzić, jak i poważniejsze schorzenia. Wiele z nich wymaga przewlekłego leczenia i korzystania z usługi, jaką jest e-recepta. Wśród najczęstszych przyczyn bólu wymienia się niewygodne obuwie. Głównymi „winowajcami” są tu szpilki na wysokim i niestabilnym obcasie lub zbyt duże modele, które nie zapewniają stopie stabilnego podparcia. Oprócz tego ryzyko pojawienia się bólu zwiększa się wraz z wiekiem, wpływ na to ma również nadwaga. Inne choroby, które wywołują dolegliwości bólowe to między innymi:
- ostroga piętowa (inna nazwa to zapalenie rozcięgna podeszwowego);
- choroba Haglunda;
- złamanie kości piętowej;
- płaskostopie;
- neuropatia nerwu piszczelowego
- dna moczanowa (podagra);
- przewlekła niewydolność żylna;
- zapalenie ścięgna Achillesa;
- cukrzyca;
- różnego rodzaju przeciążenia.
Ból pięty przy chodzeniu a ostroga piętowa
Do najczęstszych przyczyn bólu pięty należy ostroga piętowa. Na zapalenie rozcięgna podeszwowego najbardziej narażone są osoby, które wykonują pracę stojącą, są bardzo aktywne fizyczne. Ryzyko wystąpienia tej dolegliwości pojawia się również w przypadku pacjentów zmagających się z otyłością. Ból w pięcie odczuwany jest od spodu jako bardzo trudny do zniesienia zarówno podczas chodzenia, jak i spoczynku. Wywołują go kostne narośle, które tworzą się na wyrostku przyśrodkowego guza piętowego. Tego rodzaju zmiany wynikają na przykład z noszenie niedopasowanego, zbyt dużego obuwia, a także z nieprawidłowego stawiania stopy podczas wykonywania kroku. Jak wygląda leczenie tego schorzenia? Aby poradzić sobie z przypadłością, jaką jest zapalenie rozcięgna podeszwowego, stosowane są leki oraz maści łagodzące stan zapalny. Pacjenci korzystają również z rehabilitacji lub operacji polegających na chirurgicznym usunięciu zmian w obrębie pięty. W takich sytuacjach trudno jest ocenić czas potrzebny na rekonwalescencję. Jednak dzięki L4 online chory może przedłużyć zwolnienie, nawet nie wychodząc z domu.
Ból pięty a choroba Haglunda
W przypadku choroby Haglunda – nazywanej również piętą Haglunda – objawom bólowym towarzyszy obrzęk oraz uszkodzenie skóry. Pojawia się również narośl, która tworzy się nad piętą, jest ona wyraźnie widoczna. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu jest intensywna aktywność fizyczna, a także nieprawidłowa budowa kości piętowej. Chorobę mogą wywoływać buty, które mają zbyt wąskie zapiętki. Leczenie zachowawcze może polegać na noszeniu wkładek ortopedycznych. Innym rozwiązaniem jest leczenie chirurgiczne – lekarz wycina narośle, które utrudniają prawidłowe działanie kończyny dolnej. Należy pamiętać, że na tego rodzaju dolegliwości narażeni są nie tylko dorośli, ale także dzieci w okresie pokwitania.
Ból pięty po wysiłku fizycznym
Silny ból pięty pojawia się też niekiedy u osób, które uprawiają sport. Z bólem stopy mogą zmagać się biegacze. Początkowo występuje on tylko po bieganiu, jednak z czasem jest odczuwalny również w trakcie chodzenia, a nawet podczas odpoczynku. To znak, że należy jak najszybciej udać się do ortopedy i rozpocząć leczenie. Tego rodzaju dolegliwości mogą wskazywać bowiem m.in. na złamanie przeciążeniowe kości stopy, a także zapalenie ścięgna Achillesa. Jeśli symptomy dopiero się pojawiają, być może wystarczy lepiej dobrać obuwie treningowe lub zrezygnować z biegania po zbyt twardym podłożu. Ważne, by nie dopuścić do dalszego rozwoju tej dolegliwości i starać się, by nie przeszła w stan przewlekły. Takie objawy często skutkują również tym, że pacjenci korzystają z rozwiązania, jakim jest zwolnienie lekarskie online.
Diagnostyka schorzeń wywołujących ból pięty
Diagnostyka i leczenie bólu pięty zależy przede wszystkim od przyczyny, która leży u podłoża dolegliwości. Na pewno lekarz zapyta o charakter bólu (czy jest to kłucie, czy raczej przeszywający ból), a także jego lokalizację. Ból kości w tylnej części pięty, od spodu albo z boku wskazuje na zupełnie inną dolegliwość. W postawieniu trafnego rozpoznania pomocne okazują się również badania obrazowe. Często wykonuje się na przykład RTG lub USG – w zależności od podejrzeń. Aby zdiagnozować złamanie, zwykle zleca się tomografię komputerową, rezonans magnetyczny lub scyntygrafię.
Leczenie bólu pięty
Terapia zależy od przyczyny dolegliwości. Często ból ustępuje po zmianie obuwia lub zastosowaniu specjalnych wkładek, które stabilizują stopę. Poza tym lekarz może zalecić także stosowanie leków przeciwzapalnych lub zastrzyków z kortykosteroidów. W przypadku dużych zmian zwyrodnieniowych najlepszym rozwiązaniem jest operacja. Leczenie chirurgiczne polega na wycięciu narośli, które utworzyło się na kości pięty. W leczeniu ostrogi piętowej stosuje się terapię manualną oraz masaże, odbywające się w ramach rehabilitacji. Bardzo skutecznym rozwiązaniem jest fala uderzeniowa. Dzięki niej można rozbić zmianę i tym samym pozbyć się przyczyny dolegliwości.
Leki, które łagodzą dolegliwości bólowe
Skutecznym rozwiązaniem na łagodzenie dolegliwości bólowych jest stosowanie odpowiednio dobranych leków. Pomocne mogą okazać się następujące środki:
- Bunorfin;
- Celebrex;
- Ketonal Forte;
- Kidofen Duo;
- Methadone Hydrochloride;
- Poltram Retard;
- Sevredol;
- Suboxone;
- Transtec;
- Tramadol Aurovitas;
- Tramal;
- Vellofent;
- Vendal Retard.
Ból pięty często świadczy o tym, że w obrębie kości pojawiła się zmiana chorobowa. Dolegliwość nie minie samoistnie. Jeśli odczuwasz ból, koniecznie skorzystaj z diagnozy lekarskiej.