Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból pięty z tyłu. Przyczyny objawu, leczenie dolegliwości

ból pięty z tyłu

Pacjent zgłaszający bóle pięt z tyłu nie zawsze może liczyć na natychmiastową, skuteczną pomoc. Lista potencjalnych schorzeń i urazów jest bardzo długa. Najpierw lekarze muszą postawić diagnozę. Przekonaj się, co najczęściej zalecają specjaliści!

Każda przypadłość zdrowotna daje określone oznaki, ale nie zawsze identyczny zestaw objawów. Różne kontuzje czy choroby mogą też objawiać się w podobny sposób. Ból pięty z tyłu wymaga różnicowania względem objawów odczuwanych w części podeszwowej czy po bokach stopy. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie lokalizacja ogniska bólowego nie zawsze odpowiada faktycznemu położeniu pierwotnego źródła dokuczliwych objawów (promieniowanie i przenoszenie bolesności). Jeśli bóle nie ustępują, nasilają się, towarzyszą im dodatkowe objawy lub mogło dojść do urazu, najlepiej od razu udać się do lekarza.

Przyczyny bóli pięt z tyłu, od spodu. Schorzenia w obrębie kości piętowej

Dolegliwości bólowe z tyłu pięty są typowym objawem górnej ostrogi piętowej – to stan, w którym zapalenie przyczepu ścięgna powoduje powstawanie osteofitów, czyli złogów wapniowych. Jeśli złogi wapniowe odkładają się w dolnej części stopy, z rozcięgna podeszwowego, boli dół pięty, a lekarze diagnozują dolną ostrogę piętową. Takim zmianom sprzyjają m.in. nieleczone mikrourazy przy intensywnym wysiłku, noszenie niewygodnych butów i zaburzona biomechanika ruchu, np. na skutek wrodzonych i nabytych wad anatomicznych stopy.

Odczuwanie bólu pięty w tylnej części stopy jest charakterystyczne dla zespołu Haglunda – jałowej martwicy kości piętowej. To choroba dotykająca najczęściej młodzież w okresie dojrzewania, związana z nadmiernym obciążeniem wciąż rosnących struktur anatomicznych. Dolegliwości bólowe często występują w obu kończynach jednocześnie. Czujesz coraz częstsze bóle pięty z tyłu? Weź L4 online i idź do lekarza na badania!

Inne przyczyny dolegliwości bólowych pięty

Rozmaite bóle odczuwane w okolicach pięt wywołują także:

 • stłuczenia, złamania i inne uszkodzenia kości piętowej;
 • nadmierne przeciążania (nadwaga, otyłość, wady postawy);
 • zapalenie ścięgna zginacza długiego palców;
 • nerw Baxtera;
 • rwa kulszowa;
 • komplikacje cukrzycy;
 • neuropatie, neuralgie nerwu obwodowego i kulszowego;
 • osteoporoza;
 • dyskopatia, choroba zwyrodnieniowa i inne problemy z kręgosłupem;
 • dna moczanowa;
 • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • powikłania po infekcjach i stanach zapalnych;
 • zmiany nowotworowe kości i tkanek miękkich.

Bólem pięty z tyłu objawiają się zapalenia i uszkodzenia ścięgna Achillesa

Wiesz już, że ognisko bólowe zlokalizowane w dolnej części łydki może być wywołane zapaleniem przyczepu ścięgna Achillesa i górną ostrogą piętową. Czasami źródłem dolegliwości bólowych są przypadłości związane bezpośrednio z połączeniem pomiędzy mięśniem brzuchatym łydki, mięśniem płaszczkowatym i guzem kości piętowej. Stany zapalne w ścięgnie piętowym pojawiają się głównie na skutek mikrourazów, Achillesy mogą ulec również naderwaniu lub całkowitemu zerwaniu. Problem dotyczy przede wszystkim biegaczy, którzy mogą się z nim borykać z powodu:

 • twardego podłoża;
 • źle dopasowanych butów;
 • nieprawidłowego ułożenia stopy;
 • braku przygotowania do obciążeń.

Bólom pięt z tyłu związanych ze ścięgnami Achillesa sprzyjają również procesy starzenia. Z wiekiem spada ich elastyczność i wytrzymałość. Jak odróżnić kontuzje od przewlekłego zapalenia? Przy uszkodzeniach mechanicznych dolegliwości bólowe praktycznie nie mijają, a przy stanie zapalnym zwykle ustają na czas zwiększonej aktywności – do tego pojawia się uczucie rozlewania ciepła wokół pięty i dolnej części łydki. Z uwagi na słabe ukrwienie, procesy leczenia i gojenia tej części ciała mogą trwać dłużej. Mimo to zwolnienie lekarskie online udzielone z tego powodu nie musi obejmować całego okresu rekonwalescencji.

Zgłoś ból pięty z tyłu lekarzowi. Zrób badania i stosuj się do zaleceń!

Każdą diagnozę rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego z pacjentem i (w miarę możliwości) podstawowych badań fizykalnych oraz obrazowych. Osoby, które zgłaszają się po pomoc z bólami tyłów pięt, wykonuje się przede wszystkim:

 • rezonans magnetyczny;
 • tomografię komputerową;
 • zdjęcie rentgenowskie stopy, dolnej części łydki;
 • ultrasonografię.

Rozpoznanie chorób reumatycznych czy układowych może wymagać potwierdzenia testami laboratoryjnymi. Leczenie i ewentualną rehabilitację dostosowuje się do rozpoznanej przyczyny. Czasami ból pięty z tyłu można złagodzić domowymi sposobami i ogólnodostępnymi lekami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Część wymienionych powyżej schorzeń wymaga farmakoterapii. Lekarz przepisał ci specyficzne leki, dostępne tylko na receptę? E-recepta wystawiana na podstawie dokumentacji medycznej i internetowych konsultacji może wiele ułatwić i przyspieszyć. Po co czekać w kolejce do gabinetu tylko po zlecenie dla farmaceuty od lekarza?

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz