Ból pięty z boku może mieć różne przyczyny, najczęściej jest skutkiem urazu lub zmian zwyrodnieniowych. Niekiedy świadczy o poważnej chorobie jak podagra. Leczenie polega na wykonywaniu zabiegów fizjoterapii, ćwiczeniach, masażach. Przeczytaj!
- Ból pięty z boku może mieć różne przyczyny.
- Powodem może być źle dobrane obuwie lub uraz.
- Ból pięty bywa objawem dny moczanowej.
- Nieustępujące dolegliwości należy skonsultować z lekarzem.
- Najczęściej wykonywane jest zdjęcie RTG.
- Leczenie obejmuje głównie zabiegi z zakresu fizjoterapii.
- Konieczna może być zmiana stylu życia.
- Dolegliwościom bólowym sprzyja nadwaga.
Ból pięty z boku – możliwe przyczyny
Ból pięty to częsta dolegliwość, której przyczyny mogą być bardzo błahe. Dyskomfort może być spowodowany noszeniem niewygodnego, niedopasowanego obuwia, czy niegroźną kontuzją. W innych przypadkach za dolegliwości odpowiada zwyrodnienie, jakim jest tzw. ostroga piętowa. Ból pięty towarzyszy również poważnemu schorzeniu, czyli dnie moczanowej (podagra). Aby poznać przyczynę bólu i wdrożyć właściwe postępowanie, warto zasięgnąć porady lekarza. Jeśli uciążliwe objawy utrzymują się lub nasilają, umów się na konsultację.
Jeśli nie możesz osobiście zjawić się w przychodni, skorzystaj z telekonsultacji. Lekarz zbierze wywiad, zleci badania, może też wystawić L4 online. Jeśli uzna za konieczne podanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, zostanie wystawiona e-recepta. W pierwszej kolejności warto jednak sprawdzić, czy za dolegliwości nie odpowiadają źle dobrane buty, czy np. wada postawy. Inne przyczyny bólu pięty, które należy wziąć pod uwagę to:
- zapalenie ścięgna Achillesa;
- zapalenie rozcięgna podeszwowego;
- zapalenie kaletki maziowej;
- jałowa martwica kości piętowej;
- złamanie lub pęknięcie kości piętowej;
- przewlekła niewydolność żylna;
- uszkodzenie włókien kolagenowych;
- nadwaga;
- przeciążenia.
Ból pięty – objawy
Ból pięty z boku może mieć różny charakter i nasilenie. Niekiedy najbardziej intensywny jest rano, tuż po wstaniu z łóżka oraz po całym dniu. W trakcie dnia, po rozchodzeniu dolegliwości mogą być mniejsze. Poza bólem pacjent obserwuje zaczerwienienie, obrzęk, uczucie sztywności, mrowienie, niedowład, podwyższoną temperaturę.
Ból pięty może być sygnałem choroby, zmęczenia, ale często oznacza konieczność zmiany stylu życia, np. zwiększenia aktywności fizycznej, modyfikacji diety i zrzucenia nadprogramowych kilogramów. Niepokojące objawy warto omówić z lekarzem, który zaproponuje odpowiednie badania, a jeśli to konieczne, wystawi zwolnienie lekarskie online.
Ból pięty z boku – jakie badania wykonać?
Aby zdiagnozować ból pięt, należy przede wszystkim wykonać badania obrazowe. Najczęściej wystarczy zdjęcie RTG, czasem lekarz dodatkowo proponuje rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Przy podejrzeniu dny moczanowej sprawdzane jest stężenie kwasu moczowego w krwi. Niekiedy konieczne jest wykonanie ogólnych badań laboratoryjnych pomagających ocenić stan zdrowia pacjenta.
Kluczowy jest jednak wywiad z pacjentem, opisane dolegliwości, ich natężenia, częstotliwości i charakteru. Znaczenie mają również wszelkie dodatkowe objawy towarzyszące bólowi pięty.
Ból pięty z boku – jak leczyć?
Leczenie bólu pięty uzależnione jest od przyczyny dolegliwości. Największe znaczenie ma fizjoterapia. Do najczęściej wykonywanych zabiegów należy:
- laseroterapia;
- jonoforeza;
- ultradźwięki;
- krioterapia;
- pole magnetyczne;
- masaże.
Dolegliwości leczy się także podając leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku dny moczanowej konieczne jest stosowanie preparatów, które pomagają obniżyć stężenie kwasu moczowego we krwi.
Ważna jest także profilaktyka, która ma na celu wzmocnienie kości i zapobieganie zwyrodnieniom. Trzeba pamiętać, że zbawiennie działa każda aktywność fizyczna, bardzo ważne jest również suplementowanie witaminy D i uzupełnianie jej niedoborów (Dekristol Pro). Pacjenci z kłopotami ze stawami, ale również skarżący się na ból pięty, powinni zadbać o utrzymanie prawidłowej wagi ciała.
Ból pięty z boku może mieć wiele różnych przyczyn i potrafi znacznie obniżyć komfort życia. Nie należy go bagatelizować, a jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Podjęcie odpowiednich działań pomoże zwalczyć przykre dolegliwości i powrócić pacjentowi pełną sprawność.