Poszczególne warianty koronawirusa SARS-CoV-2 wywołują nieswoiste objawy, a dla Omikrona to m.in. ból oczu. COVID powoduje też szereg powikłań, które mogą powodować dyskomfort i symptomy okulistyczne. Dowiedz się więcej o wpływie infekcji i choroby COVID-19 na narządy wzroku!
Na początku pandemii koronawirus objawiał się przede wszystkim wysoką gorączką, kaszlem oraz brakiem smaku i węchu. Dolegliwości u konkretnego pacjenta z COVID-19 zależą m.in. od uwarunkowań genetycznych, wieku, stanu zdrowia, chorób współistniejących, wariantu wirusa SARS-CoV-2 i wielu innych czynników. Statystyki pokazują, że zakażenie Omikronem bardziej przypomina przeziębienie (katar, drapiące gardło, ból mięśni, ogólne osłabienie). Jednocześnie częściej od pozostałych mutacji powoduje zapalenie spojówek i ból oczu – COVID może je atakować nawet jeśli przeniknie do organizmu inną drogą. Omikron to wariant dominujący, a poszczególne objawy mogą dawać nieco inne symptomy.
Nietypowy objaw zakażenia koronawirusem Omikron, czyli pink eye i ból oczu –COVID i tzw. różowe oko
Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Amerykańskiej Akademii Okulistyki i autorzy badań opublikowanych na łamach New England Journal of Medicine jeszcze w 2020 r. wskazywali, że infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywoływać nieswoiste objawy związane z oczami. Wynikają z obecności patogenu w filmie łzowym i wydzielinie z worka spojówkowego.
Pink eye, czyli „różowe oko”, to potoczne określenia na nieswędzące zapalenie spojówek. Początkowo pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych, często ostrość widzenia w ogóle nie ulega żadnej zmianie. Zaczerwienienie na powierzchni oka należy skonsultować z lekarzem, który wskaże dalszą drogę postępowania. Skorzystaj z szybkich konsultacji online na naszej stronie!
Ból oczu przy COVID-19 a inne dolegliwości narządu wzroku
Z rozwojem choroby mogą pojawić się dyskomfort, uczucie zmęczenia oczu oraz narastający ból przy ruchach gałek ocznych. Okuliści tłumaczą to reakcją układu odpornościowego na infekcję tkanki miękkiej oczodołu. Eksperci zwracają też uwagę, że koronawirus może w pośredni sposób wywołać specyficzne bóle oczu. COVID-19 przez długi czas wymagał długotrwałego noszenia maseczki, co sprzyjało powstawaniu syndromu suchego oka i pieczeniu gałek ocznych.
Jak odróżnić taką dolegliwość oka od symptomów, które powinny nakłonić do testu na obecność koronawirusa? Zakażeniu SARS-CoV-2 w wariancie Omikron najczęściej towarzyszą:
- łzawienie;
- wydzieliny z oka;
- podspójkowe krwotoki;
- wrażenie obecności ciała obcego pod powieką.
Bólu oczu doświadcza ok. 14% pacjentów, których zaatakował koronawirus. Zapalenie spojówek to nieswoisty objaw COVID-19
Najczęstsze objawy oczne pojawiają się na pierwszym etapie zakażenia. U niektórych pacjentem są jedynym znakiem w całym przebiegu choroby. Lekarze przestrzegają przed lekceważeniem różowego oka i bólu oczu, który podczas COVIDu występuje z podobną częstotliwością, co silny ból głowy. Na takie dolegliwości skarżyło się ok. 10% zakażonych pacjentów objawowych i 30% osób, które wymagały hospitalizacji.
Jak radzić sobie z bólem oczu związanym z COVIDem?
Lekarze najczęściej zalecają środki przeciwzapalne oraz stosowanie kropli do oczu, które nawilżą ich powierzchnię. Nawilżanie jest konieczne, by przeciwdziałać skutkom odparowywania łez – to zjawisko przyspiesza przy wysokiej temperaturze ciała. Nie ma leków przeciwbólowych, które mogłyby pomóc w takiej sytuacji.
Specjaliści podkreślają także znaczenie profilaktyki, zwłaszcza higieny brzegów powiek. Zalecają też, by w razie zakażenia koronawirusem nie nosić soczewek kontaktowych. I wielokrotnie już tłumaczyli, że pocieranie okolic oczu palcem, na którym znajdują się drobnoustroje, to prosta droga do infekcji wirusowej czy bakteryjnej. Nie tylko zarażenia się COVIDem.
Sygnały powikłań po COVID-19 – zmiany na powierzchni gałki ocznej, ból oczu. COVID a ochrona narządów wzroku
Początkowo bezobjawowe zakażenie może przynieść szereg komplikacji zdrowotnych w dłuższej perspektywie. Niektóre z powikłań stwarzają poważne zagrożenie dla życia. Badania oczu mogą pomóc we wczesnym wykryciu tzw. długiego COVIDu. Ból oczu po przebyciu choroby może być wywołany zniszczeniem włókien nerwowych w obrębie gałki ocznej oraz zwiększoną liczbą przeciwciał w rogówce. Badaniem, które służy szybkiej diagnostyce takiego stanu, jest mikroskopia konfokalna rogówki oka.
Istnieje wiele dolegliwości, które pośrednio lub bezpośrednio wywołują ból oczu. COVID, jaskra, zapalenie spojówek, jęczmień (miejscowe zakażenie powieki gronkowcami), zapalenie zatok czy zapalenie nerwu wzrokowego to tylko niektóre spośród nich. Tylko kompleksowe badania mogą zweryfikować prawdziwą przyczynę podobnych objawów.