Dokuczliwy ból nóg od kolan w górę występuje przy różnych przypadłościach zdrowotnych. Najczęściej to objaw urazów i chorób kończyny dolnej, ale nie można wykluczać problemów z kręgosłupem. Poznaj możliwe przyczyny i najbardziej niepokojące objawy!
Dolegliwości bólowe mogą być związane z przeciążeniami. Intensywnym wysiłkiem fizycznym, nadwagą i otyłością albo noszeniem niedopasowanych butów, które zmieniają naturalną mechanikę ruchu. Mięśnie, stawy, ścięgna, więzadła mogą ulegać uszkodzeniom – mechanicznym lub pod wpływem stanu zapalnego. Odczuwanie bólu nóg od kolan w górę nie zawsze wymaga skorzystania z pomocy lekarskiej. Trzeba to zrobić, jeśli mogło dojść do poważnego urazy, bolesności są silne, nie mijają lub towarzyszą im dodatkowe symptomy. Są nimi gorączka, zmiany skórne, zawroty i bóle głowy czy nagła utrata wagi.
Bóle nogi od kolana w górę sugeruje problemy w okolicy stawu kolanowego
Bolesności są odczuwane w rozmaity sposób. Część pacjentów zgłasza ciągłe kłucie w określonych sytuacjach, innym towarzyszy rwanie o zmiennym lub stałym nasileniu itd. Rodzaj bólu, okoliczności występowania i łagodzenia lub nasilania objawów to ważne informacje dla diagnozy. Mogą zdecydować również o tym, czy lekarz wystawi L4 online podczas e-wizyty. Przy oznakach zmęczenia, zakwasów czy mikrourazów przyda się odpoczynek, ale problem nie zawsze spowoduje poważną niedyspozycję zawodową.
Wśród przyczyn bólu nóg od kolan w górę lekarze najczęściej wymieniają:
- zaburzenia elektrolitowe, niedobór magnezu i potasu (zwiększenie napięcia mięśniowego);
- naciągnięcia, naderwania, zerwania mięśni ud, ścięgien, więzadeł;
- pęknięcia i złamania kości udowej;
- skręcenia i zwichnięcia stawu;
- choroby kości i stawów – dolegliwości reumatyczne, zapalenia, artretyzm, osteoporoza;
- żylaki, tętniaki, schorzenia zakrzepowo-zatorowe (np. miażdżyca);
- zespół niespokojnych nóg;
- zmiany nowotworowe – niekoniecznie złośliwe;
- u dzieci – bóle wzrostowe.
Ból promieniuje od pośladków i ud do kolan? Możliwe schorzenia
Nie zawsze boli dokładnie tam, gdzie znajduje się pierwotna przyczyna dolegliwości. Wspólne unerwienie różnych części ciała oraz nerwy, które wychodzą z tego samego odcinka rdzenia kręgowego, umożliwiają odpowiednio promieniowanie i przenoszenie bolesności (tzw. ból rzutowany, udzielony). Przykładem takiej przypadłości może być rwa kulszowa. Ucisk kręgosłupa lędźwiowego na nerw kulszowy wywołuje ból pleców, który może promieniować aż do stopy. Problemy z osią szkieletu to między innymi:
- dyskopatia;
- choroba zwyrodnieniowa;
- stenoza kanału kręgowego;
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Bóle nóg od kolan w górę mogą być związane nie tylko z dolną częścią kręgosłupa, ale również z przepuklinami, chorobami układu moczowego, gruczołów i narządów miednicy, organów płciowych. W przypadku promieniowania lub przenoszenia bólu z innych części ciała należy spodziewać się współwystępowania innych symptomów. Bolesności mogą mieć również podłoże psychosomatyczne. Odczuwasz szereg różnych dolegliwości i nie wiesz, skąd się biorą? Weź zwolnienie lekarskie online i udaj się na szczegółowe badania, które wskażą przyczynę dokuczliwych objawów!
Najczęstsze porady lekarzy na silny ból nóg od kolan w górę
Sposób leczenia zależy od rzeczywistej przyczyny. Niektóre urazy wymagają operacji (np. uszkodzone więzadła w kolanie), przy innych wystarczy unieruchomienie nogi na określony czas. Czasami wystarczy odpoczynek i podstawowe, domowe sposoby łagodzenia dolegliwości bólowych:
- chłodne okłady, ciepły kompres;
- zimny prysznic lub gorąca kąpiel;
- masaże;
- leki przeciwbólowe i przeciwzapalne;
- profilaktyka:
- prawidłowa postawa;
- dbanie o nawodnienie, poziom niezbędnych witamin i minerałów w diecie;
- noszenie wygodnej odzieży i obuwia;
- regularna aktywność fizyczna, szczególnie przy siedzącym trybie życia i długim pozostawaniu w jednej pozycji.
Niektóre przypadłości wymagają dłuższej farmakoterapii i przyjmowania silniejszych preparatów. Lekarz przepisał ci konkretne leki na ból nóg od kolan w górę i jego przyczynę? Stosowna e-recepta pozwoli uzyskać kolejne zlecenie dla farmaceuty na sprzedaż farmaceutyków bez konieczności chodzenia do lekarza w przychodni „tylko po receptę”.