Ból kręgosłupa w ciąży może być spowodowany zmianami sylwetki i rozluźnieniem więzadeł macicy. Da się go łagodzić poprzez właściwą postawę ciała i regularne ćwiczenia, takie jak joga. Ważne jest także noszenie wygodnych butów i unikanie długiego stania lub siedzenia w jednej pozycji. W przypadku silnego dyskomfortu należy skonsultować się z lekarzem, który może przepisać odpowiednie leki lub masaż.
Przyczyny bólu kręgosłupa w ciąży – dlaczego w ciąży bolą plecy?
Ciąża to okres, w którym zmienia się cały świat kobiety. Zmiany hormonalne i fizyczne mogą wpłynąć na zdrowie i samopoczucie. Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się przyszłe mamy, to ból kręgosłupa w ciąży. Jednakże jego przyczyny są zróżnicowane:
- w ciąży zmienia się postawa ciała, to wszystko może wywoływać ból kręgosłupa w odcinku piersiowym i lędźwiowym;
- przesunięcie środka ciężkości ciała, do czego przyczynia się rosnący brzuszek;
- dodatkowe kilogramy i rosnąca waga ciała;
- działanie hormonów, w tym progesteronu, które mogą powodować słabnięcie mięśni pleców. Nie są one w stanie wspierać kręgosłupa w odpowiedni sposób, co może powodować ból;
- ból krzyża w ciąży wywołuje również brak ruchu.
Kobiety, które skarżą się na dolegliwości bólowe pleców, nie powinny same sięgać po środki przeciwbólowe. Warto wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem, a później wykupić leki, gdy zostanie wystawiona e-recepta.
Ból pleców – 1. trymestr ciąży
Ból pleców zazwyczaj ból pojawia się po 3-4 miesiącu ciąży i nasila się wraz z postępem ciąży. Może być spowodowany wzrostem masy ciała ciężarnej, zmianami postawy oraz wahaniami hormonalnymi związanymi z ciążą. Bólu pleców nie należy ignorować, ponieważ może on być sygnałem wskazującym na inne, poważniejsze problemy zdrowotne. Warto wypróbować wtedy L4 online.
Ból pleców – 2. trymestr ciąży
Drugi trymestr ciąży jest czasem, w którym dolegliwości bólowe pleców mogą się nasilać. Przyczynia się do tego przede wszystkim rosnąca waga dziecka, będąca obciążeniem dla kręgosłupa. Wśród dolegliwości ciążowych, które mają takie objawy, wymienia się oznaki infekcji układu moczowych.
Bóle krzyża w 3. trymestrze – czy to poród?
Ból kręgosłupa w III trymestrze ciąży może być wywołany przez rozciągającą się w tym okresie macicę. W przypadku silnego bólu kręgosłupa, który jest trudny do zniesienia lub pojawia się w połączeniu z innymi objawami, takimi jak skurcze, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Ból kręgosłupa wraz ze skurczami macicy może również stanowić część przygotowania do porodu. Ból w dole pleców może oznaczać zmianę ułożenia dziecka, które przygotowuje się do przejścia przez kanał rodny. Ułatwia to rozluźnienie więzadeł i kości miednicy. Kobiety w ciąży muszą być na to gotowe.
Kiedy ból kręgosłupa w czasie ciąży jest niebezpieczny?
Ból pleców w ciąży jest często wynikiem zmian anatomicznych i fizjologicznych zachodzących w kobiecym organizmie. Wraz z rozwojem dziecka, macica rośnie, powodując przemieszczenie masy ciała kobiety, która w efekcie może odczuwać ból pleców. Zwykle jest to uciążliwa dolegliwość, jednak w niektórych przypadkach może być niebezpieczna. Wtedy należy szybko udać się na szpitalny oddział ratunkowy w celu wykonania badań. Alarmujące objawy to:
- odczuwanie bólu kręgosłupa, który jest silny i utrzymuje się dłużej niż 2 dni;
- ból brzucha;
- gorączka;
- dreszcze;
- plamienie lub krwawienie z dróg rodnych.
Skuteczne sposoby na ból pleców w czasie ciąży
Ból kręgosłupa w ciąży, jeśli nie towarzyszą mu niepokojące objawy, można łagodzić domowymi sposobami. Przede wszystkim warto wykonywać ćwiczenia, które pomogą zminimalizować dolegliwości bólowe. Aktywność fizyczna powinna być skonsultowana z lekarzem. Polecane są ćwiczenia na macie na kręgosłup (np. koci grzbiet) – ważne, by wykonywać je regularnie. Kolejnym ważnym aspektem jest noszenie odpowiednich ubrań w czasie ciąży oraz butów na płaskim obcasie. Jeśli jesteś w ciąży i nadal pracujesz, skorzystaj z rozwiązania, jakim jest zwolnienie lekarskie online.
Bóle kręgosłupa w ciąży są normalnym zjawiskiem, ale nie powinny być bagatelizowane. Jeśli dolegliwości bólowe staną się bardzo intensywne, konieczna jest wizyta u lekarza prowadzącego lub fizjoterapeuty. W trzecim trymestrze stanowią dla kobiety ciężarnej, że zbliża się poród, który oznacza koniec ciąży.