Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do nóg – leczenie, przyczyny, objawy bólu krzyża

ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do nóg leczenie

Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa lędźwiowego promieniującym do nóg? Leczenie powinno być dostosowane do przyczyny! Zazwyczaj obejmuje ono farmakoterapię, fizjoterapię, ćwiczenia terapeutyczne i zmianę stylu życia. Niestety, niektóre dolegliwości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa wymagają leczenia operacyjnego. Sytuacje takie zdarzają się jednak rzadko, a dzięki odpowiedniej profilaktyce w dużym stopniu można im zapobiegać.

Ból kręgosłupa promieniujący do nóg – co może oznaczać?

Ból kręgosłupa promieniujący do nóg to dolegliwość, która może dotyczyć zarówno stawów, mięśni, tkanek łącznych, jak i nerwów. Najczęściej pojawia się w dole pleców, który jest podatny na uszkodzenia i urazy. Ból może być słaby lub silny, przerywany lub stały i może obejmować całą kończynę albo tylko część jej powierzchni. Lepiej nie bagatelizować bólu kręgosłupa promieniującego do nóg. Leczenie, jeśli jest wdrożone szybko, pozwoli na zminimalizowanie ryzyka powikłań – należą do nich m.in. niedowład czy zaburzenia czucia. Jeśli dolegliwości bólowe są silne, można działać doraźnie, a pozwala na to e-recepta. Dzięki niej pacjent w krótkim czasie otrzymuje właściwe leki przeciwbólowe. 

Ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do nóg – przyczyny

Ból lędźwiowego odcinka kręgosłupa, który promieniuje do nóg, jest dość częstym zjawiskiem. Może być spowodowany wieloma czynnikami, w tym zmianami zwyrodnieniowymi, stanami zapalnymi lub urazami. Wszystkie one mogą wywoływać symptomy bólowe, uczucie sztywności, palenia lub pieczenia. Powodem bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa są między innymi:

  •  problemy związane z dyskami międzykręgowymi (np. przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego), które jeśli ulegną zerwaniu, uciskają na nerwy w lędźwiowej części kręgosłupa, co w konsekwencji może powodować ból promieniujący do nóg;
  • choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłup, która wywołuje ból, sztywność i ograniczenie ruchomości;
  • urazy kręgosłupa spowodowane upadkiem lub wypadkiem;
  • przeciążenie kręgosłupa wywołane dźwiganiem ciężkich przedmiotów;
  • osteoporoza, kiedy kości stają się słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia. Może to prowadzić do uszkodzenia kręgosłupa, a w konsekwencji powodować ból promieniujący do nóg;
  • poważne choroby (stwardnienie rozsiane lub nowotwór).

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym a rwa kulszowa

Przewlekły zespół bólowy kręgosłupa promieniujący do nóg może być związany z rwą kulszową. To bolesne schorzenie układu nerwowego, które najczęściej występuje w odcinku lędźwiowym. Objawy rwy kulszowej to ból, który zazwyczaj pojawia się w obrębie kręgosłupa w okolicy krzyżowej, promieniujący do pośladka, wzdłuż uda, aż do kończyny dolnej. Może się nasilać w pozycji siedzącej lub gdy człowiek pacjent na przykład pochyla się do przodu. W przypadku rwy kulszowej może wystąpić także mrowienie i drętwienie w okolicy krzyżowej. Przyczyną może być wypadnięcie dysku w dolnej części kręgosłupa. Jego fragment przedostaje się do kanału kręgowego i uciska korzenie nerwowe. To częsty powód korzystania z L4 online.

Promieniujący ból kręgosłupa lędźwiowego a dyskopatia

Dyskopatia jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa lędźwiowego promieniującego do nóg – leczenie w tym przypadku stanowi konieczność! Może wystąpić z powodu uszkodzenia, zwyrodnienia lub zapalenia krążków międzykręgowych, a także z powodu zmian związanych z wiekiem. Dolegliwości określane są jako bardzo bolesne, często obejmują okolicę lędźwiową, pośladki, nogi i stopy. Dyskopatia stanowi bezpośrednią przyczynę wystąpienia rwy kulszowej.

Ból kręgosłupa lędźwiowego – najczęstsze objawy

Objawy bólu kręgosłupa lędźwiowego mogą się różnić w zależności od jego przyczyny. Najczęstszymi objawami tego typu bólu są:

  • uczucie ciężkości i ból w dolnej części pleców;
  • uczucie bólu, które rozchodzi się po nogach;
  • ból nasilający się podczas chodzenia lub stania, a nawet po dłuższym siedzeniu;
  • w wyniku zmian zwyrodnieniowych, takich jak zapalenie stawów lub przepuklina, ból może mieć charakter skurczowy;
  • zaburzenia czucia, np. mrowienie, drętwienie, uczucie pieczenia lub szczypania;
  • osłabienie mięśni;
  • zaburzenia czynności układu moczowo-płciowego.

Diagnostyka bólu pleców

Ból pleców to dolegliwość, która może mieć różne podłoże. Oznacza to, że aby zdiagnozować przyczynę dolegliwości, lekarz musi wykonać szereg badań i testów, aby móc określić, jaki jest jego źródło. Diagnostyka bólu pleców może obejmować badania obrazowe, które pozwolą wykluczyć zmiany zwyrodnieniowe. To m.in. prześwietlenia rentgenowskie (RTG), rezonans magnetyczny (RM, MRI), tomografię komputerową (TK), badania laboratoryjne, badania neurologiczne i badania innych narządów. Jednak kiedy pojawia się ból, na początku zbierany jest wywiad medyczny, a także wykonywane badanie obrazowe. Po wykonaniu wszystkich wymaganych badań lekarz może przepisać leki, fizykoterapię, masaż, ćwiczenia, terapię manualną lub rehabilitację.

Ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do nóg – leczenie

Jak wygląda postępowanie w przypadku bólu kręgosłupa lędźwiowego promieniującego do nóg? Leczenie zachowawcze to pierwszy krok przed postawieniem diagnozy. Późniejsze postępowanie zależy od wyników badań. Chory najczęściej otrzymuje zwolnienie lekarskie online, a jego leczeniem zajmuje się zespół lekarzy i fizjoterapeutów. Zwykle stosuje się terapię manualną, ćwiczenia i masaż. Jeśli ból pleców promieniujący do nóg nie ustępuje po przeprowadzeniu odpowiedniego leczenia, można zastosować leki przeciwbólowe i zastrzyki (sterydy lub leki przeciwzapalne).

Leki, które są pomocne w uśmierzaniu bólu

Jakie środki polecają swoim pacjentom lekarze? Wśród skutecznych leków przeciwbólowych, które wspierają leczenie bólu kręgosłupa, znajdują się między innymi:

  • Bunorfin;
  • Celebrex;
  • Ketonal Forte;
  • Kidofen Duo;
  • Methadone Hydrochloride;
  • Poltram Retard;
  • Sevredol;
  • Suboxone;
  • Tramadol Aurovitas;
  • Tramal;
  • Transtec;
  • Vellofent;
  • Vendal Retard.

Ból kręgosłupa lędźwiowego – zapobieganie

Aby zapobiec rozwojowi tego zaburzenia, warto zadbać o profilaktykę. W jej skład wchodzą działania prewencyjne, które pozwalają uniknąć uszkodzenia kręgosłupa oraz zmniejszać ból występujący w jego okolicach. Ważne są zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna, a przede wszystkim dbanie o prawidłową postawę ciała. Odpowiednia dieta bogata w witaminy i składniki mineralne wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu kostno-stawowego. Istotnym aspektem profilaktyki bólu kręgosłupa jest też dobór właściwego materaca i poduszki.

Co zrobić, kiedy pojawia się ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do nóg? Leczenie oraz rehabilitacja to skuteczny sposób na pozbycie się dolegliwości. Dlatego należy zgłosić się do lekarza, który zaleci odpowiednie postępowanie. Ponadto ból można niwelować dzięki zabiegom fizykalnym oraz ćwiczeniom.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz