Ból podbrzusza ze strony dróg rodnych pojawia się w wielu różnych sytuacjach. Może ustępować samoistnie i nie dawać powodów do niepokoju. Promieniowanie dolegliwości oraz towarzyszące im inne dolegliwości zwykle wskazują na problem, który wymaga interwencji lekarskiej. Ból jajników trzeba oceniać na podstawie lokalizacji (lewa lub prawa strona), intensywności, charakteru, okoliczności występowania i nasilania oraz pozostałych symptomów. Diagnozę powinien postawić lekarz, do którego należy również decyzja o formie terapii. Im więcej dokładnych informacji, tym lepsze leczenie.
Fizjologiczne przyczyny bólu jajników. Owulacja, okres, objaw ciąży, stres, współżycie
W takich przypadkach najczęściej występuje stosunkowo lekki ból i dyskomfort. Skurczowe bóle i kłucie w podbrzuszu najczęściej mają związek z cyklem miesiączkowym lub złą pozycją podczas stosunku seksualnego. Objawy towarzyszące bólowi jajnika można opisać w następujący sposób:
- Owulacja – w połowie cyklu dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej do jajowodu. Zwykle naprzemiennie, choć czasami oba jajniki jednocześnie wytwarzają gamety. Ból owulacyjny trwa zazwyczaj 2–3 dni.
- PMS – zespół napięcia przedmiesiączkowego zwykle pojawia się na tydzień przed okresem. Wśród objawów PMS są m.in. ból w okolicy jajników, wzdęcia, nudności i wymioty, silne skurcze, tkliwość piersi, ból głowy, zaburzenia koncentracji, wahania nastrojów.
- Ciąża – ból jajników w ciąży występuje głównie w jej początkowej fazie. Jeśli pojawiają się później, mogą świadczyć o odklejeniu łożyska, ciąży pozamacicznej albo stanie zapalnym w układzie moczowym, np. pęcherzu.
- Stres – ból brzucha z okolic gruczołów rozrodczych zwykle wynika ze zdenerwowania przed seksem. Bez pomocy seksuologia może prowadzić do rozwinięcia fobii seksualnej.
- Pozycja seksualna – ból podczas stosunku płciowego wynika z ucisku na narządy miednicy mniejszej (jajniki, jajowody i macicę).
Ból jajnika przy dolegliwościach układu rozrodczego. Endometrioza, torbiel, nadżerka szyjki macicy
Ból jajników z powyższych przyczyn fizjologicznych zwykle mija po pewnym czasie – sygnałem, by udać się do lekarza na badania, będą przede wszystkim zmiana konsystencji, koloru i nieprzyjemna woń wydzieliny z pochwy, krwawienia po stosunku i obfite miesiączki. Podobnie należy postąpić w razie stwierdzenia innych dolegliwości. Bolesność w połączeniu z innymi symptomami może mieć różne przyczyny i zazwyczaj oznacza chorobę, która wymaga leczenia. Warto wziąć zwolnienie lekarskie online i zatroszczyć się o swoje zdrowie. Nawet gdyby miało się okazać, że to jednak nic poważnego.
Jeżeli bólowi jajników towarzyszą inne objawy, trzeba wykonać badania pod kątem następujących chorób i schorzeń:
- Endometrioza – rozrost lub przemieszczenie błony śluzowej macicy. Bolesności często promieniują na miednicę. O endometriozie świadczą przede wszystkim problemy z zajściem w ciążę i dyskomfort podczas stosunku.
- Torbiel jajnika – powstaje w wyniku zburzeń miesiączkowania lub ciałka żółtego. Zmiany najczęściej mają łagodny charakter, ale są też przypadki złośliwe. Czasem dochodzi do skrętu torbieli lub jej pęknięcia. To może spowodować u pacjentki m.in. dotkliwy ból, mdłości, torsje i omdlenie.
- Zapalenie macicy – stan zapalny wywołują głównie drobnoustroje, często najpierw zakażają pochwę. Pojawia się ból podbrzusza, czasami promieniuje do pleców. Inne objawy to m.in. świąd, pieczenie pochwy, żółte i białe upławy.
- Nadżerka szyjki macicy – częsta konsekwencja zapalenia pochwy lub szyjki macicy. Ubytki nabłonka mogą pojawiać się również w następstwie urazów mechanicznych. Bólowi mogą towarzyszyć krwawienia między miesiączkami i po seksie.
- Choroby weneryczne, głównie rzeżączka.
Co jeszcze może oznaczać ból jajników? Zmiany nowotworowe, infekcje, zapalenie jajnika
Lista powyżej to dopiero początek. Złośliwe torbiele klasyfikuje się jako nowotwory, a rak jajnika w początkowym stadium często nie daje nawet najmniejszych objawów. Kiedy pojawi się ból okolic podbrzusza, zwykle guzy zdążą się rozrosnąć poza gruczoły rozrodcze. Na nowotwór wskazuje dopiero szerokie spektrum objawów – pierwsze oznaki choroby łatwo pomylić z dolegliwościami układu pokarmowego. Ból jajnika odczuwany podczas rozwoju raka występuje razem z poniższymi symptomami:
- początkowo – niestrawność, wzdęcia, wymioty, zaparcia;
- typowe objawy nowotworu jajników – opuchnięte kończyny dolne, wodobrzusze, parcie na pęcherz.
W niektórych przypadkach ból pojawia się w wyniku zakażenia dróg moczowych, np. pęcherza. Przy oddawaniu moczu pacjentki odczuwają dokuczliwe pieczenie. Za infekcje najczęściej odpowiadają bakterie, nie może też wykluczyć bóli jajników związanych ze stanami zapalnymi. Zapalenie przydatków (gruczołów wytwarzających gamety i jajowodów) charakteryzuje się osłabieniem, podwyższeniem temperatury ciała, nudnościami, wymiotami, biegunką oraz promieniowaniem bolesności do pachwin i ud.
Lekceważenie kłucia i bólu w podbrzuszu może prowadzić do powikłań, np. skrętu jajnika
Wymieniane we wcześniejszych akapitach schorzenia niejednokrotnie kończą się poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Torbiel na jajnikach zwiększa ryzyko skrętu oraz zespołu policystycznych jajników. W wyniku zmian hormonalnych w organizmie dochodzi do powiększenia gruczołów rozrodczych, które zaczynają uciskać sąsiednie tkanki. Pęknięcie torbieli może doprowadzić do zapalenia otrzewnej na skutek rozlania się zawartości cysty.
Kiedy razem z bólem jajników pojawiają się dodatkowe dolegliwości, nie ma na co czekać. Trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, by znaleźć przyczynę kłopotów zdrowotnych i uniknąć trudnych, ciężkich powikłań. W razie niedyspozycji można złożyć wniosek o L4 online i umówić wizytę. Ból niejednokrotnie uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków.
Zalecenia dla pacjentek z bólem jajnika. Łagodzenie bolesności, konsultacje z ginekologiem
Sposób leczenia i zmniejszania objawów zależy od rozpoznanej przyczyny. Pewne wydaje się tylko jedno – za dolegliwości nie odpowiada antykoncepcja, bez względu na jej formę. Reszta zależy od informacji przekazanych podczas wywiadu medycznego oraz wyniku przeprowadzanych badań. W przypadku bólu jajnika konieczne mogą być:
- rezygnacja ze współżycia przez pacjentkę;
- leczenie farmakologiczne;
- leczenie operacyjne.
Skuteczne w złagodzeniu dolegliwości mogą być ciepłe kąpiele i okłady. W niektórych przypadkach zaleca się również leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Ważne, by postępować zgodnie ze wskazaniami medycznymi.
Leki, które mogą pomóc na ból jajników
Jeżeli bolesności ograniczają codzienne funkcjonowanie, można sięgnąć po ogólnodostępne środki przeciwbólowe – jednak zaleca się, by najpierw skonsultować sprawę z lekarzem i dopiero przy braku przeciwwskazań zażywać leki dostępne bez recepty. Większość preparatów tego rodzaju opiera swoje działanie na paracetamolu lub ibuprofenie. W przypadku zapalenia przydatków i infekcji bakteryjnej lekarz może przepisać antybiotyk. Czasami przy silnym bólu jajników pacjentce zaleca się również silniejsze farmaceutyki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Ważna recepta online będzie konieczna do kupienia w aptece takich specyfików, jak:
- Celebrex;
- Tramadol Aurovitas;
- Tramal;
- Vendal Retard;
- Methadone Hydrochloride;
- Suboxone;
- Kidofen Duo;
- Ketonal Forte;
- Poltram Retard;
- Sevredol;
- Vellofent;
- Bunorfin;
- Transtec.
Leczenie dolegliwości bólowych zależy od rozpoznanej przyczyny. Czasami pozornie oczywiste, łagodne objawy świadczą o znacznie poważniejszym problemie zdrowotnym. Wczesne rozpoznanie zwiększa szanse na w pełni skuteczną terapię. Dlatego należy skonsultować bóle lewego, prawego lub obu jajników z lekarzem.