Wiele różnych dolegliwości objawia się bólami jąder. Od kręgosłupa mogą promieniować dolegliwości bólowe związane z rozmaitymi schorzeniami osi szkieletu. Nie można zbyt wcześnie wykluczać chorób nerek, układu moczowego i rozrodczego. Zobacz, co robić przy takich objawach!
Jednoczesne bolesności w dole pleców i okolicach gonad wynikają z budowy układu nerwowego. Ucisk lub uszkodzenia neuronów w jednej części ciała mogą wywołać dolegliwości bólowe w drugiej. Jak sprawdzić, czy przyczyną nie są choroby narządów płciowych? Na promieniujący ból jąder od kręgosłupa wskazuje nasilanie dolegliwości bólowych przy zwiększonym obciążeniu osi szkieletu. Podczas wywiadu medycznego pacjent powinien dokładnie opisać wszystkie objawy. Być może przyczyna jest zupełnie inna.
Promieniowanie bólu jąder od kręgosłupa uciskającego nerwy
Dolegliwości bólowe w okolicach gruczołów płciowych najczęściej towarzyszą schorzeniom w zlokalizowanym pomiędzy 10. kręgiem piersiowym a 1. kręgiem lędźwiowym (segment Th10-L1). Jeżeli objawy zlokalizowane są z tyłu moszny, prawdopodobnie zostały podrażnione nerwy rdzeniowe w pobliżu części krzyżowej. Do najczęstszych problemów zdrowotnych z osią szkieletu należą:
- dyskopatie (przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego);
- choroby reumatyczne;
- urazy mechaniczne – pęknięcia, złamania, przemieszczenia kręgów;
- choroba zwyrodnieniowa;
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa;
- osteoporoza i inne choroby kości.
Bóle jąder od kręgosłupa często zaczynają ustępować po przyjęciu odpowiedniej pozycji leżącej, jednak leżenie nie rozwiąże pierwotnej przyczyny problemu. Aby ją najpierw ustalić, trzeba wykonać szereg badań. Weź zwolnienie lekarskie online i zarezerwuj terminy wizyt! Zbyt długie odwlekanie diagnostyki i rozpoczęcia terapii będzie oznaczać problemy i skomplikuje leczenie. W większości przypadków wystarczy rehabilitacja wspomagana lekami, ale zaawansowane postacie chorób i zmiany patologiczne trzeba operować.
Bóle jąder i kręgosłupa występują przy schorzeniach nerek oraz narządów płciowych
Różne dolegliwości w obrębie układu moczowego mogą wywoływać ostre dolegliwości bólowe, które następnie promieniują do pleców, podbrzusza czy w okolice moszny i pachwiny. Objawy zbliżone do bólów jądra od kręgosłupa dają zwłaszcza kamica nerkowa i moczowa – osady ze złogów przesuwają się powoli wzdłuż dróg moczowych, częstym symptomem jest krwiomocz. Dolegliwości bólowe mają charakter kolki. Możliwe, że przyczyną problemów są też inne choroby, takie jak:
- zapalenia nerek (kłębuszkowe, odmiedniczkowe, śródmiąższowe);
- zapalenie pęcherza lub dróg moczowych.
Jeżeli zdecydowałeś się iść do ortopedy, a kolejne badania nie wykazują żadnych problemów z kręgosłupem, należy skonsultować się z urologiem lub andrologiem. Bóle jąder i pleców mogą być spowodowane także chorobami narządów płciowych. Ewentualne L4 online warto wykorzystać na dodatkowe badania pod kątem:
- stanów zapalnych jąder i najądrzy;
- skrętu jądra;
- przepukliny mosznowej i pachwinowej;
- żylaków powrózka nasiennego;
- guzkowego zapalenia tętnic;
- nowotworów.
Jak leczyć ból jąder od kręgosłupa? To ustali lekarz!
Niektóre choroby czy urazy wymagają pilnej interwencji medycznej i inwazyjnych metod, a w niektórych przypadkach wystarczy leczenie zachowawcze i objawowe. Lekarze biorą pod uwagę nie tylko zdiagnozowaną przyczynę, ale również:
- wiek pacjenta;
- jego ogólny stan zdrowia;
- inne stwierdzone u niego przypadłości i przyjmowane środki farmaceutyczne.
Leki, które mogą pomóc na ból jąder od kręgosłupa
Preparaty z poniższej listy są dostępne tylko na receptę (standardowa e-recepta lub recepta papierowa od lekarza), a stosuje się je przy różnych chorobach kręgosłupa. Są przeznaczone przede wszystkim do leczenia przyczyny opisywanych objawów:
- Skudexa;
- Nimesil;
- Doreta;
- Olfen 75 SR;
- Poltram Combo;
- Poltram Combo Forte;
- DicloDuo;
- DicloDuo Combi;
- Sirdalud;
- Arthryl;
- Mel;
- Digavar;
- Trosicam;
- Anapran;
- Meloxicam.
Bólu jąder – od kręgosłupa lub z jakiegokolwiek innego powodu – nigdy nie należy lekceważyć. Najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza, choćby po to, by wykluczyć lub potwierdzić ewentualny skręt jądra. W drugim przypadku pacjent musi przejść zabieg chirurgiczny w ciągu 4-6 godzin od wystąpienia objawów. W przeciwnym razie konieczna będzie amputacja.