Różne przypadłości powodują ból i drętwienie nóg. Od kręgosłupa występuje nacisk na połączenia nerwowe – taki przebieg mają urazy, zmiany i różne choroby. Dowiedz się więcej o najważniejszych zależnościach i sposobach diagnozowania pacjentów z takimi objawami.
Nie da się wdrożyć skutecznego leczenia bez znalezienia pierwotnej przyczyny. Dolegliwości w obrębie osi szkieletu mogą pojawiać się nagle (uszkodzenia), rozwijać się z czasem (wady postawy) lub pod wpływem różnych czynników (np. stanów zapalnych). Uciążliwe bóle i drętwienie nóg od kręgosłupa mogą dotyczyć również zaburzeń samych neuronów, które biegną od części lędźwiowo-krzyżowej osi szkieletu do kończyn dolnych. Neuralgie (nerwobóle) mogą mieć charakter neuropatii, czyli zmian w układzie nerwowym wywołanych inną chorobą. Jeden symptom to za mało, by postawić trafną diagnozę.
Bóle i drętwienie nogi od kręgosłupa wskazuje na ucisk lub uszkodzenia nerwów
Najczęściej przywoływane przykłady to rwa kulszowa i udowa. Nacisk osi szkieletu na przewody nerwowe może wynikać z procesów starzenia, zmian chorobowych lub różnego rodzaju urazów. Nerw kulszowy wychodzi ze splotu krzyżowego, a sięga aż do stopy. To dlatego ból odczuwa się w dolnej części pleców, pośladkach, udach, łydkach. Dolegliwości bólowe dokuczają ci coraz mocniej i nic nie przynosi ulgi? Wybierz się w końcu do lekarza! Czasami trzeba wziąć zwolnienie lekarskie online i zadbać o swoje zdrowie, by uniknąć poważniejszych komplikacji.
Najczęstszą przyczyną rwy udowej lub kulszowej jest dyskopatia, czyli przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, która podrażnia tzw. korzonki. W jej przebiegu może dochodzić do poważnego osłabienia oraz silnych skurczy mięśni grzbietu. Bóle i drętwienia nóg od kręgosłupa pojawiają się razem z bolesnościami pleców. W przypadku rwy udowej boli przednia część uda i wewnętrzna strona łydki. Zwykle wystarczy leczenie objawowe i poddanie się zabiegom fizjoterapeutycznym. Są jednak przypadki, w których L4 online nie wystarczy i pacjent potrzebuje operacji.
Inne schorzenia kręgosłupa. Promieniowanie i przenoszenie bólu
Nie tylko dyskopatia objawia się bólem i drętwieniem nogi od kręgosłupa. Poza tzw. wypadnięciem dysku w grę wchodzą również:
- uraz mechaniczny, uszkodzenie kręgów;
- choroba zwyrodnieniowa i jej konsekwencje, np. stenoza lędźwiowa;
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa;
- schorzenia kości (osteoporoza, gruźlica kości);
- kręgozmyk;
- choroby stawu krzyżowo-biodrowego i stawów międzywyrostkowych.
Czasami bóle nóg, które wydają się pochodzić od kręgosłupa, dotyczą zupełnie innych struktur anatomicznych. Lekarze najczęściej wymieniają kolkę nerkową, kamicę, zapalenie pęcherza i dróg moczowych, choroby narządów miednicy, nowotwory, neuropatię cukrzycową. W takich przypadkach rzadziej dochodzi do drętwienia, ale zaburzenia czucia mogą pojawić się niezależnie. Myląca bywa również lokalizacja ogniska bólowego, a to z uwagi na możliwość zaistnienia poniższych zjawisk:
- promieniowanie – ból „przemieszcza się” wzdłuż tego samego połączenia nerwowego;
- przenoszenie, ból rzutowany/udzielony – unerwienie w tym samym odcinku rdzenia kręgowego.
Czujesz ból i drętwienie nóg od kręgosłupa? Idź do lekarza!
Zaburzenia czucia, takie jak mrowienie, niedowład, cierpnięcie, sztywność czy niewrażliwość na bodźce dotykowe, należą do najpoważniejszych objawów. Mogą świadczyć również o uszkodzeniu rdzenia kręgowego lub poważnej chorobie zapalnej. W przypadku chorób układowych i somatycznych często współwystępują z innymi objawami ogólnymi, takimi jak:
- gorączka, stan podgorączkowy;
- dreszcze, zimne poty;
- bóle i zawroty głowy;
- zmiany skórne;
- nagła, niekontrolowana utrata masy ciała.
Być może potrzebna będzie operacja, a może wystarczy jedynie wykonywać odpowiednie ćwiczenia, korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych i zażywać przepisane przez lekarza leki. Masz zażywać określone farmaceutyki, a jedna recepta nie wystarczy na całą terapię? Nie musisz czekać w kolejce na przyjęcia w przychodni! Jeśli przedstawisz dokumentację medyczną i wskazania do przyjmowania określonych preparatów, recepta online pozwoli na otrzymanie potrzebnego zlecenia szybką drogą internetową.