Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból głowy za uchem – przyczyny, diagnostyka. Jak leczyć ból za uchem?

ból głowy za uchem

Ból głowy za uchem może być objawem chorób laryngologicznych lub oznaczać kłopoty z zębami. Pojawia się podczas infekcji czy zawału serca. Przeczytaj, jak go rozpoznać i kiedy zwrócić się do lekarza!

Dolegliwości bólowe pojawiające się w okolicy ucha mogą mieć wiele przyczyn, towarzyszą mniej lub bardziej poważnym schorzeniom. Leczenie uzależnione jest od przyczyny bólu i może obejmować farmakologię, ale również zabiegi operacyjne. Ze względu na to, ból głowy za uchem nie powinien być bagatelizowany. Przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, badania przedmiotowego, jak również wykonanie badań laboratoryjnych i obrazowych umożliwia postawienie diagnozy i wdrożenie stosownej terapii. Sprawdź, które schorzenia mogą powodować ból w okolicy ucha!

Ból za uchem – zapalenie wyrostka sutkowatego

Zapalenie wyrostka sutkowatego występuje zazwyczaj u najmłodszych pacjentów. Choroba jest najczęściej powikłaniem zapalenia ucha środkowego, Na szczęście dochodzi do niego dość rzadko. Najbardziej charakterystycznym objawem jest silny i pulsujący ból ucha, jego okolic i małżowiny usznej. Obserwuje się także wysięk wydzieliny z ucha, obrzęk struktur za uchem, zmianę położenia małżowiny usznej oraz kłopoty ze słuchem (szumy, niedosłuch). Wyczuwalny może być także guzek za uchem. Stan zapalny powoduje również gorsze samopoczucie – może pojawić się gorączka, spadek apetytu, rozdrażnienie. Podstawą leczenie jest antybiotykoterapia, w niektórych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Zapalenie ucha środkowego i zewnętrznego

Ból głowy za uchem może towarzyszyć chorobom laryngologicznym jak zapalenie ucha zewnętrznego, wewnętrznego lub środkowego. Jednocześnie dolegliwości bólowe niejednokrotnie świadczą o uszkodzeniu kanału słuchowego np. na skutek niewłaściwego czyszczenia. Zapalenie ucha zewnętrznego dotyka osób w różnym wieku, a infekcja może mieć charakter bakteryjny, wirusowy lub grzybiczy. W przypadku tego schorzenia objawem jest ból nasilający się przy ruchach żuchwą, świąd, wyciek z ucha, a czasem niedosłuch. U dzieci najczęściej występuje zapalenie ucha środkowego, które powiązane jest z infekcją górnych dróg oddechowych. W przebiegu choroby pojawia się silny, tętniący ból ucha, uczucie rozpierania, wyciek surowiczy, gorączka, złe samopoczucie, a czasem problemy ze słuchem.

Ból za uchem a problemy z zębami

Ból za uchem na kości może sygnalizować kłopoty z zębami mądrości. Często towarzyszy mu ból żuchwy. Są to objawy, które powinny skłonić do wizyty u stomatologa – najprawdopodobniej zleci on wykonania zdjęcia rentgenowskiego. Niekiedy konieczne jest leczenie chirurgiczne polegające na usunięciu źle wyrastających ósemek. Ból za uchem świadczy czasem o zaawansowanej próchnicy, może wskazywać na ropień zęba. Dolegliwości mogą powodować wyrzynające się zęby.

Ból ucha o podłożu neurologicznym

Ból głowy za uchem bywa objawem chorób neurologicznych – przyczyną może być ucisk na tętnicę kręgową. W tym przypadku pojawiają się także inne dolegliwości, m.in. zawroty głowy. Ból w okolicy ucha wskazuje czasem na tzw. neuralgię potyliczną, która jest skutkiem podrażnienia nerwu potylicznego. Przyczyną może być uraz w obszarze karku lub nadwyrężenie mięśni karku. Nieprzyjemne symptomy pojawiają się nie tylko za uchem, ale obejmują okolice szyi, a nawet tył lub jedną stronę głowy. W leczeniu neuralgii wykorzystuje się akupunkturę, osteopatię, elektrostymulację, terapię poznawczo-behawioralną.

Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego

Ból głowy za uchem nasilający się podczas jedzenie i mówienia może świadczyć o stanie zapalnym stawu skroniowo-żuchwowego. Schorzenie to występuje w postaci ostrej lub przewlekłej, towarzyszą mu uporczywe bóle szczęki, żuchwy, głowy, karku i ramion, ograniczenie ruchomości żuchwy i sztywność mięśni w żuchwie. Dodatkowo pojawia się szum w uszach i wrażenie nieprawidłowego zgryzu. Dolegliwości wywołane bywają przeciążeniem stawu, urazem, ale występują również w przebiegu chorób jak toczeń rumieniowaty czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Ból w okolicy ucha jako objaw zawału serca i innych chorób

Ból za lewym uchem może wskazywać na zawał serca. Oczywiście nie jest on charakterystycznym objawem poważnej choroby, jednak bywa, że pojawia się wraz z uczuciem duszności i silnym bólem w klatce piersiowej. Ból za uchem odczuwają także pacjenci z powiększonymi węzłami chłonnymi. Za taki stan odpowiedzialne są bakterie lub wirusy wywołujące choroby jak świnka, różyczka, zapalenie gardła lub migdałków, zatok i krtani. Przyczyną bywa także przerost migdałków, który niekiedy wymaga interwencji chirurgicznej.

Uraz jako przyczyna dolegliwości bólowych

Dolegliwości bywają rezultatem urazu np. na skutek dużej zmiany ciśnienia. Do takich sytuacji dochodzi podczas nurkowania czy lotów samolotem. Wahania ciśnienia mogą spowodować pęknięcie błony bębenkowej, co skutkuje krwawieniem z ucha oraz nosa. Ból głowy za uchem pojawia się po uderzeniu w głowę (czasem występują inne objawy np. zawroty głowy), a także w wyniku urazu termicznego jak oparzenie i odmrożenie.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Ból ucha może wymagać diagnostyki. Jeśli jest niewielki i mija samoistnie, nie powinien być powodem do niepokoju. Kłujący, intensywny, narastający i męczący warto skonsultować ze specjalistą. Bezwzględnie należy udać się do lekarza, gdy pojawiają się objawy dodatkowe. Jeśli dokucza ci kłujący ból głowy za uchem, a nie chcesz wychodzić z domu, możesz skorzystać z opcji, jaką jest konsultacja lekarska online. Podczas rozmowy z lekarzem dowiesz się, czy konieczne jest wykonanie dodatkowych badań. Pamiętaj, aby szczegółowo opisać objawy ogólne, wskazać na niepokojące symptomy. Ból za uchem może wiązać się także z poważną chorobą, a nieleczony prowadzi do różnego rodzaju powikłań. Ponieważ może mieć różne przyczyny, bywa, że konieczna jest bardziej szczegółowa diagnostyka u otolaryngologa, neurologa czy stomatologa.

Ból głowy za uchem – leczenie

Leczenie dolegliwości zależy od choroby, która je wywołała. W przypadku neuralgii wykorzystywana jest rehabilitacja, podawane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, przy stanach zapalnych stosuje się antybiotykoterapię, a przy problemach ze stawem skroniowo-żuchwowym konieczny może być zabieg chirurgiczny. Kluczowe jest ustalenie przyczyny dolegliwości – ból może obejmować tylko okolice ucha, ale może także promieniować do głowy, karku, ramion, obejmować odcinek szyjny kręgosłupa. Dolegliwości najczęściej oznaczają problemy z narządem słuchu, ale również infekcję bakteryjną lub wirusową, chorobę ślinianek przyusznych, dlatego każdy ból powinien zostać skonsultowany z lekarzem.

Jak każdy ból, także ten zlokalizowany za uchem może, ale nie musi oznaczać kłopotów ze zdrowiem. Najważniejsze jest baczne obserwowanie organizmu i szukanie pomocy specjalisty w przypadku pojawienia się dodatkowych, niepokojących objawów.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz