Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból głowy w nocy – czego jest objawem?

Ból głowy w nocy

Ból głowy w nocy może znacznie obniżyć komfort życia. Nawet jeżeli po jakimś czasie minie, to jego skutki będą odczuwalne przez cały następny dzień. Niewyspanie się i zmęczenie w ciągu dnia mogą naprawdę dać się we znaki. Co może oznaczać nocny ból głowy? Dowiedz się już teraz!

Prawidłowy i zdrowy sen ma ogromny wpływ na życie człowieka. Dzięki niemu kontrolowane są emocje, a nastrój jest zdecydowanie lepszy. Zwiększa się też koncentracja oraz zdolność do przyswajania informacji. Człowiek wyspany jest zdecydowanie bardziej kreatywny. Niekiedy zdarza się jednak, że sen jest zakłócony. Powodem tego może być między innymi ból głowy w nocy. Zależność pomiędzy tym objawem a snem jest znana medycynie od wielu lat. Jeżeli ból ten jest przewlekły, to może mieć fatalne skutki dla komfortu życia. Co może oznaczać ból głowy w nocy?

Ból głowy w nocy a sen

Podstawą funkcjonowania człowieka jest odpowiednio długi sen. Najlepiej, aby nie był on niczym przerywany. Zdarza się jednak, że w środku nocy lub wczesnym rankiem budzisz się z bolącą głową. Aby sobie z tym poradzić, konieczne jest zdiagnozowanie przyczyny bólu. Najczęstszą przyczyną bólu głowy w nocy jest infekcja. Podczas choroby, zwłaszcza gdy towarzyszy jej gorączka, bardzo często pacjenci odczuwają kłucie w głowie. Nie jest to jednak powód do strachu, ten objaw powinien zniknąć po wyleczeniu infekcji. Inną przyczyną może być migrena, ból pojawia się wtedy nagle i sprawia, że człowiek się budzi. Jakie jeszcze rodzaje bólu głowy mogą obudzić w nocy? Jest ich kilka:

  • ból powiązany z nadciśnieniem tętniczym;
  • ból związany z problemami z kręgosłupem;

Budzikowy ból głowy

Profesjonalna nazwa budzikowego bólu głowy to śródsenny ból głowy. Pojawia się on w nocy, zwykle na to schorzenie cierpią osoby po 60. roku życia. Niekiedy jednak pojawia się ona także u osób młodszych. Są to krótkie napady bólowe, które zazwyczaj nie trwają dłużej niż 30 minut. Charakteryzują się one również cyklicznością, bardzo często pojawiają się o tej samej porze. Ten rodzaj bólu nigdy nie występuje poza czasem snu. Osoby, które cierpią na to schorzenie, mówią, że ból zdarza się prawie każdej nocy. W której części głowy się pojawia? Zwykle jest on obustronny, najbardziej odczuwalny w okolicy czołowej, ale nie jest to regułą. Jego nasilenie jest stosunkowo niewielkie, czym różni się od klasterowego bólu głowy. Niektórzy pacjenci odczuwają budzikowy ból głowy jedynie z jednej strony. Najczęściej oprócz bólu nie towarzyszą tej dolegliwości inne objawy. Jeżeli pacjent budzi się w nocy z powodu bólu, ale jednocześnie nie odczuwa mdłości oraz światłowstrętu, to prawdopodobnie cierpi on na śródsenny ból głowy, a nie na migrenę.

Schorzenie to występuje niezależnie od płci. Zazwyczaj ma charakter przewlekły. Występuje w fazie snu REM, czyli w trakcie tak zwanej „porze żywych marzeń sennych”. Jednej nocy pojawia się tylko raz, czyli nie nawraca. Ataki występują codziennie, co drugi dzień lub tylko kilka razy w tygodniu. Śródsenny ból głowy ustępuje samoistnie, a osoba nim dotknięta szybko zasypia. Pacjenci twierdzą, że ból ten najczęściej występuje pomiędzy godziną 1:00 a 3:00.

Budzikowy ból głowy – co może być jego przyczyną?

Budzikowy ból głowy zaliczany jest do grupy pierwotnych bólów głowy. Dzisiejsza medycyna nie zna jeszcze przyczyny występowania tej dolegliwości. Specjaliści podejrzewają jednak, że może to mieć związek z bezdechem sennym oraz niskim poziomem melatoniny i serotoniny. Przyczyną mogą być także choroby układu nerwowego, wśród których wymienić można krwiak podtwardówkowy oraz guz mózgu. Lekarze, aby zdiagnozować chorobę, stosują metodę eliminacji. Najpierw sprawdzają, czy ból głowy w nocy nie ma innego podłoża. Po wykluczeniu migreny, klasterowego bólu głowy oraz hemikranii mogą oni stwierdzić, że pacjent cierpi na śródsenny ból. W diagnozie przydatne są informacje o zwyczajach nocnych oraz cyklach snu. Czasami lekarze zlecają wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Budzikowy ból głowy – jak go leczyć?

W leczeniu wykorzystuje się węglan litu. Jeżeli pacjent nie odczuł poprawy lub węglan litu źle na niego działa, to wykorzystuje się kofeinę, flunaryzynę i indometacynę. Z tej grupy substancji najbardziej zaskakująca wydaje się kofeina. Bardzo często lekarze w przypadku śródsennych bólów głowy zalecają wypicie przed snem kawy lub zażycie środka zawierającego kofeinę. Pamiętaj, że obecnie wizyta lekarska może odbyć się online. Konsultacje lekarskie online są bardzo wygodne i pozwalają oszczędzić bardzo dużo czasu.

Klasterowe bóle głowy

Wśród bólów głowy w nocy, które mogą spowodować wybudzanie, jest także klasterowy ból głowy. Nazywany jest on również bólem głowy Hortona. Charakteryzuje się pojawianiem się rzutów, czyli klasterów, które pojawiają się o określonej porze roku zwykle w tym samym momencie dnia. Bardzo często ten rodzaj bólu występuje w nocy i spowodować przebudzenie. Ból jest najczęściej umiejscowiony w okolicy oczodołu, jest on palący i kłujący. Charakterystyczne dla klasterowego bólu głowy są również:

  • łzawienie;
  • wrażenie zatkanego nosa;
  • wyciek z nosa;
  • przekrwienie spojówki;
  • opadanie powiek.

Klasterowy ból głowy nie trwa zwykle dłużej niż trzy godziny. Najczęściej na to schorzenie chorują mężczyźni, jednak u kobiet również się ono pojawia.

Jakie są przyczyny klasterowego bólu głowy?

Nie są do końca znane przyczyny występowania tego schorzenia. Pojawia się ono najczęściej u młodych mężczyzn, którzy nie osiągnęli jeszcze 30. roku życia. Specjaliści podejrzewają, że ból ten może być wywoływany przez problemy z podwzgórzem. Ta część mózgu odpowiada za rytm snu i czuwania. W ten sposób można by wytłumaczyć, dlaczego dolegliwość ta ma charakter epizodyczny. Wzmagać objawy mogą alkohol oraz nikotyna. Chory może również mieć nadwrażliwość na światło.

Jak leczyć klastrowy ból głowy?

Niestety obecnie nie ma żadnego lekarstwa, które pomogłoby całkowicie poradzić sobie z tą przypadłością. Odpowiednie leczenie ma na celu zmniejszyć intensywność i częstotliwość pojawiania się bólu. Leki przeciwbólowe podawane doustnie wchłaniają się zbyt wolno, by ograniczyć ból. Zaczynają one działać już po samoistnym ustąpieniu bólu. Na klastrowy ból głowy skuteczna może być inhalacja czystym tlenem. Lekarz przepisuje pacjentowi tlen, który przechowywany jest w domu w specjalnych butlach. W czasie ataku pacjent może użyć go do inhalacji. Skuteczne mogą być również tryptany w formie zastrzyku lub sprayu. Jeżeli pacjent odczuwa bardzo duży ból, a leki nie działają, to możliwe jest poddanie się zabiegowi chirurgicznemu.

Migrena w nocy

Migrena to kolejny rodzaj bólu, który może niepokoić w nocy. Może to być związane ze zmniejszeniem wydzielania melatoniny. Melatonina produkowana jest przez jądro nadskrzyżowaniowe, które uznawane jest za zegar biologiczny organizmu. To schorzenie najłatwiej rozpoznać po tym, że jest to ból głowy jednostronny, który często umiejscowiony jest za gałką oczną, w okolicy czoła i skroni. Zdarza się, że ból podczas kolejnego ataku zlokalizowany jest w innym miejscu. Migreny nie da się całkowicie wyleczyć, ale można skuteczne zmniejszyć jej objawy. Dzięki temu pacjent nie będzie narażony na bardzo uciążliwy ból.

Ból głowy w nocy wiąże się najczęściej z jednym z wymienionych wyżej schorzeń. Współczesna medycyna nie zna jeszcze lekarstwa, które pomogłoby skutecznie pozbyć się tych dolegliwości. Są jednak sposoby na zmniejszenie bólu.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz