Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból głowy – stres jako jedna z przyczyn migreny i napięciowego bólu głowy

ból głowy stres

Jedną z częstszych dolegliwości, z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza jest ból głowy. Stres, życie w napięciu i pośpiechu mogą być przyczyną silnych epizodów bólowych. Jak radzić sobie w takiej sytuacji? Przeczytaj!

Trudno wyobrazić sobie życie bez stresu, unikanie trudnych sytuacji wyzwalających negatywne emocje jest często niemożliwe. Dużo mówi się o szkodliwym działaniu stresu na zdrowie i szukaniu sposobów na radzenie sobie z nim. Specjaliści zalecają próbowanie różnych technik relaksacyjnych, zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia, prowadzenie higienicznego trybu życia. Ból głowy o podłożu nerwowym zalicza się do tzw. bólów napięciowych charakteryzujących się wrażeniem ucisku w głowie o niezbyt dużej intensywności. Jednocześnie długotrwały stres może prowokować silne bóle migrenowe. Często dokucza ci ból głowy? Stres towarzyszy ci niemal każdego dnia? Sprawdź, czy nie jest przyczyną dolegliwości!

Stres jako przyczyna bólu głowy

Zarówno długotrwały stres, jak i jednorazowa trudna sytuacja mogą być przyczyną epizodu bólu głowy. Do stresogennych czynników zalicza się szybkie tempo życia, rosnące wymagania, znaczące zmiany w życiu prywatnym i zawodowym. Rozdrażnienie, złe samopoczucie, zwiększona nerwowość i nadpobudliwości mogą być także rezultatem niehigienicznego trybu życia, np. zbyt małej ilości snu, ruchu, nieodpowiedniej diety. Pod wpływem stresującej sytuacji w krótkim czasie może nastąpić atak bólu głowy. Najczęściej ma on charakter tzw. bólu napięciowego, który nasila się w miarę upływu czasu, pojawia zwykle po południu, po stresującym, ciężkim dniu. Nie jest on bardzo silny, a chorzy opisują go jako wrażenie zaciskania się obręczy wokół głowy. Po czym jeszcze można rozpoznać tego rodzaju ból?

  • Ból jest obustronny, obejmuje okolice skroni, potylicy, czasem całej głowy;
  • narasta powoli;
  • może towarzyszyć mu uczucie ściskania w okolicy szyi.

Napięciowy ból głowy może przybrać postać epizodyczną lub chroniczną. Drugi typ dolegliwości potrafi znacznie utrudnić normalne funkcjonowanie, ponieważ towarzyszy pacjentowi przez większą część czasu. Zwłaszcza w takiej sytuacji zaleca się skonsultować z lekarzem. Konieczna będzie diagnoza, która pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie.

Stres a migrena

Stres uznany został za jeden z czynników wywołujących ataki migreny. Jest to ból o dużym nasileniu, najczęściej obejmujący jedną stronę głowy, o charakterze pulsującym. Epizod może trwać nawet do 72 godzin, a towarzyszą mu inne objawy – nudności, wymioty, nadwrażliwość na dźwięki i światło, a nawet zapachy. W przypadku migreny z aurą pojawiają się symptomy oczne jak mroczki, niedowidzenie, błyski. Również ból tego rodzaju wymaga diagnostyki. Warto skorzystać z pomocy neurologa, który dobierze dopasowane do indywidualnych potrzeb leczenie.

Ból głowy jako powszechny problem

Ból głowy jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości, na którą skarży się coraz więcej osób w różnym wieku. Trzeba pamiętać, że może on mieć różne przyczyny – pojawia się przy infekcjach układu oddechowego, po spożyciu alkoholu, może być skutkiem odwodnienia, ale także problemów ze snem. Niekiedy świadczy o poważnych zaburzeniach i chorobach, np. guzach mózgu, stanach zapalnych układu nerwowego. Może mieć także związek z wahaniami stężenia hormonów u kobiet (pojawia się w trakcie okresu lub przed miesiączką). Jak podkreślono, bywa również skutkiem silnego stresu. Zawsze jest to jednak sygnał, by bliżej przyjrzeć się reakcji organizmu, a w razie konieczności, zasięgnąć porady lekarza.

Warto pamiętać, że nadmierny ból głowy może skutecznie uniemożliwić wykonywania normalnych, codziennych czynności. Zdarza się, że konieczne jest pozostanie w domu i odpoczynek. Jeśli nie czujesz się na siłach, by udać się do przychodni, skorzystaj z naszej pomocy. Umów się na konsultację online i otrzymaj e-zwolnienie lekarskie. Czas spędzony w domu poświęć na powrót do formy.

Ból głowy – stres i radzenie sobie z nim

W razie jakichkolwiek niepokojących problemów ze zdrowiem należy skontaktować się z lekarzem. Warto jednak poznać i stosować metody, które pozwolą zminimalizować ryzyko pojawienia się bólu głowy pochodzenia nerwowego. Co możesz zrobić, aby bronić się przed stresem i spowodowanym nim bólem głowy?

  • Dbaj o prawidłowy rytm dnia – wysypiaj się, zjadaj śniadanie, znajdź czas na aktywność fizyczną;
  • redukuj poziom stresu korzystając z technik relaksacyjnych – medytacji, masaży itp.;
  • dbaj o zdrowe odżywianie;
  • sięgnij po zioła uspokajające;
  • pilnuj prawidłowej postawy ciała podczas pracy.

Jeśli odczuwasz silne dolegliwości bólowe możesz stosować leki przeciwbólowe. Pamiętaj, że działają jedynie doraźnie, nie likwidują jednak przyczyny problemu. Jeśli żyjesz w ciągłym stresie, który będzie objawiać się również bólem głowy, konieczna może być pomoc psychologa.

Przypadłość medyczna, jaką jest ból głowy może mieć różne podłoże, dlatego nie należy jej bagatelizować. U części pacjentów korzystne będzie stosowanie farmakologii, u innych wystarczy zmiana stylu życia.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz