Ból głowy może mieć mnóstwo źródeł pochodzenia. To objaw towarzyszący wielu różnorodnym chorobom, choć sam w sobie również potrafi stać się uciążliwym schorzeniem. Może mieć różne umiejscowienie, natężenie i częstotliwość występowania. Charakter dolegliwości bólowych jest ściśle związany z rodzajem schorzenia, którego jest symptomem. Medycyna wyróżnia szereg typów bólów głowy ze względu na wszelkie możliwe kryteria. To obrazuje, jak popularnym objawem jest w dzisiejszych czasach i na jak dużą skalę ludzie cierpią na dolegliwości bólowe głowy. Często zdarza się, że występuje ból głowy przy schylaniu. Czy wiesz, co oznacza i co może być jego przyczyną? Przeczytaj poniższy artykuł i przekonaj się.
Czym charakteryzuje się ból głowy przy schylaniu?
Z reguły podstawowym kryterium podziału bólów głowy stanowi określenie, czy są one samoistne czy objawowe. Bóle samoistne, inaczej pierwotne, pojawiają się bez względu na występowanie innych schorzeń, nie są z nimi powiązane i same w sobie stanowią pewnego rodzaju schorzenie. Są to na przykład migreny.
Drugim z wymienianych rodzajów jest ból objawowy, który funkcjonuje także jako wtórny. Ten typ dolegliwości pojawia się jako objaw innej, rozwijającej się choroby. Charakterystyka takiego bólu, jego umiejscowienie i siła są związane z przypadłością, w związku z którą występują, a takich schorzeń jest naprawdę wiele.
Mechanizm powstawania dolegliwości bólowych głowy jest trudny do jednoznacznego określenia. Istnieje wiele teorii, które próbują wyjaśnić, jak dzieje się, że boli nas głowa. Jedna z nich mówi, iż powodem są skurcze mięśni okołoczaszkowych, według innej przyczyna tkwi w nieprawidłowościach w rozszerzaniu naczyń krwionośnych w mózgu. Zapewne każdy z wymienionych aspektów wpływa na występowanie bólów głowy, jednak żadna teoria nie wyczerpuje tematu i nie udziela jednej, konkretnej odpowiedzi.
Zatem jaki jest i co powoduje ból głowy przy schylaniu? Zwykle jest to objaw jednego z kilku schorzeń, o których powiemy więcej w dalszej części tekstu.
Przyczyny powstawania bólu głowy
Jak nietrudno się domyślić, podobnie jak rodzajów bólów głowy, tak samo jego przyczyn jest całe mnóstwo. Aby dokładnie określić co powoduje konkretny ból u konkretnego pacjenta, niezbędna jest diagnoza u specjalisty. Oto kilka przyczyn, które mogą powodować ból głowy:
- Stres – wydaje się błahym powodem, jednak nie można go lekceważyć. W dzisiejszych czasach nie sposób uchronić się od sytuacji stresowych, które wymagają wzmożonej gotowości do działania, jak na przykład napięta atmosfera w pracy czy w rodzinie. Stres prowokuje mięśnie do przebywania w sytuacji ciągłego napięcia, co w konsekwencji prowadzi do dolegliwości bólowych głowy.
- Stałe przemęczenie i brak wystarczającej ilości snu – brak dbałości o dobrą jakość snu i jego odpowiedni czas skutkuje chronicznym przemęczeniem. Nasz organizm nie ma wystarczającej ilości energii do prawidłowego funkcjonowania, co objawia się bolesnością głowy. W dodatku niewypoczęty organizm jest o wiele bardziej podatny na różne infekcje i choroby, których objawami także mogą być wszelkiego rodzaju bóle głowy.
- Występowanie innych chorób, które mogą objawiać się poprzez bolesność głowy – do takich chorób należą na przykład nadciśnienie lub niedociśnienie, choroby oczu i uszu, zapalenie opon mózgowych czy nawet zwyczajne przeziębienie lub grypa.
- Brak lub zbyt intensywny wysiłek fizyczny – w czasach, gdy znaczna część społeczeństwa prowadzi siedzący tryb życia, zadbanie o odpowiednią ilość ruchu to klucz do zdrowia i uniknięcia nieprzyjemnych objawów. Niewystarczająca ilość tlenu może skutecznie i dosłownie przyprawić nas o ból głowy. Z drugiej jednak strony, zbyt intensywne ćwiczenia również mogą skończyć się bólem głowy. Gdy organizm jest przeforsowany np. wskutek zbyt nagłych ruchów, zbyt dużego obciążenia przy jednoczesnej utracie płynów wraz z potem, może dawać sygnały w postaci dolegliwości bólowych. Pamiętaj, aby wszystko robić z głową.
Były to ogólne i jedne z najpowszechniejszych powodów, dla których boli nas głowa. Jednak co konkretnie powoduje występowanie bólu głowy przy schylaniu? Oto najczęstsze przyczyny tego typu bólu:
- Zapalenie zatok, które ma ostry przebieg lub jest przewlekłe,
- Urazy lub choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa,
- Wszelkie napięciowe bóle głowy
- Wysokie ciśnienie wewnątrzczaszkowe.
Więcej o wymienionych przyczynach poniżej.
Zapalenie zatok a ból głowy przy pochylaniu się
Potocznie zwane zapalenie zatok to dokładniej mówiąc stan zapalny błon śluzowych nosa i zatok. W wyniku infekcji dochodzi do obrzęku błon, co skutkuje trudnościami w odprowadzaniu zalegającej wydzieliny. Do powstania zapalenia prowadzi zazwyczaj infekcja wirusowa lub bakteryjna. W jej wyniku u chorego zaczyna pojawiać się wydzielina z nosa, gorączka, ból gardła, a także uczucie rozpierania w okolicach zatok i nieprzyjemne bóle głowy.
Najczęściej zapalenie zatok pojawia się podczas zwykłego przeziębienia, jednak istnieją czynniki, które wyjątkowo sprzyjają rozwojowi tej infekcji. Bardziej narażone na to schorzenie są alergicy, u których występuje katar sienny. Do grupy zwiększonego ryzyka zalicza się również osoby, u których stwierdzono polipy w zatokach, palacze, a także osoby o znacznie osłabionej odporności.
Jak dzieje się, że ból głowy przy schylaniu występuje w przebiegu zapalenia zatok? Otóż z powodu obrzęku błon śluzowych oraz blokady ujścia zatok, wydzielina i znajdujące się w nich powietrze wywiera ucisk na tkanki. Pochylanie się do przodu jedynie wzmaga to uczucie i powoduje ból głowy.
Dolegliwości bólowe przy pochylaniu się jest najczęściej kojarzony właśnie z chorobami zatok. Ale czy to jedyne możliwe schorzenie, któremu może ten objaw towarzyszyć?
Ból głowy przy schylaniu a problemy z kręgosłupem
Kręgosłup to stelaż naszego ciała i nie bez znaczenia jest jego ogólny stan, nawet w przypadku występowania bólów głowy. Zazwyczaj na tę dolegliwość największy wpływ wywiera kondycja odcinka szyjnego kręgosłupa. Jeżeli cierpisz na różne choroby związane z tą częścią ciała, możesz także odczuwać bóle głowy zwłaszcza przy pochylaniu się.
Najczęstszymi schorzeniami kręgosłupa, które mogą przyczynić się do bólów głowy są wszelkiego rodzaju urazy i choroby zwyrodnieniowe. Dyskopatia, przepuklina czy wszelkie wady wrodzone to jedne z nich.
Co ma wpływ na występowanie tego typu chorób, które objawiają się bólem głowy przy schylaniu? Jednym z czynników jest praca w zawodzie, który wymaga przyjmowania stale jednej pozycji ciała z nadwerężeniem odcinka szyjnego kręgosłupa. Stale napięte mięśnie karku mogą powodować drętwienie i ból w okolicy głowy.
Wszelkie kłopoty z kręgosłupem należy bezsprzecznie skonsultować z lekarzem. Wdrożenie odpowiedniego leczenia i rehabilitacji może skutecznie pomóc pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości, w tym bólu głowy przy schylaniu.
Napięciowe bóle głowy
Jak sugeruje sama nazwa, bóle te wiążą się ze stałym napięciem mięśni karku, pleców i barków. Mogą pojawiać się również przy pochylaniu. Przyczyny występowania tego schorzenia nie są jednoznaczne i proste do wskazania. Można jednak wymienić kilka czynników, które z pewnością w jakiś sposób mogą wywierać wpływ na obecność dolegliwości bólowych tego typu. Są to między innymi wszelkie stany emocjonalne, które powodują chroniczne spięcie mięśni karku: stres, wzmożony lęk czy niedobór snu.
Bóle te mają tępy charakter, obejmują obie strony głowy, a czas ich trwania jest stosunkowo długi. Mogą doskwierać nawet do kilku dni.
Leczenie tego typu bólu skupia się na doraźnej terapii przeciwbólowej. Można jednak wprowadzić działania, które będą miały na celu rozluźnienie spiętych mięśni. Często wykorzystuje się masaże relaksacyjne, aromaterapię czy akupunkturę. Wszystkie te metody mają dobry wpływ na napięciowe bóle głowy, w tym bóle głowy przy schylaniu.
Bóle głowy związane z ciśnieniem
Płyn mózgowo-rdzeniowy pełni w mózgu bardzo ważne funkcje. Chroni ten narząd przed wszelkimi uszkodzeniami i amortyzuje. Wytwarzany jest w komorach mózgu. Niezwykle istotne jest, aby wspomniany płyn miał odpowiednie ciśnienie. Jeżeli jego poziom jest zbyt wysoki mamy do czynienia z nadciśnieniem śródczaszkowym czy też wewnątrzczaszkowym.
Czym się ono objawia? Może przebiegać z łagodnymi symptomami. Do najczęstszych należą przede wszystkim bóle głowy, które nasilają się przy schylaniu, kichaniu, kaszlu podnoszeniu ciężkich przedmiotów czy nadmiernym wysiłku fizycznym. Mogą wystąpić także nudności i wymioty, zaburzenia widzenia i równowagi, uczucie sztywnienia karku, a także senność czy trudności w skupieniu uwagi.
Co może być powodem tego schorzenia? Jest ich wiele. Za nadciśnienie śródczaszkowe odpowiedzialny mogą być guzy mózgu wszelkiego rodzaju, wady genetyczne, infekcje w obrębie mózgu, np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, czy też urazy powodujące obrzęk mózgu.
Leczenie wymaga hospitalizacji. Zwykle wykonuje się badania obrazowe jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny mózgu. Lekarz może także dokonać pomiaru ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego za pomocą punkcji. W niektórych, zwykle skrajnych, przypadkach może być konieczna interwencja chirurgiczna.
Ból głowy przy schylaniu nie musi wiązać się z jakąś poważną chorobą. Nie można jednak go ignorować. Warto zatroszczyć się o swoje zdrowie i udać się na konsultację do specjalisty.