Ból głowy przy kaszlu może pojawić się w przebiegu przeziębienia, grypy, zapalenia zatok. Najczęściej jest obustronny, zlokalizowany w okolicy czoła bądź potylicy. Czy zawsze jest objawem infekcji? Zobacz, kiedy jest niebezpieczny i jak sobie z nim radzić!
Łagodny kaszlowy ból głowy jest odruchem pojawiającym się podczas kaszlu, czy kichania, wysiłku, schylania. Zazwyczaj odczuwany jest w okolicy czoła, potylicy, skroni, na szczycie głowy, czasem promieniuje do nasady nosa. Najczęściej jest to krótki epizod, zdarza się jednak, że tępy ból utrzymuje się nawet kilka godzin. Choć skarżą się na niego zarówno panie, jak i panowie, częściej dotyka mężczyzn. Szacuje się też, że dotyczy raczej osób po 40. roku życia. Pierwotny ból głowy tego rodzaju pacjenci opisują jako przeszywający, ostry, czasem wręcz rozrywający. Przyczyną bólu głowy przy kaszlu może być poważne schorzenie neurologiczne, dlatego nigdy nie należy go bagatelizować.
Ból głowy przy kaszlu – o czym świadczy?
Pierwotny kaszlowy ból głowy to choroba o charakterze przewlekłym. Często spowodowany jest infekcją górnych dróg oddechowych. Przyczyny mogą być jednak znacznie bardziej poważne. Wtórny kaszlowy ból głowy może być spowodowany schorzeniami i nieprawidłowościami w obrębie układu nerwowego. Za dolegliwość mogą odpowiadać m.in.:
- guzy mózgu;
- tętniaki;
- krwiaki podtwardówkowe;
- krwiaki podpajęczynówkowe;
- nieprawidłowości w budowie tętnic;
- malformacje naczyniowe (wrodzone wady w budowie naczyń);
- zespół Arnolda-Chiariego;
- zniekształcenia czaszki, stan po urazach;
- choroby móżdżku;
- wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego.
Wtórnym bólom towarzyszą zazwyczaj inne objawy, które powinny wzbudzić niepokój i skłonić do jak najszybszej konsultacji z lekarzem:
- nudności i wymioty;
- zaburzenia widzenia;
- zawroty głowy;
- zaburzenia czucia;
- niedowłady.
Jeśli podczas kaszlu pojawi się silny ból głowy, a do tego wystąpią opisane wyżej dolegliwości, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Być może konieczna będzie diagnostyka, która umożliwi potwierdzenie bądź wykluczenie chorób ośrodkowego układu nerwowego. Specjalista przeprowadzi badanie neurologiczne i zleci tomografię komputerową.
Popunkcyjny ból głowy
Popunkcyjny ból głowy pojawia się u osób, którym podano znieczulenie podpajęczynówkowe, a także u tych, którym pobrano do badania płyn mózgowo-rdzeniowy. Dolegliwości związane są z obniżeniem ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego oraz z jego częściową utratą. Po zabiegu pacjenci powinni przez pewien czas przebywać w pozycji leżącej, ponieważ może wystąpić ból głowy podczas kaszlu, a także przy zmianie pozycji ciała.
Ból głowy przy kaszlu a guzy mózgu
Powtarzające się epizody bólu głowy przy kaszlu oraz dolegliwości bólowe pojawiające się po przebudzeniu mogą być jedynym objawem nowotworu, dlatego w takiej sytuacji należy bezwzględnie udać się do lekarza. Czasem towarzyszą mu inne objawy, jednak warto pamiętać, że guzy przez długi czas mogą rozwijać się nie dając wyraźnych symptomów.
Skąd bierze się pierwotny kaszlowy ból głowy?
Jak dotąd nie udało się ustalić konkretnej przyczyny pierwotnego bólu kaszlowego. Przypuszcza się, że powodem może być wzrost ciśnienia w jamie brzusznej i klatce piersiowej, do którego dochodzi podczas kichania lub w czasie kaszlu. Konsekwencją jest bowiem wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego, które może wywołać dolegliwości bólowe.
Jak leczyć ból głowy w czasie kaszlu?
Zarówno w przypadku pierwotnego, jak i wtórnego bólu głowy przy kaszlu stosuje się odpowiednie leczenie. Najczęściej są to tabletki przeciwbólowe podawane zazwyczaj doraźnie. Zdarza się, że preparaty podaje się także zapobiegawczo – regularnie, w niewielkich dawkach. Specjaliści stosują również niesteroidowe leki przeciwzapalne, preparaty zmniejszające ciśnienie wewnątrzczaszkowe oraz obniżające ciśnienie tętnicze krwi. Jeżeli ból głowy przy kaszlu towarzyszy infekcji (przeziębienie, zapalenie oskrzeli, zatok) kluczowe jest leczenie choroby podstawowej. Stosuje się leki przeciwzapalne, udrażniające nos i zatoki, wykrztuśne, przeciwkaszlowe.
W przypadku występowania dolegliwości bólowych zaleca się odpoczynek, unikanie hałasu, przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Przy nawracających dolegliwościach warto zwrócić uwagę na dietę i styl życia. Napady pierwotnego bólu głowy mogą ustąpić samoistnie po kilku miesiącach, a nawet latach.
Jak leczyć wtórny ból głowy występujący podczas kaszlu?
Rokowania w przypadku wtórnego bólu głowy zależą przede wszystkim od rodzaju zaburzenia lub schorzenia, a także od tego, jak szybko zostało podjęte leczenie. Objawy neurologiczne powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u specjalisty. Jeżeli pojawi się podwójne widzenie, wymioty, zaburzenia równowagi, niedowłady należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Im szybciej zostaną podjęte odpowiednie działania, tym większa szansa na powodzenie leczenia poważnych chorób neurologicznych.
Ból głowy podczas kaszlu – jak nie wpadać w panikę, gdy głowa boli?
Kaszlesz, boli cię głowa i nie wiesz, czy to normalne? Nie chcesz niczego przeoczyć? Spokojnie, mamy na to sposób. Skorzystaj z możliwości, jakie daje ci nasz portal i umów się na rozmowę ze specjalistą. Wcale nie musisz wychodzić z domu i czekać w kolejce – proponujemy ci konsultacje lekarskie online. Uspokoimy cię, podpowiemy, co możesz robić, czy konieczne jest wykonanie badań, czy potrzebne ci zwolnienie lekarskie. Dzięki wirtualnej wizycie poczujesz się spokojniej i pewniej.
Ból głowy podczas kaszlu nie musi oznaczać poważnych chorób. Najważniejsze, abyś obserwował swój organizm i reagował, jeśli zauważysz niepokojące symptomy. W wielu sytuacjach wystarczy odpoczynek i tabletka przeciwbólowa. Jeśli dolegliwości powtarzają się często, porozmawiaj ze specjalistą, który może zlecić podstawowe badania.