Ból głowy po uderzeniu może być objawem urazu głowy. Pacjenci określają go jako tępy, ściskający lub rozpierający. Szczególnie niebezpieczny jest ból, któremu towarzyszą nudności, wymioty, utrata przytomności. Sprawdź, jak reagować na pourazowy ból głowy!
Ból głowy może mieć różne przyczyny, bywa także konsekwencją urazu głowy, np. wstrząśnienia mózgu lub niewielkiego uszkodzenia organu. Dolegliwość może być związana z pojawieniem się krwiaka nadtwardówkowego, a także podtwardówkowego. Ból pourazowy, któremu towarzyszą inne niepokojące symptomy wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Należy zwrócić uwagę na takie objawy jak zaburzenia widzenia, problemy z zachowaniem równowagi, koncentracją, zaburzenia świadomości, wymioty.
Pourazowy ból głowy – czym jest?
Ból pourazowy określany jako ostry pojawia się bezpośrednio po uderzeniu w głowę, towarzyszą mu nudności i wymioty. Do tego rodzaju bólów zalecza się dolegliwości charakterystyczne dla wstrząśnienia mózgu. Przewlekły ból głowy po urazie może pojawić się w ciągu 7 dni po urazie i utrzymywać się nawet 3 miesiące. Pacjent skarży się zaburzenia snu, kłopoty z pamięcią i koncentracją, szybsze męczenie się, zawroty głowy i pogorszenie nastroju.
Wstrząśnienie mózgu
W przypadku wstrząśnienia mózgu bezpośrednio po urazie dochodzi do utarty przytomności trwającej od kilku sekund do kilku minut. Oprócz bólu głowy pacjenci odczuwają nudności, mogą również mieć zaburzenia pamięci na temat zdarzeń sprzed wypadku i następujących bezpośrednio po nim. Każde wstrząśnienie z utratą przytomności jest powodem do hospitalizacji i wykonania badań, ponieważ może prowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu. Powikłania mogą być krótko- lub długotrwałe, obejmują m.in. zespół powstrząśnieniowy, czy wylew krwi do przestrzeni między mózgiem a oponą twardą. W wielu przypadkach objawy wstrząsu mózgu mijają samoistnie po kilku dniach. W tym czasie choremu należy zapewnić spokój i odpoczynek. Pacjent powinien unikać intensywnych bodźców, zrezygnować z oglądania telewizji.
Stłuczenie mózgu po urazie głowy
Stłuczenie mózgu jest powierzchniowym uszkodzeniem półkul lub pnia mózgu. Dochodzi do niego na skutek urazu, w którym nie została naruszona ciągłość powłoki czaszki, a mózg nie został zraniony. Objawy zależą od rozległości i lokalizacji urazu, który najczęściej dotyczy płatu skroniowego i czołowego. Chory nie traci przytomności lub utrata następuje znacznie później i na dłuższy czas. Przy stłuczeniu półkul nie trwa zazwyczaj dłużej niż 6 godzin, a objawami pojawiającymi się w tym przypadku jest ból głowy, niedowład, zaburzenia mowy, widzenia i koordynacji ruchowej. Stłuczenie pnia mózgu jest poważnym urazem – śmiertelność wynosi 50%. Charakterystyczna jest długotrwała utrata przytomności utrzymująca się nawet do 24 godzin. Oprócz bólu głowy występują objawy uszkodzenia pnia mózgu:
- zwężenie źrenic;
- zniesienie reakcji na światło;
- niewłaściwe ustawienie gałek ocznych;
- wyprostne ustawienie kończyn;
- objaw Babińskiego występujący obustronnie;
- przyspieszony, niemiarowy oddech;
- wzrost ciśnienie;
- nadmierne pocenie;
- podwyższona temperatura.
Stłuczenie mózgu diagnozuje się na podstawie objawów i badań obrazowych. W przypadku jednoczesnego występowania krwiaka konieczna jest interwencja chirurgiczna.
Ból głowy po uderzeniu – o czym jeszcze może świadczyć?
Poza wstrząsem i stłuczeniem mózgu uraz może prowadzić do krwawienia śródczaszkowego, na skutek którego powstaje krwiak wewnątrzczaszkowy. Inne skutki urazu to wodogłowie pourazowe, płynotok nosowy lub uszny, uszkodzenie nerwów czaszkowych, a także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz mózgu. Krwiaki stanowią spore zagrożenie dla życia pacjentów, mogą powodować ucisk i przemieszczanie się struktur mózgowia. Powikłaniem po urazie są także złamania kości czaszki.
Ból po urazie pojawiający się po jakimś czasie i utrzymujący przez dłuższy okres może być późnym następstwem wypadku. Wśród możliwych powikłań znajduje się nawracające zapalenie mózgu i opon mózgowych, ropień mózgu, padaczka pourazowa, zanik korowo-podkorowy, encefalopatia pourazowa oraz zespół pourazowy. Otwarte urazy czaszkowo-mózgowe mogą skutkować ropniem mózgu, którego objawy pojawiają się dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od urazu. Najczęściej pierwszym symptomem jest epizod padaczki, chory może mieć stany podgorączkowe. Zespół pourazowy charakteryzuje się wzmożoną pobudliwością, szybkim męczeniem, niemożnością skupienia uwagi.
Kiedy do lekarza?
Niewielki uraz głowy zwykle nie jest powodem do niepokoju, a nawet do przeprowadzania diagnostyki. W przypadku wystąpienie bólów pourazowych głowy i innych objawów należy skonsultować się z lekarzem. Niekiedy do rozpoznania konieczne jest wykonanie badań obrazowych jak tomografia komputerowa. Ujawnienie podczas badania krwiaka oznacza konieczność hospitalizacji i wykonania zabiegu chirurgicznego. Krwiaki mogą pojawić się nawet po 30 dniach od urazu głowy, dlatego przez ten czas warto dokładnie obserwować chorego. W sytuacji, gdy pacjent skarży się na bardzo silny ból głowy, pojawiają się zaburzenia świadomości, sztywność karku, nudności, wymioty i niedowład należy wezwać pogotowie. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu. Poważne zranienia głowy również wymagają konsultacji lekarskiej.
Ból po urazie głowy – jak sobie radzić?
Jeśli osoba, która doznała urazu głowy jest przytomna, należy ją wygodnie posadzić lub położyć, a następnie do miejsca urazu przyłożyć lód zawinięty w ściereczkę. Taką osobę należy obserwować, a w przypadku, gdy jej stan się pogorszy, wezwać pomoc medyczną. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny należy go ułożyć na boku i wezwać pogotowie. Leczenie bólu pourazowego, przewlekłego może wymagać podawania prearatów przeciwbólowych, a czasem także przeciwdepresyjnych.
Ponieważ nawet niewielki uraz głowy może mieć poważne konsekwencje należy obserwować stan zdrowia osoby, która uległa wypadkowi. Trzeba pamiętać, że skutki mogą pojawić się po upływie pewnego czasu po urazie. Uszkodzenia naczyń i tkanki mózgowej nie muszą od razu dawać łatwych do rozpoznania objawów. Początkowo może pojawić się ból głowy po urazie oraz guz, czyli opuchlizna. Dodatkowo może wystąpić uczucie oszołomienia, zawroty głowy. Bóle głowy pourazowe często są przyczyną zwiększonego niepokoju u poszkodowanych. Nieuzasadniony strach wywołuje czasem objawy, które mogą zostać mylnie zinterpretowane. Jeśli doznałeś niewielkiego urazu głowy i nie wiesz, jak dalej postępować, pomocna będzie konsultacja lekarska online. Bez wychodzenia z domu porozmawiasz z lekarzem, opiszesz swoje objawy i obawy. Dzięki temu uzyskasz poradę dotyczącą dalszego postępowania, dowiesz się, czy należy wykonać badania (np. tomografię komputerową głowy).
Bóle głowy pourazowe – co jeszcze warto wiedzieć?
Dolegliwości po urazie mogą przypominać napięciowe bóle głowy lub migrenowe, mogą być jedno- lub obustronne. Ból może być kłujący, pulsujący, tępy, uciskający. Ból z objawami towarzyszącymi oznacza wystąpienie tzw. zespołu powstrząsowego. Żadnej z dolegliwości pojawiającej się po urazie nie należy bagatelizować. Na urazy głowy najbardziej narażone są dzieci oraz osoby uprawiające sporty, dlatego tak ważna jest profilaktyka i ochrona głowy np. podczas jazdy na rowerze.
Ból głowy po uderzeniu może być jedynym skutkiem urazu i nie zostawić po sobie żadnego śladu, może jednak być oznaką poważnych uszkodzeń lub zaburzeń. Warto obserwować reakcje organizmu, by w porę i odpowiednio zareagować.