Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból głowy po bokach – czym jest spowodowany? Jak leczyć? 

Ból głowy po bokach

Ból głowy potrafi utrudnić, a nawet uniemożliwić codzienne funkcjonowanie. W zależności od miejsca, w którym się pojawia, charakteru, nasilenia może świadczyć o różnych chorobach lub zaburzeniach. Co oznacza ból głowy po bokach? 

Ból głowy po bokach, w okolicy skroni to zazwyczaj tzw. ból napięciowy. Uznaje się, że jest to dolegliwość o podłożu psychogennym. Może się nasilać pod wpływem stresujących sytuacji, głodu, zmęczenia, a także odwodnienia. Napięciowy ból głowy został określony jako pierwotny i samoistny. Częściej dotyka kobiet i osób po 40. roku życia. Pacjenci opisują go jako wrażenie ucisku wokół głowy, choć zazwyczaj odczuwalny jest w okolicy skroni. Atak może trwać zaledwie kilka minut, ale zdarza się, że ból towarzyszy przez kilka kolejnych dni.

Ból głowy po bokach – dolegliwości towarzyszące

Napięciowy ból głowy jest dolegliwością dość powszechnie występującą. Szacuje się, że epizody bólowe dotyczą niemal 85% populacji. Najczęściej ma on charakter ucisku w okolicy obu skroni, nie towarzyszą mu nudności czy wymioty, nie jest też zazwyczaj bardzo intensywny. Jednocześnie pacjenci zauważają trudności z zasypianiem, zmniejszenie apetytu, cierpią z powodu przewlekłego zmęczenia. Czasem pojawia się również swego rodzaju nadwrażliwość na dźwięki i światło (podobnie jak w przypadku migreny). 

Ból głowy po bokach – jak sobie z nim radzić?

Osoby skarżące się na napięciowy ból głowy najczęściej sięgają po tabletki przeciwbólowe, które działają doraźnie, znosząc nieprzyjemne uczucie napięcia. To głównie leki przeciwzapalne niesteroidowe. Jeśli jednak obserwujesz powtarzające się epizody bólowe, musisz zmodyfikować nieco swój styl życia. Co możesz dla siebie zrobić?

 • nie kładź się za późno i staraj się wysypiać;
 • uprawiaj sport lub spaceruj;
 • wprowadź zmiany w jadłospisie, częściej sięgaj po warzywa i owoce, rzadziej po mocną kawę, herbatę i słodycze;
 • pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu;
 • znajdź czas na odpoczynek;
 • unikaj sytuacji stresowych;
 • próbuj medytować, stosuj aromaterapię;
 • ćwicz różne techniki relaksacyjne.

Jeśli potrzebujesz wsparcia specjalisty skorzystaj z naszych usług. Zarejestruj się i wybierz konsultacje lekarskie online. Dzięki temu porozmawiasz z lekarzem nie wychodząc z domu i dowiesz się, jak radzić sobie z bólem głowy. 

Pulsujący ból głowy po bokach

Pulsujący ból głowy najczęściej wiązany jest z migreną, jednak w tym przypadku obejmuje zazwyczaj jedną stronę. W przebiegu migreny obserwuje się także nudności, wymioty, światłowstręt, uwrażliwienie na dźwięki. Ból głowy o charakterze pulsującym może pojawić się w wyniku wzmożonego wysiłku fizycznego. Najczęściej występuje obustronnie i częściej atakuje mężczyzn. Epizod może mieć zróżnicowany czas trwania – od kilkunastu minut do kilku godzin. Zdarza się, że przebiega z objawami migrenopodobnymi. 

Pulsujący ból głowy po bokach jest też charakterystyczny dla zapalenia zatok. Pojawia się w momencie pochylenia głowy, kaszlu czy próbie oczyszczenia nosa. Inne objawy to katar, niedrożność nosa, obrzęk powiek. W takim przypadku należy udać się do lekarza w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Pulsujący ból głowy jako objaw niebezpiecznej choroby

Bólu głowy nigdy nie należy bagatelizować, zwłaszcza jeśli jest nawracający, silny, towarzyszą mu inne niepokojące objawy. Choć rzadko świadczy o poważnych chorobach i zaburzeniach, niestety może oznaczać również stan bezpośrednio zagrażający życiu. Przykładem może być krwotok podpajęczynówkowy, czyli rodzaj udaru mózgu. Ból mogący świadczyć o chorobie jest nagły i bardzo silny. Często promieniuje do tyłu głowy. To sytuacja, która wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. 

Pulsujący ból jednostronny

Ból pulsujący może pojawić się także po jednej stronie głowy. Występuje on w przebiegu chorób:

 • ostrego zapalenia ucha środkowego;
 • zapalenia tętnicy skroniowej;
 • migrenie.

Pulsowanie można odczuwać w momencie spożywania zimnych napojów i pokarmów.

Osobom cierpiącym z powodu powtarzających się epizodów bólu głowy zaleca się prowadzenia dzienniczka objawów. Warto w nim notować okoliczności pojawienie się bólu, czas trwania ataku, towarzyszące objawy. Notatki pomogą postawić prawidłową diagnozę i ewentualnie wdrożyć właściwe leczenie. Duże znaczenie ma jednak tryb życia pacjenta, dlatego lekarze kładą nacisk na normalizację rytmu dnia. 

Ból głowy po bokach może pojawić się w sytuacjach stresowych lub gdy jesteś po intensywnym wysiłku. Obserwuj jednak swój organizm i reaguj zawsze, gdy dolegliwości cię niepokoją lub są wyjątkowo intensywne. 

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz