Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból głowy od zęba – co należy o nim wiedzieć?

Ból głowy od zęba

Ból głowy jest bardzo powszechną dolegliwością. Od czasu do czasu zdarza się on każdemu. Warto wiedzieć, czym może być on spowodowany, może to być ból głowy od zęba. W takim wypadku konieczna będzie wizyta u stomatologa. Dowiedz się więcej!

Zęby mogą powodować ból głowy. Zazwyczaj można go jednak zażegnać za pomocą ogólnodostępnych leków. Środki farmaceutycznie są jedynie rozwiązaniem doraźnym, ból w końcu wróci. Trzeba więc znaleźć przyczynę bólu i ją wyeliminować. Wizyta u dentysty może być koniecznością. Dokona on sprawdzenia stanu zębów, jeżeli wykryje nieprawidłowości, to wdroży odpowiednie leczenie. Więcej o bólu głowy od zęba dowiesz się z naszego artykułu.

Czy głowa może boleć od zęba?

Stomatologiczne bóle głowy mogą mieć różne podłoże. Trzeba jednak pamiętać o tym, alby nie lekceważyć żadnych objawów. Może zdarzyć się sytuacja, w której dysfunkcja czaszkowo-żuchwowa jest przyczyną dolegliwości bólowych. Dysfunkcja czaszkowo-żuchwowa opisuje wiele zaburzeń związanych z mięśniami, stawami oraz zębami. Jest ona bardzo ciężka do zdiagnozowania, a łączący się z nią ból jest odczuwalny w głowie, plecach, szyi, uszach oraz oczach. Około 1/4 pacjentów z tą dysfunkcją cierpi na przewlekłe bóle głowy. Jeżeli chcesz skontaktować się z lekarzem, a masz mało czasu, to pamiętaj, że dobrym rozwiązaniem będą konsultacje lekarskie online!

Ból głowy od próchnicy

Ból głowy od zęba może oznaczać, że w jamie ustnej rozwija się próchnica. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy ból wzmaga się przy pochylaniu oraz jedzeniu gorących potraw. W pozycji leżącej dolegliwość powinna być bardziej odczuwalna. Przy tych objawach należy koniecznie udać się do stomatologa, który podejmie decyzję o dalszym leczeniu. 

Jeżeli boli cię głowa i podejrzewasz, że rozwija się u ciebie próchnica, to powinieneś jak najszybciej udać się do stomatologa. Nie łykaj tabletek przeciwbólowych, by zapomnieć o sprawie. Tabletki są tylko środkiem doraźnym, który przyniesie ulgę zaledwie przez chwilę. Zaawansowana próchnica może doprowadzić do infekcji, złamań, ukruszeń oraz rozpadu korony zęba. Najłatwiej rozpoznać ją po tym, że odsłonięte zostają nerwy, a te reagują na ciepło oraz zimno. W większości przypadków ból ma postać falującą. W najgorszym przypadku potrzebne będzie leczenie kanałowe.

Bruksizm a ból głowy

Bruksizm to nawykowe i nieświadome zaciskanie zębów oraz zgrzytanie nimi. Zdarza się, że ta dolegliwość występuje także w nocy w postaci napadowego zgrzytania zębami. Bruksizm nocny może doprowadzić do nieprawidłowości w stawach skroniowo-żuchwowych, a w efekcie do bólu głowy. Bruksizm ma wiele przyczyn, najczęściej są to:

  • nieleczona wada zgryzu;
  • źle dopasowane plomby;
  • źle dopasowane mostki, protezy i korony;
  • długotrwały stres.

Bruksizm to jednak nie tylko ból głowy. Może on wpłynąć na wiele innych części organizmu. Bruksizm może również powodować:

  • ścieranie się zębów;
  • pękanie zębów;
  • zanik przyzębia;
  • krwawienie dziąseł;
  • przygryzanie języka i policzków.

Bruksizm można rozpoznać po bólu stawów skroniowych oraz kąta żuchwy. Dodatkowo żuchwa może mieć ograniczoną ruchomość. Objawem tej przypadłości może być również przerost mięśni szyi i twarzy, trudności z poruszaniem głową oraz przykurcze. Bruksizm może również wywołać nieostre widzenie, bóle ucha, bóle w okolicach oczodołów.

Jak leczyć bruksizm?

Bruksizm leczy się z wykorzystaniem specjalnej szyny relaksacyjnej, która nakładana jest przez pacjenta przed snem. Dzięki niej pacjent przestaje zgrzytać zębami nawet gdy jest nieświadomy. Szyna ta jest wykonywana na zamówienie, ponieważ musi być indywidualnie dopasowana do pacjenta. Jest to leczenie objawowe, które nie sprawia, że choroba znika. Aby sobie z nią poradzić, konieczna może być wizyta u specjalisty. Kto może pomóc? Z bruksizmem pomoże fizykoterapeuta, psychoterapeuta, neurolog i psychiatra. Ból głowy od zęba może być bardzo dokuczliwy, dlatego warto jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Zęby mądrości mogą wywołać ból głowy

Za ból głowy od zęba odpowiadać mogą „ósemki”. Mogą one między innymi naciskać na nerw, a to wywoła ból. Mogą one również wywołać stan zapalny, który przerodzi się w ropień. Również koniec korzenia zęba mądrości może ulec zapaleniu. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem w wypadku takich dolegliwości jest usunięcie zębów mądrości. Powinno to sprawić, że ból już nie wróci. Operacja jest bezpieczna, ale trzeba się liczyć z tym, że przez około 14 dni po zakończeniu operacji możliwy jest ból.

Ból zęba a migrena

Współczesna medycyna wciąż nie jest do końca pewna tego, skąd bierze się migrena. Jest wiele teorii na ten temat. Jedną z nich jest to, że na migrenę mają wpływ nieprawidłowości czaszkowo-skroniowe. Nie ma jednak konkretnych dowodów, które by w pełni potwierdziły tę teorię. Podobnie ma się sytuacja z wpływem zgrzytania zębami na ataki migrenowe. Jest jednak duża szansa, że te dwie rzeczy są ze sobą powiązane. Są również teorię, że atakom migrenowym sprzyjać mogą:

  • infekcja korzeni,
  • zapaleni przyzębia,
  • próchnica
  • nieprawidłowy zgryz.

Ból głowy od zęba jest możliwy. Stomatologia zna wiele takich przypadków. Ważne jest wczesne reagowanie, objawów bólu nie można lekceważyć. Jeżeli poczujesz uporczywy ból zęba, to udaj się do gabinetu dentystycznego!

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz