Ból głowy i szum w uszach to objawy wskazujące na problemy z narządem słuchu. Jeżeli ich częstotliwość jest duża, to konieczna jest wizyta u laryngologa. Te objawy mogą w pewnym stopniu zmniejszyć komfort życia. Dowiedz się więcej!
Odczuwasz ból głowy i szum w uszach? Te dwa objawy mogą być naprawdę męczące. W sytuacjach, które wymagają skupienia, szum w uszach i ból głowy mogą znacząco obniżyć efektywność. Jeżeli objawy ten nie ustąpią samoczynnie, to konieczna może być wizyta u specjalisty.
Jakie mogą być przyczyny bólu głowy i szumu w uszach?
Szum w uszach może mieć wiele przyczyn. Część z nich jest niegroźna, ale niektóre mogą świadczyć o poważnej chorobie. Dolegliwość ta dotyczy około 15% pacjentów. Najczęściej szumy uszne zdarzają się u seniorów oraz osób długotrwale narażonych na hałasy. Głośne dźwięki mogą wywołać również ból głowy. Szum w uszach powinien być leczony przez specjalistę nazywanego otolaryngologiem.
Szumy uszne mogą być spowodowane przez:
- nieprawidłowe działanie narządu słuchu;
- problemy z działaniem układu nerwowego;
- nadciśnieniem;
- niedokrwistością;
- problemami z kręgosłupem w odcinku szyjnym.
Pojawienie się szumów w uszach może być związane z przyjmowaniem dużych ilości alkoholu oraz leków.
Przyczyny szumów usznych można podzielić na subiektywne oraz obiektywne. Subiektywny szum może być bardzo trudny do zdiagnozowania, nie oznacza to jednak, że pacjent go nie odczuwa. Obiektywne szumy w uszach można zbadać oraz zmierzyć tak jak w przypadku większości chorób. Są one jednak zdecydowanie rzadsze i spowodowane przez choroby naczyniowe.
Jednostronny i obustronny szum w uszach
W przypadku pojawienia się jednostronnego szumu w uchu należy udać się do lekarza. Jest to jeden z niebezpiecznych objawów, który może świadczyć o powstaniu nerwiaka nerwu słuchowego. Szum obustronny jest najczęściej spowodowany problemami z uchem wewnętrznym. Widzisz u siebie takie objawy? Konsultacje lekarskie online to najszybszy sposób na kontakt z lekarzem!
Szum w uszach i ból głowy – leczenie
Szumy uszne i ból głowy leczone są po zdiagnozowaniu problemu, który za nimi stoi. Najczęściej te objawy nie świadczą o czymś groźnym i po pewnym czasie same znikają. Leczenie będzie konieczne, gdy pacjent uskarża się na długotrwałe problemy. Wtedy zaleca się mu przede wszystkim zmianę trybu życia. Powinien on ograniczyć spożywanie alkoholu i papierosów. Konieczne może być też wprowadzenie w życie odpowiedniej diety.
Jeżeli szumy uszne wynikają z wysokiego ciśnienia, to konieczne będzie jego obniżenie. Gdy ciśnienie się ustabilizuje, to ucisk głowy, szum w uszach i inne objawy powinny ustąpić. W przypadku szumów usznych, które związane są z niedosłuchem, stosuje się aparaty słuchowe. W niektórych przypadkach skuteczne mogą być metody fizjoterapeutyczne, czyli masaż tkanek głębokich lub rozluźnianie mięśniowo-powięziowe.
W leczeniu szumów usznych skuteczna może okazać się terapia dźwiękiem oraz techniki relaksacyjne. Popularną metodą jest również TRT, które polega na uaktywnianiu habituacji szumu. Wykorzystuje się do tego nagrania z szumem, który ma zagłuszyć szum własny pacjenta.
Szum w uszach i ból głowy to objawy, które mogą występować wspólnie, ale nie muszą świadczyć o groźnej chorobie. Długotrwałe szumy połączone z bólem powinny być konsultowane z lekarzem.