Ból głowy i oczu może pojawiać się w przebiegu różnych chorób. Towarzyszy migrenie, może świadczyć o jaskrze oraz wadzie wzroku. Czasem jest objawem zapalenia zatok przynosowych. Pojawiający się często wymaga diagnostyki. Przeczytaj, co warto o nim wiedzieć!
Ustalenie przyczyny jednoczesnego bólu głowy i oka może wymagać konsultacji z kilkoma specjalistami, ponieważ dolegliwość ta nie wiąże się z jedną konkretną chorobą, a może pojawiać się jako objaw wielu różnych schorzeń. Najczęściej ból taki łączony jest z chorobami oczu, dlatego nawroty bólu powinny skłonić do wizyty u okulisty. Ból oczu i głowy może być związany z wadą wzroku, jaskrą lub zapaleniem rogówki, ale bywa także konsekwencją zbyt długiej pracy przy komputerze (ból w okolicy czołowej), czytania przy niewłaściwym oświetleniu itp. Również atak migreny może objawiać się bólem głowy i oka, zazwyczaj po jednej stronie. Ból głowy i oczu pojawia się także przy zapaleniu zatok oraz problemach z zębami. Jak radzić sobie z bólem? Gdzie szukać pomocy?
Ból głowy i oczu a choroby narządu wzroku
Najczęściej przyczyn jednoczesnego bólu oka i głowy upatruje się w chorobach narządu wzroku. Jedną z nich jest jaskra (w tym tzw. jaskra wąskiego kąta), która może objawiać się również:
- wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego;
- ubytkami w polu widzenia;
- zaburzenia widzenia jak pojawianie się kolorowych obwódek wokół źródeł światła;
- zamglonym widzeniem;
- nudnościami;
- wymiotami.
Ostry atak jaskry może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin, dlatego zawsze wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Nieleczona jaskra prowadzi do całkowitego uszkodzenia nerwu wzrokowego i nieodwracalnej utraty zdolności widzenia. Choroba może rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów, dlatego tym bardziej należy zwracać uwagę na epizody bólu głowy i oka.
Gabinet okulistyczny powinno się odwiedzać, w zależności od wieku, raz lub nawet dwa razy do roku, co pozwoli wcześnie wykryć niepokojące zmiany. Ból głowy i oka może również świadczyć o:
- wadzie wzroku (zaburzeniach akomodacji) – nigdy nie pojawia się tuż po przebudzeniu;
- zapaleniu nerwu wzrokowego;
- zapaleniu rogówki lub tęczówki;
- ukrytym zezie;
- utracie przejrzystości rogówki lub soczewki;
- nieodpowiedniej korekcie wady wzroku;
- reakcji na stosowanie niektórych leków np. zawierających pilokarpinę.
Napady bólu oka i okolicy oczodołu mogą oznaczać, że chory cierpi na tzw. oftalmodynię, w przypadku której nie da się ustalić przyczyny zaburzenia.
Ból oczu i głowy w przebiegu migreny
Problemy z oczami występują również przy migrenie, chorobie o podłożu neurologicznym. To uciążliwa dolegliwość, której może towarzyszyć nadwrażliwość na światło, dźwięki, a nawet zapachy, nudności i wymioty. Charakterystycznym objawem jest jednak intensywny, pulsujący ból głowy po jednej stronie, często obejmujące skroń, czoło i oko. Specjaliści wyróżniają migrenę z aurą i bez aury. To właśnie w tym pierwszym rodzaj występują objawy oczne – ubytki w polu widzenia, przesuwające się mroczki i inne iluzje wzrokowe. Dodatkowo mogą wystąpić problemy z mową i mrowienie. Ból głowy w ataku migrenowym może trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin, może nasilać się i słabnąć. Częstość występowania ataków jest różna – niektórym przytrafiają się one raz na rok, innym nawet kilka razy w miesiącu. Czasem przez kilka dni ból znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie, wiele osób musi pozostać w domu korzystając z L4. Dzięki naszemu systemowi możesz w prosty sposób zarejestrować się, skonsultować ze specjalistą i otrzymać e-zwolnienie lekarskie bez konieczności udania się do przychodni. Formalności załatwisz, nie ruszając się z miejsca.
Inne przyczyny jednoczesnego bólu oka i głowy
Ból głowy pojawia się również przy ostrym zapaleniu zatok obocznych nosa. Choroba ta atakuje zatoki przynosowe oraz jamę nosową. Objawy to m.in. niedrożność nosa, trudności ze swobodnym oddychaniem, osłabienie zmysłu węchu. Chory może odczuwać tzw. rozpieranie twarzy. Dolegliwości powinny skłonić do wizyty u laryngologa – czasem występują razem z alergią lub astmą. W tym przypadku konieczna jest właściwa terapia.
Dolegliwości bólowe w okolicy głowy i oka występują także przy schorzeniu neurologicznym, jakim jest zespół Hortona (klasterowy ból głowy). Charakterystycznym objawem jest ból pojawiający się w nocy lub wieczorem, zawsze po tej samej stronie w okolicy oczodołu lub skroni. Napad może trwać kilkanaście minut lub kilka godzin i zazwyczaj rozpoczyna się o stałych porach. Niestety standardowe leki przeciwbólowe nie przynoszą ulgi. Oprócz bólu występuje zaczerwienienie gałki ocznej, obrzęk powieki, pojawia się wydzielina z nosa. Ból oczu i głowy może pojawić się przy ogólnoustrojowych infekcjach i nadmiernym stresie.
Diagnostyka i sposoby leczenia
Aby prawidłowo leczyć dolegliwości bólowe, należy dociec ich przyczyny. Jaka choroba jest odpowiedzialna za objawy okulistyczne i ból głowy? Co to za przypadłość? Dlatego też nawracający ból głowy oraz oka powinieneś skonsultować z lekarzem. Istotny jest wywiad i określenie rodzaju bólu, okoliczności, w których go doświadczasz, czas trwania ataku, opis objawów towarzyszących (zawroty głowy, wymioty, łzawienie, niedrożność nosa). Dla lekarza istotne jest również nasilenie dolegliwości, dokładne umiejscowienie bólu. Rozmowa to pierwszy krok do znalezienia przyczyny bólu głowy – kolejnym jest skierowanie do specjalisty i wykonanie niezbędnych badań. Być może przyczyna jest błaha:
- niewystarczająca ilość snu;
- praca przy nieprawidłowym oświetleniu;
- złe osadzenie szkieł korekcyjnych.
Rozpoznanie choroby umożliwia podjęcie leczenia. W leczeniu migreny stosuje się leki przeciwbólowe zawierające paracetamol, ketoprofen, kwas acetylosalicylowy, preparaty przeciwzapalne niesteroidowe, tryptany. W przypadku bólu migrenowego zaleca się również odpoczynek. Pomocne mogą być zimne okłady i masaż okolicy skroni.
Gdy cierpisz z powodu dolegliwości bólowych głowy i oczu, nie unikaj wizyty u specjalisty. Staraj się też zmodyfikować styl życia – wysypiaj się, zdrowo odżywiaj i pamiętaj o choćby minimalnej aktywności fizycznej.