Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból głowy i gorączka bez innych objawów – co to oznacza?

ból głowy i gorączka bez innych objawów

Ból głowy i gorączka bez innych objawów mogą świadczyć o poważnej chorobie. Gorączka jest sygnałem organizmu, że dzieje się w nim coś złego. Postępowanie w czasie gorączki powinno być zależne od jej przyczyny. Dowiedz się więcej!

Gorączka jest naturalną reakcją organizmu na bakterie, pasożyty wirusy lub grzyby. Gorączka zaliczana jest do objawów ogólnoustrojowych, oznacza to, że dotyka całego organizmu. Ból głowy i gorączka bez innych objawów to objawy, które mogą świadczyć o poważnej chorobie, dlatego warto je skonsultować z lekarzem. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł!

Czym jest gorączka?

Gorączka to objaw, który świadczy o tym, ze organizm został zaatakowany przez chorobotwórcze drobnoustroje. W ten sposób organizm stara się z nimi walczyć. Gorączka jest więc naturalną odpowiedzią organizmu. Najczęściej pojawia się w przypadku chorób o charakterze infekcyjnym, czyli między innymi grypy, zapaleniu oskrzeli, anginie oraz mononukleozie. Pojawia się również w związku z nieprawidłowościami w przewodzie pokarmowym. Gorączka to objaw, który świadczy tak naprawdę o tym, że organizm reaguje prawidłowo i ma na tyle siły, aby pobudzić system immunologiczny do walki z chorobą. Objawy należy skonsultować z lekarzem. Konsultacje lekarskie online to najszybszy sposób na spotkanie z lekarzem.

Co zrobić w przypadki bólu głowy i gorączki bez innych objawów

Co należy robić w przypadku bólu głowy i gorączki? Jest kilka rzeczy, które należy zrobić, oto one:

  • nawadnianie – jest to jedna z najważniejszych rzeczy w przypadku gorączki. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której dojdzie do odwodnienia u pacjenta. Nawet jeżeli choremu nie chce się pić, to i tak płyny powinny być mu regularnie podawane. Najlepiej podawać choremu zwykłą wodę w temperaturze pokojowej.
  • zapewnić choremu odpoczynek i sen – pacjent powinien w czasie gorączki odpoczywać w łóżku. Sprzyja to regeneracji organizmu;
  • ochładzanie – w przypadku, gdy gorączce towarzyszy uczucie gorąca i rozpalenie, to konieczne jest ochłodzenie jego organizmu. Nie należy jednak wystawiać go na szok termiczny. Powinno się to robić stopniowo. Najlepiej będzie przykładać zimne okłady do czoła, karku lub pachwiny. Jeżeli temperatura jest już bardzo wysoka, to można zdecydować się na chłodną kąpiel, w takiej sytuacji woda nie powinna byc jednak chłodniejsza niż 1 lub 2 stopnie w stosunku do temperatury ciała. Dodatkowo można pacjentowi podawać napoje ochładzające, dobrze sprawdzi się herbata z cytryną oraz soki owocowe;
  • rozgrzewanie ciała pacjenta – jeżeli u chorego występują dreszcze i wygląda na to, że jest mu zimno, to trzeba będzie go rozgrzać do momentu wywołania potów. Pot sprawi, że gorączka spadnie;
  • nawilżanie powietrza – w pomieszczeniu, w którym znajduje się chory, powinna panować odpowiednia temperatura. Nie powinno być tam również zbyt duszno. Najlepsza temperatura to około 22 stopnie. Pomieszczenie powinno być nawilżanie za pomocą specjalnych urządzeń. Pokój trzeba co jakiś czas wietrzyć. Takie działania pozwolą na zachowanie odpowiedniej temperatury ciała pacjenta.

Ból głowy i gorączka bez innych objawów powinny być skonsultowane z lekarzem. Te dwa objawy mogą świadczyć o poważnej chorobie. 

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz