Po kilkuletnim okresie pandemii już wiadomo, że w większości przypadków zakażenie wirusem Sars-Cov-2 przypomina standardową grypę czy przeziębienie. Nie należy jednak lekceważyć tych objawów. Nie tylko charakterystyczna utrata węchu czy smaku świadczy o koronawirusie!
Ostatnia fala zakażeń koronawirusem wiąże się przede wszystkim z silnym i długotrwałym bólem gardła i na ten objaw powinniśmy być szczególnie wyczuleni. Chodzi tutaj o najnowszy wariant wirusa – omikron. Poza gardłem chorym doskwierał także wzmożony ból głowy, zatkany nos czy katar. Wciąż pojawiają się także specyficzne objawy zakażenia, a więc np. zaburzenia węchu i smaku. Pacjenci skarżą się zarówno na suchy kaszel, jak i kaszel mokry. Co ważne, ten wariant wirusa odznacza się wysoką łatwością emisji, co sprawia, że ponownie chorują te osoby, które mają już zakażenie za sobą, a w dodatku są w pełni zaszczepione. Jeśli dokucza ci silny ból gardła, Covid to bardzo prawdopodobny scenariusz, który wymaga pilnego kontaktu z lekarzem i wykonania testu.
Znane objawy Covid-19
Po kilku latach pandemii można już dość dokładne opisać objawy zakażenia Sars-Cov-2, choć ich ostateczna postać zależy od konkretnego pacjenta. Do najpopularniejszych zalicza się:
- ogólne osłabienie;
- kaszel;
- gorączkę;
- katar;
- ból gardła;
- ból głowy;
- ból mięśni;
- biegunkę;
- wymioty;
- wysypkę;
- podrażnienie oczu.
Istnieje też grupa poważniejszych objawów, w przypadku których konieczna jest pilna konsultacja lekarska, a nawet wezwanie karetki pogotowia. Szczególną uwagę zwróć zatem na:
- duszności;
- dezorientację;
- spłycenie oddechu;
- ucisk w klatce piersiowej;
- utratę mowy.
Ból gardła a Covid – wariant Omikron
Silny ból gardła i suchy kaszel uważa się za charakterystyczny objaw koronawirusa w wariancie Omikron. To nie oznacza, że w przypadku pozostałych mutacji ból gardła wcale się nie pojawiał, jednak był to symptom o wiele rzadszy.
Przy zakażeniu koronawirusem Sars-Cov-2 w wariancie omikron poza typowym bólem gardła może też dokuczać:
- uczucie suchości;
- pieczenie;
- swędzenie;
- ból przy przełykaniu.
Kiedy mogą pojawić się pierwsze oznaki świadczące o zakażeniu? Nawet do trzech dni od kontaktu z wirusem. Co ważne, ból gardła może się pojawić zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu
Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem, powinieneś jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym. Aby nie narażać innych na ryzyko zachorowania, najlepiej zdecyduj się na konsultację lekarską online. Możesz ją zrealizować dzięki profilowi na naszym portalu. Zaloguj się i wybierz termin oraz godzinę wizyty, a także konkretnego lekarza.
W trakcie rozmowy przeprowadzi z tobą wywiad i dopyta o istotne szczegóły, np. czas trwania objawów czy ich nasilenie. Jeśli ból gardła jest dla ciebie wyjątkowo dokuczliwy, na pewno otrzymasz skierowanie na test na obecność koronawirusa. Możesz także wykonać szybki test antygenowy zakupiony w aptece, jednak jego wiarygodność nie jest stuprocentowa tak, jak testu molekularnego.
Ból gardła – Covid to pewność?
Oczywiście może istnieć szereg innych przyczyn, dla których odczuwasz kłopoty z górnymi drogami oddechowymi, zwłaszcza z gardłem. Zapalenie gardła często wynika z sezonowej infekcji, grypy czy alergii. Nierzadko suche powietrze panujące w naszych mieszkaniach bywa przyczyną problemów z gardłem. Warto trzymać rękę na pulsie, ale jednocześnie nie wpadać w panikę i przeprowadzić stosowne testy.
Leczenie gardła przy zakażeniu wirusem Sars-Cov-2
W trakcie konsultacji lekarskiej online opiszesz lekarzowi dokładne objawy, jakie dotyczą twojego przypadku. Możliwe, że zaleci ci on stosowanie leków łagodzących dolegliwości stanu zapalnego w postaci:
- tabletek do ssania;
- płynów do płukania;
- spray’ów.
To, o czym musisz szczególnie pamiętać, to właściwy poziom nawodnienia. To także istotne w chwili kiedy dochodzi do podwyższonej temperatury ciała. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się o zwiększenie poziomu wilgotności w domu lub mieszkaniu.
Domowe sposoby na łagodzenie bólu
Jeśli chodzi o domowe sposoby łagodzenia bólu gardła przy infekcji Covid-19, dobrze sprawdzają się płukanki z szałwi czy rumianku a także ciepła herbata lub woda z miodem. Pamiętaj, że w zbyt wysokiej temperaturze miód będzie tracił swoje właściwości łagodzące i odżywcze, dlatego napój z jego dodatkiem powinien być raczej letni niż gorący.
Inną metodą jest stosowanie syropu z buraka lub selera, mleka z dodatkiem czosnku albo mleka z miodem i masłem. W ten sposób doprowadzisz do zmniejszenia obrzęku błon śluzowych, za sprawą którego odczuwasz ból gardła.
Zakażenie koronawirusem – kiedy ból gardła mija?
Jeżeli chodzi o ból gardła, Covid to sytuacja, w której utrzymuje się on zwykle przez około tydzień. Co ważne, zanim jeszcze odczujesz sam ból, charakterystycznym objawem poprzedzającym go będzie drapanie w gardle.
Ból gardła a Covid – wniosek poparty badaniami
Badania dotyczące objawów wariantu Omikron zrealizowała grupa brytyjskich naukowców z Imperial College London. Na podstawie przeprowadzanych testów dostrzegli oni pewne zmienne, które dotyczyły mutacji występującej od jesieni 2021 roku.
Ból gardła był symptomem zakażenia, który przeważał u 58 proc. badanych. Na ból głowy skarżyło się 49 proc. pacjentów, a na problemy z niedrożnością nosa ok. 40 proc. Z ankiet wynika, że problem suchego lub mokrego kaszlu dotyczył 37 proc.
Kolejne objawy podkreślane przez badanych to m.in.:
- osłabienie (27 proc.);
- ból mięśni (25 proc.);
- gorączka (13 proc.);
- ból uszu (11 proc.);
- utrata węchu (10 proc.).
W przypadku silnego i uporczywego bólu gardła Covid jest bardzo możliwym scenariuszem. Jeśli dostrzegasz u siebie takie dolegliwości, a także inne, które mogłyby świadczyć o zakażeniu wirusem, koniecznie umów się na konsultację lekarską online i uzyskaj skierowanie na test molekularny. Skorzystaj także z dostępnych możliwości łagodzenia dyskomfortu związanego z bólem w warunkach domowych.
[sc name=”redirectionboxes”][/sc]