Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból drugiego palca w stopie – o czym świadczy i jak sobie z nim poradzić?

ból drugiego palca w stopie

Ból drugiego palca w stopie może mieć wiele przyczyn, jednak do najczęstszych zalicza się różnego rodzaju urazy i przeciążenia. Dolegliwości mogą świadczyć o rozwoju choroby lub deformacji stopy. Przeczytaj, jak leczyć ból palca!

Ból palca u stopy pojawia się u osób, które noszą źle dobrane obuwie, mają nieprawidłową postawę ciała i motorykę chodu, przez co stopy są nierównomiernie obciążone. Oczywiście przyczyn tego rodzaju dolegliwości jest znacznie więcej, od zwichnięć i złamań po poważniejsze stany chorobowe. Gdy ból staje się uciążliwy, pojawia się często lub nie ustępuje, warto skonsultować się ze specjalistą. W leczeniu stosuje się wkładki ortopedyczne, specjalne obuwie, masaże, rehabilitację. W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Ból drugiego palca w stopie – możliwe przyczyny

Ból drugiego palca w stopie jest dolegliwością, która może mieć wiele różnych przyczyn. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • skręcenie, zwichnięcie, złamanie – urazy są jedną z najczęstszych przyczyn bólu palców u stóp; dolegliwości obejmują również obrzęk, zaczerwienienie i trudności w poruszaniu się;
  • naciągnięcie mięśni – ból może być spowodowany nadwyrężeniem mięśni w wyniku zbyt intensywnego treningu lub niewłaściwego sposobu wykonywania ćwiczeń;
  • zapalenie stawów – choroba ta prowadzi do deformacji stawów i problemów z poruszaniem się, towarzyszą jej dolegliwości bólowe podczas zginania palców, pojawia się uczucie drętwienia;
  • stan zapalny nerwów stopy (neuropatia) –  pojawia się także pieczenie i drętwienie;
  • nerwiak Mortona;
  • cukrzyca;
  • dna moczanowa.

Ta różnorodność możliwych przyczyn dolegliwości bólowych sprawia, że często niezbędna jest wizyta u specjalisty, który zleci badania i zadecyduje o dalszym postępowaniu. Jeśli nie możesz wybrać się do przychodni osobiście, skorzystaj z telekonsultacji. Lekarz zbierze wywiad, przepisze leki przeciwbólowe, przeciwzapalne (e-recepta), a jeżeli to konieczne, wypisze zwolnienie lekarskie online.

Ból drugiego palca w stopie – jak sobie radzić?

Ból drugiego palca w stopie często związany jest ze zmianami, jakimi są palce młotkowate. To deformacja spowodowana noszeniem niewłaściwego obuwia i złą motoryką chodu. Aby zapobiegać poważnym nieprawidłowościom, należy zwrócić uwagę na rodzaj butów
(nie mogą być zbyt ciasne) i stosować ćwiczenia rozciągające i wzmacniające stopy. W przypadku pojawienia się dolegliwości warto skonsultować się z ortopedą lub fizjoterapeutą. W leczeniu dużą rolę przypisuje się rehabilitacji, odpowiednim ćwiczeniom. Konieczne może być zastosowanie specjalnych wkładek ortopedycznych lub ortez, a także wymiana obuwia.

Doraźnie na ból palców można stosować zimne okłady, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Niekiedy ulgę przynosi zmiana pozycji, odpoczynek i trzymanie nóg uniesionych wyżej. 

Ból drugiego palca w stopie – leczenie

Leczenie dolegliwości zawsze uzależnione jest od przyczyny, dlatego tak ważna jest diagnostyka – RTG stawów, badania laboratoryjne, które pozwolą znaleźć źródło problemu. W przypadku zdiagnozowania choroby, jaką jest choroba zwyrodnieniowa stawów lekarz może przepisać odpowiednie leki:

W przypadku bólu palców spowodowanego cukrzycą, czy dną moczanową, konieczne jest wdrożenie leczenia choroby podstawowej. W niektórych sytuacjach zalecane jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Jeśli ból jest intensywny, uniemożliwia przemieszczanie się, czy kwalifikuje do zabiegu, specjalista wypisze zwolnienie (L4 online) – chory powinien przeznaczyć ten czas na odpoczynek i powrót do formy.

Ból drugiego palca w stopie może być związany z przeciążeniem lub urazem, ale niekiedy świadczy o poważniejszej chorobie. Nie warto odwlekać wizyty u specjalisty – szybka diagnoza pozwoli wdrożyć leczenie i poprawić komfort życia pacjenta. W wielu przypadkach zalecana jest fizjoterapia i ćwiczenia fizyczne.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz