Co powoduje ból brzucha przy kaszlu? W takiej sytuacji warto zdiagnozować ten problem, ponieważ silne dolegliwości bólowe często wskazują na stan zapalny. Mogą to być choroby wewnątrz jamy brzusznej, jak również choroby metaboliczne.
Ból brzucha przy kaszlu stanowi dość ogólny symptom. Można go wiązać na przykład z nadwyrężeniem mięśni w wyniku intensywnego odkrztuszania. Jednak mechanizm przypadłości może być również inny – kaszel często nasila dolegliwości bólowe jamy brzusznej. Zwykle dzieje się tak, kiedy napad ma charakter nagły i ostry, co świadczy o objawach choroby, która toczy się w jamie brzusznej, jak również poza nią.
Ból brzucha przy kaszlu – skąd bierze się odruch?
Kaszel jest fizjologicznym odruchem bezwarunkowym, pojawia się, poprzez pobudzenie tzw. punktów kaszlowych. Znajdują się one w tchawicy, oskrzelach, krtani, a także nosogardzieli. Warto wiedzieć, że odruch kaszlowy może zostać pobudzony również przez impulsy, które płyną bezpośrednio z tkanki płucnej, opłucnej, przepony, a nawet jamy brzusznej. Nie należy więc łączyć go jedynie z dolegliwościami układu oddechowego.
Ból brzucha przy kaszlu może być więc symptomem wielu chorób, które toczą się w różnych częściach ciała. W takim przypadku e-recepta ułatwiająca korzystanie z zaawansowanej farmakoterapii powinna zostać wsparta odpowiednią diagnostyką.
Co może powodować ból brzucha przy kaszlu?
Nagły, ostry ból brzucha przy kaszlu to symptom różnych chorób, które zwykle wymagają pomocy medycznej. Sygnałem alarmowym powinna być sytuacja, kiedy nasila się podczas odkasływania, zmiany pozycji czy też wykonywaniu jakiegokolwiek innego ruchu. Zazwyczaj pojawia się wtedy, kiedy objawy chorobowe obejmują jamę brzuszną. Najczęściej są symptomem:
- zapalenia wyrostka robaczkowego;
- zapalenia pęcherzyka żółciowego;
- ostrego zapalenia trzustki;
- kamicy nerkowej;
- zapalenia uchyłków jelita grubego;
- ciąży pozamacicznej;
- zapalenia przydatków.
Inne przyczyny bólu brzucha przy kaszlu
Chroniczny kaszel może być symptomem chorób serca. Jeśli do tego pojawia się ból brzucha, czasami świadczy to o zawale, zapaleniu mięśnia sercowego lub osierdzia. Symptomy bólowe nasilane kaszlem towarzyszą także zatorowości płucnej, a także zapaleniu płuc i opłucnej. Nie można zapominać też o bardziej „banalnych” dolegliwościach, takich jak nadwyrężenie mięśni brzucha (przez silne odkasływanie) w trakcie przeziębienia czy grypy. W takim przypadku pacjentowi zwykle wystarcza L4 online i krótka rekonwalescencja.
Silny ból brzucha – dodatkowe objawy
Jeśli pojawia się silny ból brzucha przy kaszlu, trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem. Warto przy tym zwrócić uwagę na dodatkowe objawy, takie jak:
- wymioty;
- biegunka;
- wzdęcia;
- gorączka;
- dyskomfort podczas oddawania moczu.
Tego rodzaju objawów nie należy bagatelizować. Stanowią wyraźny powód do tego, by niezwłocznie wezwać pomoc. Konieczne jest określenie bezpośredniej ich przyczyny, a także wdrożenie odpowiedniej terapii.
Diagnostyka i leczenie bólu brzucha
Zwolnienie lekarskie online może okazać się niewystarczające, jeśli ból miał charakter ostry i silny. Warto je jednak wykorzystać w procesie rekonwalescencji. Aby mogło do niego dojść, trzeba zająć się diagnostyką problemu. Jeżeli bólowi brzucha przy kaszlu nie towarzyszą dodatkowe objawy, wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego.
Pierwszym krokiem jest zebranie wywiadu oraz badanie fizykalne. Jeśli to nie wystarczy, zlecane są badania laboratoryjne oraz obrazowe. Do najczęściej wykonywanych należy między innymi USG jamy brzusznej. Oprócz tego konieczne mogą okazać się tomografia oraz RTG jamy brzusznej lub RTG klatki piersiowej. Leczenie zależy od bezpośredniej przyczyny bólu brzucha przy kaszlu.
Leki, które mogą pomóc w uśmierzeniu bólu brzucha
Dla złagodzenia objawów często stosowane są leki przeciwbólowe. Lekarze zwykle ufają sprawdzonym środkom, takim jak:
- Bunorfin;
- Celebrex;
- Ketonal Forte;
- Kidofen Duo;
- Methadone Hydrochloride;
- Poltram Retard;
- Sevredol;
- Suboxone;
- Transtec;
- Tramadol Aurovitas;
- Tramal;
- Vellofent;
- Vendal Retard.
Ból brzucha przy kaszlu to objaw, którego lepiej nie lekceważyć. Może oznaczać zarówno niegroźną przypadłość, jak i stanowić symptom poważnej choroby. W takiej sytuacji warto skontaktować się lekarzem, by rozwiać wszelkie wątpliwości.