Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból brzucha przechodzi, jak leżę. Przyczyny i leczenie dolegliwości

Ból brzucha przechodzi

Jedną z częstszych dolegliwości jest ból brzucha. Może on dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Świadczy o chorobach, nadmiernym napięciu mięśni, długotrwałym stresie. Co robić, jeśli jednak ból brzucha przechodzi, jak leżysz? Przeczytaj!

Ból brzucha może mieć różne przyczyny, od naprawdę błahych po bardzo poważne. Niekiedy ustępuje po położeniu się i przyjęciu odpowiedniej pozycji. Choć złagodzenie dolegliwości w pozycji leżącej może być objawem uspokajającym, nigdy nie należy lekceważyć ataków bólu. Jeśli dość często cierpisz z powodu takiego dyskomfortu, a ból brzucha przechodzi, jak leżysz, koniecznie zasięgnij opinii lekarza. Warto wykonać podstawowe badania i wykluczyć groźne choroby.

Ból brzucha przechodzi, jak leżę. Przyczyny

Jeśli ból brzucha przechodzi, jak leżysz, może to świadczyć o tym, że nie cierpisz na żadne poważne schorzenia, a przyczyną jest niewłaściwa dieta – spożywanie zbyt tłustych potraw, ciężkostrawnych, smażonych, wzdymających. Być może zmagasz się z nietolerancją pokarmową lub alergią. Źle skomponowana dieta często bywa powodem niestrawności objawiającej się wzdęciami i bólem brzucha. Ulgę przynosi położenie się, poluzowanie paska od spodni i odpoczynek. 

Ból tego rodzaju spowodowany jest zbytnim naprężeniem mięśni brzucha, co wywołuje niemały dyskomfort w ruchu. Jeśli ból brzucha przechodzi, jak leżysz, nie musisz natychmiast udawać się do przychodni, warto jednak poszukać przyczyny, aby zastosować leczenie lub wypróbować inne metody na ból brzucha.

Możliwe przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może mieć różne przyczyny, dlatego powtarzające się dolegliwości należy skonsultować ze specjalistą. Interwencji lekarskiej wymaga również każdy epizod bólowy przebiegający z niepokojącymi objawami towarzyszącymi jak biegunki, intensywne wymioty, wysoka gorączka, znaczne osłabienie, omdlenia. Jeśli ból brzucha przechodzi, jak leżysz, to dobry znak, nie zwalnia jednak z obowiązku obserwowania organizmu i reagowania w odpowiednim momencie. Dolegliwości bólowe mogą bowiem świadczyć o poważnych schorzeniach:

 • infekcjach układu pokarmowego;
 • zapaleniu trzustki;
 • zapaleniu wątroby;
 • kamicy żółciowej;
 • zapaleniu wyrostka robaczkowego;
 • zapaleniu nerek i kamicy nerkowej;
 • zapaleniu pęcherza moczowego;
 • zespole jelita drażliwego;
 • chorobie wrzodowej;
 • chorobie refluksowej;
 • zawale serca.

Jeśli masz wątpliwości, czy powinien zobaczyć się lekarz, skorzystaj z telekonsultacji. Specjalista zbierze wywiad, zleci badania, ewentualnie zaproponuje L4 online.

Leczenie bólu brzucha

Leczenie bólu brzucha zależy od przyczyny. Jeżeli została zdiagnozowana konkretna choroba, należy rozpocząć jej leczenie. W przypadku zapalenia pęcherza moczowego podaje się np. Cipronex, Afastural, Symural. Jeżeli za epizody bólowe odpowiedzialny jest zespół jelita drażliwego, lekarz może zlecić Debridat lub Debretin, a także skierować na psychoterapię. W przypadku leków wydawanych z przepisu lekarza konieczna będzie recepta (może to być również e-recepta).

Jeżeli ból brzucha przechodzi, jak leżysz, może to oznaczać również zbyt duże napięcie nerwowe, narażenie na długotrwały stres. W takiej sytuacji warto skorzystać ze wsparcia psychologa lub psychiatry. Niekiedy wystarczy dłuższy odpoczynek (zwolnienie lekarskie online), aby dolegliwości minęły, a stan zdrowia chorego znacznie się poprawił. 

Każdy przypadek bólu brzucha zawsze powinien być traktowany indywidualnie – pod uwagę należy wziąć charakter dolegliwości, ich intensywność, objawy towarzyszące. Jeżeli ból brzucha przechodzi, jak leżysz, poinformuj o tym lekarza. Wywiad z pacjentem i badanie przedmiotowe często wystarczą, by postawić diagnozę.

Warto też pamiętać, że postępowanie w przypadku bólu brzucha powinno obejmować modyfikację diety, tryby życia, eliminację alkoholu, niektórych produktów spożywczych i potraw. Osoby zmagające się z dolegliwościami mogą stosować probiotyki, które pomogą zadbać o równowagę flory bakteryjnej.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz