Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból brzucha pod mostkiem na środku – przyczyny, diagnostyka, leczenie

ból brzucha pod mostkiem na środku

Dolegliwości bólowe zlokalizowane w nadbrzuszu często budzą niepokój. Trzeba pamiętać, że mogą być symptomem toczącej się w organizmie choroby – żołądka, dwunastnicy, trzustki, dróg żółciowych, a także serca. Ból brzucha pod mostkiem na środku towarzyszy również zaburzeniom metabolicznym, takim jak cukrzyca, choroby tarczycy i przytarczyc. W przypadku powtarzających się epizodów należy wykonać podstawowe badania – kluczowy jest wywiad z pacjentem, a następnie przeprowadza się badanie fizykalne, USG jamy brzusznej oraz badania krwi.

Ból brzucha pod mostkiem na środku – choroby układu pokarmowego

Ból brzucha najczęściej wskazuje na schorzenia narządów mieszczących się w jamie brzusznej. Do prawidłowego rozpoznania choroby niezbędne jest ustalenie charakteru, nasilenia i umiejscowienia dolegliwości. Ból brzucha pod mostkiem na środku bywa symptomem nieprawidłowego funkcjonowania organów układu pokarmowego. Schorzenia, które należy brać pod uwagę, to m.in.:

 • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – ból pojawia się na czczo, jest tępy, maleje po spożyciu posiłku;
 • grypa żołądkowa – pojawiają się nudności, wymioty, biegunka;
 • refluks – charakterystyczne objawy to zgaga, pieczenie i ból w przełyku;
 • ostre zapalenie trzustki – ból pojawia się po spożyciu tłustych potraw, promieniuje do kręgosłupa, daje wrażenie opasania;
 • kamica przewodów żółciowych – ból często promieniuje do mostka;
 • zespół jelita drażliwego;
 • ostre zapalenie wyrostka robaczkowego – dolegliwości pojawiają się w nadbrzuszu, by stopniowo schodzić w dół, do prawej strony;
 • nowotwór żołądka, trzustki – pojawia się w zaawansowanym stadium choroby.

Ból brzucha pod mostkiem na środku – problemy z sercem

Ból brzucha może pojawić się w przebiegu chorób serca, dlatego nigdy nie należy go bagatelizować. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć porady lekarza – może to być konsultacja przez internet. Specjalista przeprowadzi wywiad i zaproponuje dalsze postępowanie (skieruje na badania, wystawi zwolnienie lekarskie online). O jakich problemach z sercem może świadczyć ból brzucha pod mostkiem na środku? Możliwe przyczyny to:

 • zawał serca – pojawiają się dodatkowe symptomy w postaci nudności, wymiotów, ogólnego osłabienia, duszności, ucisku w klatce piersiowej, uczucia silnego niepokoju. Niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska;
 • zapalenie osierdzia – ból jest ostry, kłujący, może promieniować do szyi i lewego barku, towarzyszą mu kaszel i duszności.

Ból w okolicy mostka pojawia się także przy chorobach płuc i opłucnej. Często jest wynikiem urazu np. złamania żebra czy pęknięcia mostka. 

Ból brzucha pod mostkiem na środku – diagnostyka

Ból brzucha może być objawem niepokojącym, a nawet utrudniającym codzienne funkcjonowanie. W przypadku silnych, nawracających dolegliwości należy skontaktować się z lekarzem i wykonać najważniejsze badania, które pozwolą poznać przyczynę bólu. Niekiedy samopoczucie chorego wymaga pozostania w domu i kilkudniowego odpoczynku – w takiej sytuacji lekarz wypisze zwolnienie (może to być L4 online). 

Do najważniejszych badań pozwalających postawić diagnozę należą:

 • USG jamy brzusznej;
 • RTG klatki piersiowej;
 • morfologia krwi;
 • poziom enzymów wątrobowych/trzustkowych;
 • gastroskopia.

Bardzo ważne są wywiad z pacjentem, opis charakteru, umiejscowienia i nasilenia bólu oraz informacja o chorobach oraz przyjmowanych lekach.

Jak radzić sobie z bólem brzucha?

Leczenie bólu brzucha uzależnione jest od przyczyny dolegliwości, choroby podstawowej, która je wywołuje. Może to być odpowiedni lek na receptę (e-recepta), zmiana sposobu odżywiania się, przyjmowanie probiotyków. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne. W przypadku zdiagnozowania częstego zaburzenia, jakim jest zespół jelita drażliwego, podaje się np.:

Domowe sposoby na dolegliwości to stosowanie leków rozkurczowych, węgla aktywowanego czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych działających przeciwbólowo. W przypadku biegunki i wymiotów trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Ból brzucha pod mostkiem na środku może być objawem poważniejszych schorzeń, dlatego nigdy nie należy go ignorować. Konsultacja z lekarzem i diagnostyka pomogą poznać przyczynę dolegliwości i rozpocząć skuteczną terapię.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz