Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból brzucha po wypróżnieniu – o czym świadczy i jak leczyć?

Ból brzucha po wypróżnieniu

Ból brzucha po wypróżnieniu i w trakcie defekacji może świadczyć o wielu schorzeniach jelit lub odbytnicy. Powtarzające się problemy warto zdiagnozować, aby wdrożyć odpowiednie postępowanie. Jak radzić sobie z bólem i dyskomfortem?

Ból brzucha po wypróżnianiu jest dla wielu osób powodem do niepokoju. Niekiedy wystarczy zmiana trybu życia i modyfikacja diety, aby dolegliwości ustąpiły. W innych przypadkach konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia. Jedną z częstych przyczyn bólu brzucha po wypróżnieniu jest stan zapalny odbytnicy, którego nie wolno bagatelizować. Zaniedbania mogą prowadzić do poważnych powikłań i konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego.

Ból brzucha po wypróżnieniu – zapalenie odbytnicy

Jedną z przyczyn powodujących ból brzucha podczas wypróżniania się i po nim jest zapalenie odbytnicy. Po oddaniu stolca pacjenci odczuwają ból w podbrzuszu, a także ciągłe uczucie parcia i wrażenie niepełnego wypróżnienia. Stolce są śluzowate, mają specyficzny zapach, może pojawić się w nich krew. Zapalenie odbytnicy to stan zapalny błony śluzowej pokrywającej ściany odbytu. Choroba ta może współistnieć z nieswoistym zapaleniem jelit, infekcjami przenoszonymi drogą płciową, infekcjami wirusowymi lub bakteryjnymi układu pokarmowego.

Jeśli zmagasz się z silnym bólem podbrzusza przy oddaniu stolca i po nim, koniecznie skontaktuj się z lekarzem – na początek może to być telekonsultacja. Specjalista zbierze wywiad, zleci badania, ma też możliwość wypisać zwolnienie lekarskie online lub receptę (e-recepta). Choroby nie należy bagatelizować, ponieważ nieleczona może doprowadzić do powstania ropnia lub przetoki odbytu, które wymagają leczenia chirurgicznego. 

Ból brzucha po wypróżnieniu – inne możliwe przyczyny

Ból brzucha po wypróżnieniu, uczucie dyskomfortu po oddaniu stolca i inne dolegliwości bólowe mogą pojawiać się również w przebiegu zapalenia uchyłków jelita grubego oraz przy zespole jelita drażliwego. Pierwszą z chorób leczy się antybiotykami, w przypadku drugiego schorzenia istotne jest regularne spożywanie posiłków i eliminacja stresu. W każdym przypadku warto skorzystać z pomocy lekarza, który zleci podstawowe badania i zaproponuje najlepszy sposób leczenia. Przy zespole jelita drażliwego przepisywane są m.in. preparaty jak:

Pomocna może okazać się także psychoterapia. W razie występowania wyjątkowo silnych dolegliwości lekarz może zalecić odpoczynek i pozostanie w domu – w takiej sytuacji przyda się L4 online. 

Ból brzucha po wypróżnieniu – rak jelita grubego

Dolegliwości bólowe mogą świadczyć o rozwoju raka jelita grubego. Niestety, gdy się pojawią, nowotwór jest już najczęściej w zaawansowanym stadium. Dlatego też nie należy ignorować żadnych niepokojących sygnałów ze strony układu pokarmowego. Czujność powinny wzbudzić powtarzające się dolegliwości bólowe, zmiana rytmu wypróżnień, obecność krwi w kale, nieuzasadniona utrata wagi. Uważać powinny szczególnie osoby po 50. roku życia, z obciążeniem rodzinnym w wywiadzie, otyłością i niezdrowo się odżywiające.

Ból brzucha po wypróżnieniu, silna potrzeba oddania stolca mimo opróżnienia jelita określany jest terminem tenesmus. W przypadku powtarzających się dolegliwości należy pilnie skontaktować się ze specjalistą, najlepiej proktologiem lub chirurgiem.

Ból brzucha po wypróżnieniu – jak leczyć?

Leczenie nieprzyjemnych dolegliwości zależy od przyczyny, dlatego konieczna jest diagnostyka. Terapia może polegać na zmianie nawyków żywieniowych, wprowadzeniu modyfikacji w diecie, ale także na podawaniu stosownych leków. W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurga. Badania pozwalające poznać przyczynę dolegliwości obejmują badanie per rectum, wziernikowanie odbytu, kolonoskopię, badanie kału, badania krwi. 

Ból brzucha po wypróżnieniu, zwłaszcza powtarzający się, należy zgłosić lekarzowi. Przyczyna może być błaha i łatwa do wyeliminowania, ale dolegliwości mogą również świadczyć o poważniejszych chorobach, które wymagają leczenia.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz