Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból brzucha po prawej stronie na wysokości pępka – przyczyny, leczenie

ból brzucha po prawej stronie na wysokości pępka

Dyskomfort i ból brzucha po prawej stronie może pojawić się po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku lub na skutek nadmiernego wysiłku fizycznego. Dolegliwości wskazują również na różnego rodzaju choroby i nieprawidłowości w funkcjonowaniu ważnych narządów – wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerki, jajnika. Poza bólem chory może skarżyć się na nudności, wymioty, podwyższoną temperaturę ciała. Zarówno ostry, jak i przewlekły ból brzucha wymaga konsultacji lekarskiej. Sprawdź, co zrobić, gdy dolegliwości stają się uciążliwe.

Ból brzucha po prawej stronie na wysokości pępka – kamica żółciowa

Ból brzucha po prawej stronie na wysokości pępka często jest objawem kamicy żółciowej. Może promieniować do tyłu, a nawet pod prawą łopatkę. Atakowi towarzyszą mdłości, wymioty, wzdęcia. Dolegliwości są intensywne, a zmiana pozycji nie przynosi ulgi. Kola żółciowa to ból nagły, napadowy, ostry i bardzo silny. Czas trwania epizodu jest różny – od 30 minut do kilku godzin. Zatkanie przewodu żółciowego złogami prowadzi do powikłań jak zapalenie lub wodniak pęcherzyka żółciowego.

W przypadku ataku zaleca się stosowanie preparatów przeciwbólowych oraz rozkurczowych. Aby potwierdzić występowanie złogów w pęcherzyku, wykonuje się badanie USG jamy brzusznej. Warto skontaktować się z lekarzem, aby zadecydował o ewentualnej dalszej diagnostyce i ustalił leczenie. Jeśli nie masz możliwości udać się do przychodni, skorzystaj z telekonsultacji. Jeżeli to konieczne, lekarz wystawi L4 online i zostanie przez niego wypisana e-recepta. Zleci także niezbędne badania z krwi i obrazowe. Całkowite wyleczenie kamicy gwarantuje jedynie usunięcie pęcherzyka wraz ze złogami.

Ból brzucha po prawej stronie – zapalenie wątroby

Ból brzucha zlokalizowany w prawej górnej ćwiartce brzucha jest objawem zapalenia wątroby. To choroba, z którą jak najszybciej trzeba udać się do lekarza. Dodatkowe objawy pojawiające się przy zapaleniu to:

 • ciemny mocz;
 • jasny stolec;
 • zażółcenie skóry i białek oczu;
 • nudności i wymioty;
 • zmęczenie;
 • gorączka.

Ból nasila się z upływem czasu. Objawy te mogą wskazywać również na inne poważne schorzenie, dlatego konsultacja lekarska jest w tym przypadku niezbędna. 

Ból brzucha a zapalenie otrzewnej

Zapalenie otrzewnej jest chorobą niebezpieczną, o gwałtownym przebiegu. Wywołuje niedrożność przewodu pokarmowego, prowadzi do zatrzymania pracy jelit. Poza bólem brzucha chorobie towarzyszy zatrzymanie gazów i stolca, zatrzymanie moczu, bladość skóry. Chory może cierpieć z powodu nudności i wymiotów. Brzuch jest twardy i napięty, Przy zapaleniu otrzewnej ból jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, dlatego pacjent wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Zapalenie otrzewnej leczy się operacyjnie.

Ból po prawej stronie a zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego rozpoczyna się bólem w okolicy pępka. Dolegliwości nasilają się podczas kaszlu i ucisku na brzuch. Ból stopniowo przesuwa się w dół do prawego dołu biodrowego. Podejrzenie zapalenia wyrostka powinno skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza. Późna interwencja może wiązać się z poważnymi powikłaniami.

Jak leczyć ból brzucha?

Ból brzucha po prawej stronie na wysokości pępka może być spowodowany bardziej błahą przyczyną, np. niestrawnością lub chorobą wymagającą leczenia farmakologicznego, a nawet chirurgicznego. Jeśli dolegliwości nie są związane z żadną chorobą, można próbować leczyć je domowymi sposobami. Do najważniejszych należą:

 • zmiana diety;
 • picie herbat i naparów ziołowych;
 • przyjmowanie większej ilości płynów;
 • codzienna dawka aktywności fizycznej;
 • eliminacja czynników wywołujących stres – ćwiczenia oddechowe, medytacja, techniki relaksacyjne.

Niekiedy kluczowe znaczenie ma odpoczynek – w takiej sytuacji przyda się zwolnienie lekarskie online.

W przypadku silnego bólu konieczny będzie skuteczny lek przeciwbólowy, np.:

Ból brzucha (po prawej stronie na wysokości pępka, jak i w innych obszarach) można łagodzić domowymi sposobami, jednak należy obserwować rozwój objawów – w przypadku nasilania się dolegliwości koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem. Konsultacja będzie niezbędna, gdy ataki powracają lub dołączają się do nich inne niepokojące objawy. Intensywny ból, gwałtowne wymioty, zatrzymania stolca wymagają pilnej interwencji lekarskiej. 

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz