Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból brzucha po małej ilości alkoholu – co oznacza?

ból brzucha po małej ilości alkoholu

Ból brzucha po małej ilości alkoholu to stosunkowo często występująca dolegliwość. Alkohol to substancja toksyczna dla organizmu. Może on między innymi doprowadzić do podrażnienia śluzówki przewodu pokarmowego i wywołać dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Najczęściej te dolegliwości trwają krótko i są dosyć łagodne. Powinny również ustąpić samoistnie.

Dlaczego po alkoholu boli brzuch?

Etanol nie wpływa pozytywnie na ludzkie ciało. Ma on wręcz działanie toksyczne. Ból brzucha po małej ilości alkoholu może być związany z podrażnieniem śluzówki przewodu pokarmowego przez tę substancję. Jest to miejscowy stan zapalny, który nie jest bardzo groźny, ale bywa dokuczliwy. Alkohol ma również zły wpływ na działanie układu pokarmowego. Kwaśna zawartość żołądka może doprowadzić do uszkodzenia jego ścian. Żołądek dysponuje pewnymi mechanizmami obronnymi, które mają temu zapobiec, ale alkohol stymuluje produkcję kwasu solnego, co sprawia, że narząd ten może ulegać pewnym uszkodzeniom.

Alkohol w przewodzie pokarmowym może również powodować problemy z wymiotami i biegunkami. Pojawia się przy nich także ból brzucha. U osób, które spożywają regularnie duże ilości alkoholu, może rozwinąć się choroba wrzodowa, która daje objawy bólowe.

Ból brzucha to dosyć częste schorzenie, które może pojawić się u każdego. Jeżeli nie mija samoczynnie, to należy skonsultować się z lekarzem. Szybka i dokładna diagnoza jest niezbędna, by móc rozpocząć leczenie. Jeżeli w związku ze swoimi dolegliwościami przyjmujesz leki na receptę, to możesz skorzystać z jej elektronicznej wersji. E-recepta online to przede wszystkim duża wygoda.

Jak leczyć ból brzucha po alkoholu?

Najczęściej ból brzucha po małej ilości alkoholu znika samoistnie. Dolegliwość zwykle nie pojawia się bezpośrednio po wypiciu napoju procentowego, a dopiero następnego dnia. Powinna minąć po około jednej dobie. Należy w tym czasie pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Czasami po spożyciu alkoholu dolegliwości nie mijają, a się nasilają. Mogą trwać nawet kilka dni. Wtedy jeszcze ważniejsze jest to, by pacjent nie doprowadził do odwodnienia organizmu. Kilkudniowe objawy mogą już świadczyć o zatruciu alkoholowym. Konieczne jest wtedy przeprowadzenie procesu leczenia.

Zatrucie może doprowadzić nawet do zagrożenia życia. Należy bardzo uważać z samodzielnym leczeniem dolegliwości bólowych związanych z alkoholem. Zażycie paracetamolu może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Nie należy również zażywać niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ponieważ wraz z alkoholem mogą one doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej w przewodzie pokarmowym.

Osoby zatrudnione muszą wiedzieć, że dolegliwości związane z alkoholem nie mogą być podstawą do otrzymania świadczeń chorobowych. W pozostałych przypadkach można otrzymać zwolnienie lekarskie. Jeżeli nie możesz udać się do lekarza osobiście, to możesz otrzymać L4 online.

Ból wątroby po alkoholu

Ból brzucha po małej ilości alkoholu raczej nie wynika z dolegliwości wątroby. Narząd ten jest tak unerwiony, że nie boli. Takie problemy mogą natomiast być związane strukturami znajdującymi się w bliskim sąsiedztwie wątroby. Należy zaznaczyć, że spożywanie dużych ilości alkoholu może bardzo obciążać ten narząd i nieść za sobą poważne skutki zdrowotne. Problemy wątrobowe po wypiciu alkoholu mogą objawiać się przez bóle żołądka, nudności, zaburzenia wypróżniania oraz wymioty. Bóle brzucha mogą być również związane także z przewlekłą chorobą trzustki.

Problemy z wątrobą mogą mieć także osoby niepijące. Powinny one jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Postawi on diagnozę i przepisze niezbędne lekarstwa. W razie konieczności pacjent otrzyma L4. Zwolnienie lekarskie online to bardzo szybki sposób na wzięcie kilku dni wolnego z powodów zdrowotnych. Jest ono bardzo dużym ułatwieniem dla osoby, która cierpi na problemy z wątrobą i nie może wykonywać obowiązków służbowych.

Ból brzucha po małej ilości alkoholu nie musi oznaczać niebezpiecznej choroby. Picie alkoholu wywołuje problemy żołądkowe, które mijają samoistnie. Jeżeli ból trwa dłużej niż dwie doby lub jest bardzo silny, to należy pilnie zgłosić się do lekarza.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz