Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból brzucha i wymioty

ból brzucha i wymioty

Bóle brzucha i wymioty najczęściej pojawiają się razem przy zatruciach i zakażeniach układu pokarmowego drobnoustrojami. Mogą też świadczyć o innych chorobach, w tym takich, które nie mają nic wspólnego z narządami trawienia. Zobacz, jak sobie radzić z dolegliwościami!

Opisywane symptomy są niezwykle powszechne, a w większości przypadków łagodne i błahe. Wiele osób w ogóle nie kontaktuje się z lekarzami, gdyż bolesności oraz torsje stosunkowo szybko przechodzą im samoistnie. Duże znaczenie ma to, czy ból brzucha i wymioty są jedynymi problemami – dodatkowe objawy zwykle wskazują na poważniejsze zaburzenie funkcjonowania organizmu. Niektóre symptomy należy skonsultować z lekarzem, przy innych trzeba jak najszybciej udać się na pogotowie lub do szpitala. Potrzeba dokładniejszego wywiadu oraz specjalistycznych badań, by postawić prawidłową diagnozę. Wszystkie możliwości łączy to, że w procesie dochodzenia do zdrowia trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie oraz prawidłowe odżywianie.

Ból brzucha i wymioty mogą mieć wiele różnych przyczyn

Dolegliwości bólowe w połączeniu z torsjami zwykle mają związek z infekcjami. Drobnoustroje dostają się do organizmu razem ze spożywanym jedzeniem, choć wcale nie muszą pochodzić z produktów spożywczych – podstawowy problem to brak niezbędnej higieny. Nie bez powodu takie problemy żołądkowe określa się mianem „chorób brudnych rąk”. Bóle brzucha i wymioty są charakterystyczne dla bakteryjnych zakażeń jelit. 

W takich przypadkach mogą pojawić się również:

  • biegunka;
  • gorączka;
  • osłabienie;
  • suchość w ustach.

Tego rodzaju zatrucia pokarmowe zwykle dość szybko mijają. Pacjentom zaleca się konsultację z lekarzem, jeżeli dolegliwości utrzymują się min. 2 godziny lub powracają przed upływem 24 godzin. Najszybciej dostaniesz poradę od specjalisty, jeśli skorzystasz z usługi lekarz online – np. za pośrednictwem naszego serwisu. Objawy towarzyszące, które często wymagają natychmiastowej interwencji medycznej, to m.in. wymioty z krwią, problemy z oddychaniem, zaburzenia krążenia, ból w okolicach serca, ból głowy, zaburzenia świadomości, ryzyko urazów mechanicznych i wiele innych. 

Mogą wskazywać na tak poważne przypadłości, jak:

  • wrzody;
  • zapalenie błony śluzowej w układzie pokarmowym;
  • depresja;
  • zapalenie wyrostka robaczkowego;
  • niedrożność jelit;
  • zapalenie trzustki;
  • choroby nerek;
  • zaburzenia wątroby
  • dysfunkcje mózgu i centralnego układu nerwowego;
  • zawał serca;
  • pęknięcie tętniaka aorty.

Pacjent z bólami brzucha i wymiotami – zalecane badania diagnostyczne

Podstawą ustalenia przyczyn dolegliwości są informacje od chorego. W wywiadzie medycznym lekarze zwracają szczególną uwagę na przyjmowane leki oraz stosowane terapie. Niektóre mogą wywoływać ból brzucha i wymioty w ramach przewidywanych skutków ubocznych. Takie dolegliwości pojawiają się np. u pacjentów onkologicznych. W ramach łagodzenia negatywnych efektów redio- i chemioterapii, przepisuje się odpowiednie leki. E-recepta online umożliwia szybkie zdobycie zlecenia na taki środek farmakologiczny. Przykładowe leki przeciwwymiotne na receptę to:

Jeśli przyczyny bólu brzucha i wymiotów są inne, lekarze zwykle zlecają przeprowadzenie odpowiednich testów. Badania laboratoryjne mają na celu wykrycie nieprawidłowości poprzez porównanie podstawowych parametrów organizmu, np. wyników krwi, stanu narządów, poziomu hormonów itd. – w wielu przypadkach konieczne są też badania gastroskopowe. Z kolei badania obrazowe mogą pokazać zmiany fizjologiczne i patologiczne. U pacjentów z opisywanymi dolegliwościami najczęściej zleca się USG jamy brzusznej.

Leczenie bólu brzucha i wymiotów. Domowe sposoby, zalecenia lekarskie

Łagodzenie skutków infekcji polega głównie na nawadnianiu organizmu i ograniczaniu odruchów wymiotnych. Wśród domowych sposobów na wymioty można wymienić m.in.: 

  • picie dużych ilości wody (małymi łykami); 
  • dodawanie imbiru i elektrolitów;
  • napary z mięty i innych ziół. 

Przy jednoczesnych bólach brzucha lepiej zrezygnować z jedzenia na kilka godzin, a pierwsze posiłki po ustąpieniu dolegliwości przyjmować w formie płynnej i lekkostrawnej. Bolesność można też złagodzić ciepłymi okładami.

Jeżeli ból brzucha i wymioty są tylko objawami innej choroby, konieczne będzie leczenie specjalistyczne – przebieg zależy od diagnozy. W niektórych przypadkach pacjenci potrzebują dłuższego odpoczynku. Jeśli nie czują się w pełni sił po rekonwalescencji, powinni udać się na L4. Możliwość złożenia wniosku o zwolnienie lekarskie online sprawia, że nie muszą osobiście chodzić z dokumentami do pracodawcy i ZUS-u, tylko mogą spokojnie wracać do zdrowia.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz