Biegunka po jedzeniu kojarzona jest przede wszystkim z zatruciem pokarmowym. Jednak przyczyn takiego stanu można wymienić więcej. Dolegliwość mogą bowiem wywołać nawet ostrzejsze przyprawy, które oddziaływają na wrażliwe błony śluzowe jelita. Jeśli trwa ona krótko, wtedy nie ma powodu do obaw. Wystarczy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Natomiast jeśli dolegliwość zmienia swój charakter na przewlekły, trzeba skonsultować się z lekarzem. Być może konieczna będzie bardziej wnikliwa diagnostyka.
Biegunka – czym się charakteryzuje dolegliwość?
Biegunka to jedna z częstszych dolegliwości układu pokarmowego. Charakterystyczne jest oddawanie luźnego stolca o płynnej lub półpłynnej konsystencji. Towarzyszą temu również inne symptomy – nieprzyjemny zapach, innych kolor kału, a często także śluz czy krew w stolcu. Rozpoznanie biegunki następuje, jeśli chory wypróżnia się przynajmniej trzy razy w ciągu doby. Ze względu na czas trwania można podzielić dolegliwość na trzy główne rodzaje:
- ostrą biegunkę (trwa krócej niż dwa tygodnie);
- biegunkę przewlekłą (trwa dłużej niż cztery tygodnie);
- biegunkę przetrwałą, która trwa od dwóch do czterech tygodni.
Objawy towarzyszące biegunce
U niektórych osób pojawiają się dodatkowe objawy, które czynią tę przypadłość jeszcze bardziej nieprzyjemną. Rozwolnieniu często towarzyszą ból brzucha i wzdęcia, pojawiają się nudności i wymioty, a także ogólne osłabienie. Biegunka po jedzeniu występuje wtedy, gdy chory po posiłku odczuwa powyższy zespół objawów i musi szybko skorzystać z toalety. Zwykle następuje to około jednej godziny po posiłku. Jeśli ktoś poczuje się zaniepokojony tymi dolegliwościami, może skorzystać z możliwości, jaką jest konsultacja lekarska online. Nieleczone rozwolnienie może prowadzić do odwodnienia, a to z kolei wpływa na zmianę rytmu serca, obniża ciśnienie i prowadzi do omdleń. Może też powodować zaburzenia pracy nerek.
Najczęstsze przyczyny biegunki po posiłku
Wśród najbardziej typowych przyczyn, które mogą powodować biegunkę po jedzeniu, należy wymienić brak higieny. Zarówno przed przygotowaniem posiłku, jak i przed jedzeniem, należy umyć ręce. Bakterie i wirusy, które znajdują się na dłoniach, łatwo przedostają się do układu pokarmowego, wywołując objawy biegunki bakteryjnej (główną przyczyną jest najczęściej zakażenie przez norowirusy). Dotyczy to również niemytych owoców i warzyw, czy nieświeżych składników posiłku. Wtedy pojawiają się dolegliwości związane z zatruciem pokarmowym. Jednak nie tylko ono sprawia, że po jedzeniu pojawia się biegunka.
Biegunka po jedzeniu – dlaczego pojawia się rozwolnienie?
Jeśli biegunka pojawia się po spożyciu posiłku, można podejrzewać jedną z przewlekłych chorób układu pokarmowego. Należy obserwować, jaki konkretny pokarm nasila przykre objawy. Jeżeli biegunka występuje po wypiciu mleka, można podejrzewać nietolerancję laktozy. Rozwolnienie jest także jednym z symptomów celiakii, czyli nietolerancji glutenu (białka występującego w zbożach). Częste biegunki po jedzeniu mogą wywoływać również takie choroby jak:
- zespół jelita drażliwego;
- choroba Leśniowskiego-Crohna;
- zapalenie jelita grubego;
- alergia pokarmowa.
Wymienione wyżej dolegliwości można skutecznie leczyć. Aby uzupełnić zapas swoich leków, warto skorzystać z usługi, jaką jest e-recepta przez internet.
Rozwolnienie po każdym posiłku – czy są powody do obaw?
Dolegliwości po posiłku – niestrawność, ból żołądka, zgaga czy właśnie rozwolnienie – są niezwykle nieprzyjemne. Jeśli jednak występują niezależnie od tego, co znajdowało się na talerzu, wtedy należy zdiagnozować tę przypadłość. Trzeba udać się lekarza rodzinnego i powiedzieć mu, czego dotyczy problem i w jakich sytuacjach się pojawia. Warto też obserwować swój organizm. Niepokojące sygnały, jakie może wysyłać, to m.in. gorączka, utrata apetytu, utrata masy ciała czy krwawienie z odbytu. Wtedy konieczna jest konsultacja z lekarzem, ponieważ wymienione symptomy mogą świadczyć o groźnych chorobach.
Biegunka po jedzeniu – jak sobie z tym radzić?
Zazwyczaj biegunkę po jedzeniu można opanować w domu, ponieważ ustępuje samoistnie. Trzeba dbać o nawodnienie i uzupełnianie elektrolitów, można również zdecydować się na e-zwolnienie online, by odpocząć. Warto także zdecydować się na specjalną dietę, która nie powinna wywoływać biegunki. Jeśli jednak dolegliwość ma charakter przewlekły, wtedy konieczne może być wykonanie dokładniejszych badań. Lekarz może zlecić kolonoskopię lub gastroskopię, a także testy mikrobiologiczne czy mikologiczne.
Biegunka po jedzeniu może być wywołana przez nadwrażliwość układu pokarmowego na jakiś składnik posiłku. Powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości, a także uniemożliwia prawidłowe oddawanie stolca. Aby jednak mówić o biegunce, liczba luźnych wypróżnień w ciągu doby musi być wyższa niż trzy. Jeśli po kilku dniach nie ustąpi samoczynnie (co zwykle się zdarza przy jej ostrych formach), należy skonsultować się z lekarzem. Być może konieczne okaże się przeprowadzenie wnikliwej diagnostyki i bardziej zaawansowanych badań.