Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Biegunka po antybiotyku – co należy o niej wiedzieć?

biegunka po antybiotyku

Antybiotyki to leki stosowane, aby można było pozbyć się zakażeń bakteryjnych. Mają one działanie bakteriobójcze lub bakteriostatyczne, mogą jednak wywoływać skutki uboczne. Biegunka po antybiotyku nie jest bardzo groźna. Wymaga jednak stałego nawadniania organizmu, by nie doprowadzić do odwodnienia.

Co należy wiedzieć o biegunce po antybiotyku?

Biegunka jest jednym ze skutków ubocznych zażywania antybiotyków. Jak rozpoznać biegunkę? Można o niej mówić, gdy częstość wypróżnień jest większa niż 3 na dzień. Dodatkowo stolce podczas biegunki mają często wodnistą konsystencję. Dolegliwość ta może pojawić się po zakończeniu antybiotykoterapii lub w czasie jej trwania. Wywoływana jest przez zaburzenia równowagi fizjologicznej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Ten stan jest wywoływany właśnie przez działanie antybiotyku. Najbardziej narażone są osoby, których kuracja antybiotykowa trwa bardzo długo, a spektrum antybiotyków jest bardzo szerokie.

Antybiotyki zażywane są w celu niszczenia drobnoustrojów. Nie działają one jednak tylko na drobnoustroje chorobotwórcze, ale także na wrażliwe, które odpowiadają za prawidłową pracę organizmu. W organizmie pozostają tylko te mikroorganizmy, które nie są wrażliwe na dany antybiotyk i dochodzi do ich niekontrolowanego namnażania się.

Objawy biegunki po antybiotyku

Biegunka po antybiotyku to luźne i wodniste stolce, które oddawane są więcej niż 3 razy dziennie. Dolegliwość może pojawić się nawet w kilka godzin po przyjęciu pierwszej dawki antybiotyku. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy do biegunki dochodzi nawet po 3 tygodniach od zaprzestania antybiotykoterapii. Dolegliwość ta zwykle ma łagodny przebieg i jest tymczasowa. Może zniknąć w wyniku zmiany środka farmakologicznego lub wraz z zakończeniem leczenia. Lekarze odnotowują jednak sytuacje, w których biegunka po antybiotyku utrzymuje się długo i przybiera postać ostrą. Prowadzić to może do poważnych infekcji, między innymi do zapalenia jelita grubego.

Jak złagodzić symptomy?

W przypadku biegunki występującej po zażyciu antybiotyku należy pić dużo wody. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie odwodnienia i powiązanych z nim powikłań. Warto również sięgnąć po elektrolity. W czasie brania leków nie należy pić alkoholu oraz napojów zawierających kofeinę. Dieta powinna zawierać produkty o niskiej zawartości błonnika, nie wolno spożywać posiłków bardzo ostrych ani tłustych. Zaleca się unikanie produktów zawierających dużą ilość cukru.

Jeżeli zauważysz jakieś niepokojące zmiany w swoim organizmie, udaj się do specjalisty. Szybka diagnoza pomoże uniknąć nieprzyjemnych powikłań. Jeżeli cierpisz na brak czasu, rozwiązaniem dla ciebie mogą być konsultacje lekarskie online.

Ile trwa biegunka po antybiotyku?

Biegunka poantybiotykowa może pojawić się już po kilku godzinach od przyjęcia pierwszej dawki. Zwykle trwa około 14 dni. Jeżeli pomimo zmian w diecie i nawadniania organizmu stan nie ulega zmianie, należy zgłosić się do lekarza.

Co zrobić, gdy wystąpi biegunka poantybiotykowa?

Leczenie biegunki po antybiotyku jest uzależnione od stopnia jej nasilenia oraz od ogólnego stanu zdrowia chorego. Jeżeli biegunka ma łagodny przebieg, najczęściej ustępuje samoistnie. W przypadku ostrych objawów konieczne będzie jednak zgłoszenie się do lekarza specjalisty. W niektórych wypadkach konieczne może być jednak odstawienie leku, by jelita znowu zostały zasiedlone przez bakterie. Wyrównanie flory bakteryjnej jest bardzo ważne w przypadku ostrej biegunki. Wszelkie zmiany związane z leczeniem zawsze powinien podejmować lekarz prowadzący pacjenta.

Warto zaznaczyć, że biegunka antybiotykowa może również wystąpić w wyniku pewnego powikłania jelitowego. Mowa tutaj o rzekomobłoniastym zapaleniu jelit. Wywołuje je bakteria Clostridium difficile. Powikłanie to objawia się wodnistą konsystencją stolca. Może w nim znajdować się śluz oraz krew. Pozostałe objawy to:

  • bardzo częste wypróżnienia, ich liczba może nawet przekroczyć 20 w ciągu doby;
  • ból brzucha;
  • gorączka.

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit wymaga pomocy lekarskiej i konieczna będzie hospitalizacja pacjenta.

Regularnie przyjmujesz leki, ale nie możesz udać się do lekarza po receptę? Rozwiązaniem będzie e-recepta online, którą otrzymasz bez wychodzenia z domu!

Biegunka po antybiotykach u dzieci oraz niemowląt

Biegunka, która występuje u dzieci i niemowląt w związku z przyjmowaniem antybiotyków, ma takie samo podłoże jak u dorosłych. Jej przyczyną są zaburzenia fizjologiczne flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Podczas stosowania antybiotyku u dzieci, należy podawać im również probiotyk. U dzieci bardzo dobrze sprawdzą się probiotyki w postaci kropli.

Biegunki po antybiotykach u dzieci mają najczęściej łagodną postać. Nie oznacza to jednak, że rodzic może stracić czujność. Dzieciom należy podawać płyny nawadniające oraz serwować lekką dietę złożoną z gotowanych warzyw i owoców. Płyny trzeba podawać w małych porcjach. U bardzo małych dzieci konieczna jest uważna pielęgnacja okolic odbytu. Podrażniona skóra może wywoływać dodatkowy dyskomfort podczas wypróżniania się. Bóle brzucha można łagodzić przy pomocy ciepłych okładów.

Czy można zapobiegać biegunce po antybiotyku?

Zapobieganie biegunce powiązanej z przyjmowaniem antybiotyków jest możliwe. Jeżeli pacjent w przeszłości przechodził ostrą biegunkę w wyniku działania antybiotyku, to koniecznie powinien poinformować o tym lekarza. Specjalista weźmie to pod uwagę podczas przepisywania leków. W czasie brania leków należy bardzo dokładnie dbać o higienę. Częste mycie rąk może zapobiec rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych bakterii.

Jeżeli cierpisz na zatrucie pokarmowe, które objawia się biegunką i wymiotami, nie powinieneś decydować się na wyjście do pracy. Udaj się do lekarza po L4, by nie narazić siebie i swoich współpracowników. Zwolnienie lekarskie online to jeszcze wygodniejsza opcja, ponieważ możesz je otrzymać bez wychodzenia z domu!

Biegunka po antybiotyku ma najczęściej łagodny przebieg. Jest to normalna reakcja organizmu i tylko ostre przypadki wymagają konsultacji lekarskiej.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz