Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Bezdech senny – nerwica oraz inne choroby, które go wywołują. Jak leczyć tę przypadłość?

bezdech senny nerwica

Problemy ze snem dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacuje się, że w Polsce na zespół bezdechu sennego może cierpieć około 2,5 miliona dorosłych osób. Nie każdy też zdaje sobie sprawę, że dotyka go właśnie ta przypadłość. Chrapanie, które często towarzyszy dolegliwości, kładzione jest na karb przemęczenia. Jednak chroniczne niewysypianie się oraz problemy z koncentracją jasno wskazują na bezdech senny. Nerwica również może mieć takie objawy – często też zaburzenia lękowe i OBS idą ze sobą w parze.

Czym jest bezdech senny?

Bezdech senny polega na chwilowym zatrzymaniu przepływu powietrza do płuc w czasie snu pacjenta. Jednak aby taki epizod mógł zostać uznany za bezdech, spłycenie oddechu lub jego całkowite wstrzymanie musi potrwać przynajmniej 10 sekund. Tego rodzaju zaburzenia oddychania są niezwykle niebezpieczne. Niektórzy pacjenci w ciągu jednej godziny aż kilkanaście wybudzają się wskutek bezdechu. Czy istnieją leki, które sprawdzą się u osób, cierpiących na dolegliwość, jaką jest bezdech senny? Nerwica, zaburzenie rytmu serca oraz nadciśnienie to niektóre choroby objawiające się w ten sposób. Aby walczyć z bezdechem, trzeba wyeliminować bezpośrednią przyczynę. Jednak to od lekarza zależy zastosowanie terapii – jeśli zdecyduje się na leki, wtedy ich zapas pozwoli uzupełnić e-recepta.

Co wywołuje obturacyjny bezdech senny (OBS)?

Mechanizm obturacyjnego bezdechu sennego (w skrócie OBS) polega na rozluźnieniu, które kontrolują górne drogi oddechowe. Obniża się m.in. napięcie mięśni gardła, co z kolei powoduje, że podniebienie miękkie oraz języczek opadają. Wskutek tego następuje zwężenie górnych dróg oddechowych i chory zaczyna mieć trudności z oddychaniem. Pojawia się głośne chrapanie, a w skrajnych przypadkach również niedotlenienie organizmu. Dzieje się tak wówczas, gdy drogi oddechowe są już całkowicie zablokowane.

Bezdech senny – przyczyny

Wystąpienie choroby zawsze towarzyszy innym przypadłościom, może być również spowodowane budową anatomiczną. Bezdech senny jest wywoływany przez takie czynniki jak:

 • przerost migdałków oraz języczka;
 • skrzywienie przegrody nosowej;
 • obecność polipów;
 • palenie papierosów;
 • picie alkoholu;
 • otyłość;
 • przyjmowanie leków nasennych oraz uspokajających.

Objawy bezdechu sennego

Osoby, które doświadczają bezdechu sennego, często uskarżają się na niepokojący objawy. To nie tylko chrapanie, ale także niespokojny sen, pojawia się też zaburzenie rytmu serca. Chory czuje potrzebę częstego oddawania moczu, pojawia się też nadmierne pocenie. Problemem jest to, że kiedy taka osoba już się wybudzi, później trudniej jest jej zasnąć. Z tego powodu dolegliwość wpływa na funkcjonowanie w ciągu dnia. Pacjenci zauważyli u siebie poranne bóle głowy oraz przewlekłe zmęczenie. Te symptomy są częstym powodem korzystania z L4 online. Jednak najbardziej niepokojącym objawem bezdechu, często wywołującym ataki paniki, jest uczucie duszności. Zazwyczaj mózg wysyła sygnał, który w przypadku zatrzymania oddychania wybudza pacjenta. Kiedy się to jednak nie dzieje, mamy do czynienia z tzw. centralnym bezdechem sennym. Wówczas chory gwałtownie się wybudza.

Bezdech senny  – nerwica może być jego przyczyną?

Jakie podłoże ma bezdech senny? Nerwica jest zaburzeniem psychicznym, które wywołuje wiele objawów somatycznych. Powoduje dolegliwości bólowe, ale także problemy z zasypianiem czy trudności z oddychaniem. Osoba mająca napad nerwicowy, często skarży się, że trudno jej wziąć oddech, a serce bije jak szalone. Dlatego w przypadku problemów natury emocjonalnej bardzo często pojawia się również bezdech senny. Warto zatroszczyć się o zdrowie psychiczne i zdecydować na rozwiązanie, jakim jest zwolnienie lekarskie online. Czas tylko dla siebie pozwoli wrócić do równowagi emocjonalnej.

Skutki bezdechu sennego

Bezdech senny jest chorobą, którą należy leczyć. Zaniedbanie swojego stanu tylko pogłębia problem i powoduje szereg skutków ubocznych. Chory jest narażony między innymi na:

 • choroby sercowo-naczyniowe, np. migotanie przedsionków, niedotlenienie mięśnia sercowego, niewydolność serca;
 • dalszy rozwój nadciśnienia tętniczego;
 • udar mózgu;
 • choroby metaboliczne, np. cukrzyca, insulinooporność.

Nerwica a bezdech senny – leczenie

Przypadłość trzeba diagnozować – znając przyczynę, lekarz dostosowuje indywidualny program terapii. Na czym polega leczenie bezdechu sennego? Nerwica, jeżeli to ona jest powodem występowania dolegliwości, zazwyczaj jest zwalczana terapią. Gdy praca nad sobą zacznie przynosić efekty, ustępuje też wiele zaburzeń somatycznych. Leczenie problemów z oddychaniem polega na eliminowaniu przyczyn. Jeżeli jednak bezdech senny ma już wysoki stopień zaawansowania, można zastosować aparat CPAP. Składa się maski oraz pompy powietrznej, które wtłaczają powietrze z dodatnim ciśnieniem bezpośrednio do dróg oddechowych.

Niewiele osób może wiązać zaburzenia psychiczne i bezdech senny. Nerwica jest jednak podstępną chorobą, często kryjącą się pod objawami somatycznymi. Powoduje nie tylko napięcie emocjonalne, ale także problemy ze zdrowiem fizycznym. Z tego powodu trudno jest ją rozpoznać podczas pierwszej wizyty u lekarza.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz