Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Ból w okolicy pępka – przyczyny, diagnostyka

ból w okolicy pępka

Ból w okolicy pępka może mieć błahe przyczyny. Wywołać go może między innymi zbyt ciasne ubranie. Objaw czasami świadczy jednak o dużo poważniejszych chorobach. Pamiętaj, że w przypadku przedłużającego się lub silnego bólu należy skonsultować się z lekarzem. Listę i opis schorzeń mogących być przyczyną problemu przedstawimy poniżej.

Ból w okolicy pępka – zapalenie wyrostka robaczkowego

Ból w okolicy pępka to dość częsty objaw, który może wskazywać na wiele różnych chorób. Jedną z nich jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Wyrostek robaczkowy to mały i luźny fragment jelita cienkiego, który znajduje się około 3-4 centymetrów od pępka. Występuje u wszystkich w okresie niemowlęcym, jednak u większości samoistnie zanika wraz z wiekiem. U niektórych osób może dojść do zapalenia, co wiąże się z szeregiem charakterystycznych objawów.

Objawy i diagnostyka

Problem może przybierać postać ostrą lub przewlekłą. Wyróżniającym się objawem, po którym można poznać zapalenie wyrostka robaczkowego, jest ból w okolicy pępka. Zwykle objaw ten nasila się po jedzeniu i w czasie wykonywania wysiłku fizycznego. Poza tym mogą pojawić się nadmierne gazy, biegunki lub zaparcia, wymioty, gorączka, nudności i wymioty oraz objawy ogólne. U niektórych pacjentów ból może nasilać się w nocy i ustępować po przyjęciu leków przeciwbólowych. 

Potwierdzenie diagnozy wymaga przeprowadzenia USG jamy brzusznej. Poza tym badaniem może być konieczne przeprowadzenie analizy krwi i moczu. W zależności od stanu zdrowia pacjenta lekarz może zalecić także leczenie zachowawcze lub operacyjne, aby stan zapalny zniknął. Jeśli zapalenie związane jest z bakteriami, lekarz może zalecić antybiotyk. Wówczas zostanie przez niego wypisana e-recepta.

Ból w okolicy pępka a ciąża

Bóle w okolicy pępka są częstym objawem występującym w ciąży. Mogą być one związane z różnymi czynnikami. Czasami jest to zwykłe zmęczenie, innym razem może to być poważny stan. Aby zdiagnozować źródło bolesności, kobiety w ciąży powinny porozmawiać z lekarzem i wykonać odpowiednie badania.

Bóle w okolicy pępka mogą wystąpić w każdym trymestrze ciąży. Jedną z najczęstszych przyczyn bólu w tym obszarze jest wzrost macicy, który powoduje ucisk na okoliczne narządy. Zmiana położenia błony śluzowej jajników związana z ciążą może również powodować bóle. 

O czym jeszcze świadczy ból wokół pępka u ciężarnej?

Innymi czynnikami, które mogą powodować bóle w okolicy pępka w ciąży, są:
  • refluks żołądkowo-przełykowy;
  • nadkwaśność;
  • zapalenie wyrostka robaczkowego;
  • infekcje jelitowe;
  • choroby wątroby;
  • kamica żółciowa;
  • zapalenie trzustki;
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego;
  • zapalenie jelita grubego;
  • zapalenie jelit lub choroby układu moczowego.

Jeżeli ból jest bardzo intensywny, kobieta powinna natychmiast skontaktować się z lekarzem. Specjalista może zalecić środki przeciwbólowe lub inne leki w zależności od źródła bólu.

Ból w okolicy pępka a nieżyt jelit

Ból w okolicy pępka to częsty objaw nieżytu jelit. Jest to stan zapalny jelita cienkiego lub grubego, który może wystąpić w wyniku zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub pasożytniczego. Stan zapalny może być bolesny lub łagodny, krótkotrwały lub długotrwały. Inne objawy nieżytu jelit to nudności, wymioty, brak apetytu, bóle brzucha, biegunka, zaparcia, gazy, bóle stawów, ogólne złe samopoczucie i gorączka.

W diagnostyce istotne jest wykonanie specjalistycznych badań. Zazwyczaj lekarz przeprowadza wywiad i przeprowadza podstawowe badania laboratoryjne, takie jak badanie krwi, moczu lub kału w celu wykrycia antygenów i bakterii. Jeśli to konieczne, mogą być wykonywane także inne badania, takie jak badanie ultrasonograficzne, tomografia komputerowa lub gastroskopia.

Jak leczyć nieżyt jelit?

Leczenie nieżytu jelit zależy od przyczyny. Lekarz może przepisać stosowanie odpowiednich specyfików, takich jak antybiotyki, leki przeciwbólowe, leki przeciwbiegunkowe lub leki przeciwzapalne. Może także zalecić odpowiednią dietę, aby wspomóc leczenie. W niektórych przypadkach konieczna będzie nawet hospitalizacja. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza i postępować zgodnie z jego wskazówkami, aby szybko i skutecznie wyleczyć nieżyt jelit. Jeżeli odczuwasz bóle brzucha, weź L4 online, gdy dolegliwości uniemożliwiają wykonywanie obowiązków służbowych.

Ból w okolicy pępka a przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa to dosyć powszechna dolegliwość. W jej wyniku dochodzi do przemieszczania się elementów jamy brzusznej poza jej obręb, co prowadzi do uwypuklenia. Może być problem, który będzie źródłem poważnych konsekwencji zdrowotnych. Objawem przepukliny pępkowej jest przede wszystkim ból brzucha w okolicy pępka. Nasila się przy kaszlu i wysiłku fizycznym. Schorzenie może objawiać się także wymiotami, biegunką i gorączką. To symptomy, których w żadnym wypadku nie wolno bagatelizować.

Brzuch boli wokół pępka – jakie badania należy wykonać?

Podstawową metodą diagnostyczną w przypadku bólu w okolicy pępka jest wywiad lekarski. Lekarz wypyta pacjenta o czynniki, które powodują nasilenie się bólu, zapozna się również z historią medyczną pacjenta. Kolejnym krokiem jest wykonanie badań laboratoryjnych. Przeprowadza się je w celu wykluczenia infekcji wirusowej. W niektórych przypadkach, choćby wtedy, gdy pacjent ma biegunki, można wykonać badania w kierunku infekcji bakteryjnej.

Badania obrazowe – jakie się przeprowadza przy bólu w okolicy pępka?

W niektórych sytuacjach konieczne może okazać się wykonanie badań obrazowych, np. prześwietlenia jamy brzusznej lub ultrasonografii. Prześwietlenie pozwala określić wielkość i kształt narządów w jamie brzusznej. Natomiast ultrasonografia jest szczególnie polecana w przypadku podejrzenia chorób trzustki, wątroby czy nerek. 

Oprócz wyżej wymienionych metod diagnostycznych w niektórych przypadkach konieczna może okazać się endoskopia. Pozwala bowiem na dokładne obejrzenie błony śluzowej przewodu pokarmowego i pobranie wycinków do badań histopatologicznych. Endoskopię wykonuje się w przypadku podejrzenia chorób zapalnych czy nowotworowych, a także wrzodów. Pamiętaj, by przed badaniami, a także w przypadku bólu brzucha, który uniemożliwia pracę, wziąć zwolnienie lekarskie online!

Ból brzucha w okolicy pępka może oznacza, że pojawił się jakiś problem. Jeżeli bolesność się przedłuża lub jej nasilenie jest bardzo wysokie, należy pilnie skonsultować się ze specjalistą. Zawsze warto konsultować swoje dolegliwości bólowe z lekarzem, ponieważ może to nawet uratować życie!

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz